فلش/پیکان

غار مغان مشهد

  • نام(ها):
    غار مغان مشهد
  • موقعیت جغرافیایی:
    خراسان رضوی، مشهد، پل سیدی به سمت روستا مغان

با مسافرسلام همراه باشید و سفری لذت‌بخش به غار مغان مشهد را تجربه کنید. یکی دیگر از جاذبه‌های شهر مشهد که دارای قدمت بسیار زیاد می‌باشد، غار مغان است. با گروه گردشگری مسافر سلام از جاذبه‌های طبیعی شهر مشهد مطلع شوید.

تاریخچه غار مغان مشهد

غار مغان در سال ۱۳۲۴ به وسیله‌ کوهنوردان شهر مشهد کشف شد. این غار مربوط به دوران دوم زمین شناسی است و عمر آن از البرز و دماوند بیشتر است.
قدمت غار مغان مشهد را بر اساس مدارک موجود و اکتشاف فسیل‌های حلزونی در مسیرهای منتهی به غار، می‌توان صد میلیون سال پیش و یا دوره دوم زمین‌شناسی دانست که به علت وجود پرتگاه‌های خطرناک در غار مغان مشهد ورود به داخل آن بدون راهنما و ابزار مورد نیاز می‌تواند خطرناک باشد.

غار مغان مشهد

روستا مغان روستایی در استان خراسان رضوی است و در ۳۵ کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. غار مغان مشهد در جنوب روستا مغان و به فاصله‌ حدود یک کیلومتری از روستا مغان و حدود بیست کیلومتر بعد از هفت حوض، در کوهپایه‌های کوه مغان و دره مغان قرار گرفته است. غار مغان مشهد یک غار طبیعی است که ۲۹۱۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در نزدیکی روستا نیز چشمه‌ آب قرار دارد. فاصله این غار از روستا حدود ۱ ساعت پیاده‌روی دارد.
غار مغان مشهد دارای دو دهانه است. عمق این غار ۵۰۰ متر و تا فاصله‌ ۱۲۰ متر را می‌توان با نور طبیعی محیط پیش رفت. در غار چشمه‌ها، چاه‌ها و راهروهای زیادی وجود دارد که در صورت عدم علامت‌گذاری، طناب‌کشی و نداشتن روشنایی باعث گم شدن در غار می‌شود و بهتر است که با افراد با تجربه وارد قسمت‌های عمیق غار بشوید. برخی از چاه‌های درون غار دارای عمق ۲۵ متر هستند و در بعضی از غارها خفاش هم وجود دارد. کف غار لغزنده و دارای رطوبت است. در گذشته اعتقاد داشتن این غار محل زندگی جن و پری است. برای رفتن به غار تورهای گردشگری هم وجود دارد. حتماً همراه خود کفش و لباس مناسب ببرید. از سقف غار مغان ستون‌های آهکی استالاکتیت (Stalactite) و استالاگمیت (Stalagmite) آویزان است.

غار مغان مشهد ستون‌های آهکی فراوان و بزرگی دارد و همچنین دارای شیب پایین است یعنی هرچه به درون غار می رویم شیب آن بیشتر می‌شود. درون غار، چشمه‌ها، چاه‌ها و راهروهای متعددی وجود دارد که در صورت عدم علامت‌گذاری و طناب‌کشی، منجر به گم شدن حتمی بازدیدکنندگان می‌شود. درون غار بوسیله چاه‌ها به سه طبقه تقسیم شده و ارتفاع بعضی از چاه‌ها تا ۲۵ متر می‌رسد.

زمان مناسب برای بازدید از غار مغان مشهد

بهترین زمان شش ماه اول سال است که آب و هوای مناسبی دارد. در شش ماه دوم سال به علت سرما و بارندگی مسیر غار برای رفتن مناسب نیست. حدود نصف روز زمان برای رفتن به غار لازم است.

مسیر رفتن به غار مغان مشهد

با ماشین شخصی از بزرگراه کمربندی و پل سیدی به سمت کوه‌های خلج و با گذر از قله چین کلاغ و دوراهی هفت حوض به سمت روستا مغان بروید. در محلی به نام سرچشمه می‌توانید ماشین خود را پار کرده و ادامه‌ مسیر را باید پیاده بروید.

اشتراک گذاری:

امتیاز کاربران

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: