فلش/پیکان

غار علی صدر

  • نام(ها):
    غار علی صدر
  • موقعیت جغرافیایی:
    75 کیلومتری شمال غرب همدان ، در مجاورت روستای علیصدر .

غار علی صدر یکی از معدود غارهای آبی و همچنین بزرگ ترین غار آبی جهان می باشد. ارتفاع این غار از سطح دریا 2100 متر است و همچنین در کوه های زاگرس و 75 کیلومتری شمال غرب شهر همدان در 15/3 درجه و 35/18 درجه طول جغرافیایی و 18/8 درجه و 48 درجه عرض جغرافیایی قراردارد.غارعلی صدر در ارتفاعات ساری نزدیک به روستای علی صدر در شهرستان کبودر آهنگ و در استان همدان قرار گرفته.

غار علی صدر یکی از جاذبه های استان همدان است.زمین شناسان قدمت سنگ های این غار را به دوره ژوراسیک یعنی حدود 136-190 میلیون سال پیش نسبت می دهند.تا چند سال پیش که هنوز تمام غار را کشف نکرده بودند عده ای می گفتند که این غار بی انتهاست، همچنین عده ای دیگر می گفتند که این غار از همدان شروع می شود و تا کرمانشاه و اراک کشیده می شود.به همین دلیل غارنوردان تصمیم گرفتند تمام طول غار که حدود 11 هزار متر بود را طی کنند، که در نهایت این غارپیمایی باعث فاش شدن نکته های دیگری از طولانی ترین غار آبی جهان شد.

درمورد غارعلی صدر داستان ها و روایت های بسیاری وجود دارد.برخی از مردم می گویند در زمان جنگ که قتل و غارت مردم را تهدید می کرد، مردم روستا از این غار به عنوان پناهگاه استفاده می کردند.در مورد نام غار می گویند که اسم غارعلی صدر در گذشته از اسم چوپانی به نام علی صد گرفته شده که در گذشت زمان به علی صدر تغییرکرد.اما در حقیقت دلیل نام گذاری آن وجود روستایی به نام علی صدر در نزدیکی این غار می باشد.

این غار از نوع غارهای تحکیم یافته است که در طول 5 میلیون سال گذشته هیچ گونه ریزشی در آن مشاهده نشده است. استالاگمیت واستالاگتیت های باهمین میزان عمر درغاردیده می شود.از مجموعه رشته های آب،دریاچه بزرگی در درون غار به وجود آمده که تنها غار تالابی ایران را به وجود آورده است. دیدار از غار در طی یک ساعت در دو مرحله قایقرانی و پیاده روی در معبرهای آماده شده در داخل غار انجام می شود.ساختار طبیعی غار باعث شده تا اشکال به صورت طبیعی و بدون دخالت بشر ساخته شود.قندیل های داخل غاربه شکل عقاب،شیردوسر،گل کلم، خوشه انگور،قایق وارونه و…در آمده است. اما آن چه این غار را به یک غار استثنایی تبدیل کرده، دو سقفه بودن آن است. چشمه غارساز غار احتمالاً در زمان ریزش بزرگ بسته و آبهای فرورو حاصل از ریزشهای جوی در فضای غار انباشته شده است. سطح ایستابی غار تا 200 سال پیش حدود 340 سانتی متر بالاتر از سطح ایستابی فعلی بوده است، در نتیجه فعالیتهای غارسازی در سطح آب متوقف شده و سقفی ثانویه و کاملاً افقی ایجاد شده که در تمامی بخشهای غار قابل مشاهده است. ویژگی بی مانندی غار تشکیل چکیده های فراوان، متنوع و رنگارنگ در سراسر سقف آن است.

بازدیدها: 31

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: