فلش/پیکان

عمارت شاپوری

 • نام(ها):
  عمارت شاپوری
 • موقعیت جغرافیایی:
  فارس، شیراز، خیابان کریم‌خان زند، خیابان انوری، تقاطع اهلی، عمارت شاپوری

عمارت شاپوری یا خانه شاپوری عمارتی تاریخی به قدمت پهلوی در شیراز است و در سال ۱۳۷۹ به ثبت ملی رسید. این عمارت به باغ ایرانی – اروپایی معروف است. امروزه عمارت برای بازدید عموم آزاد است و شما می‌توانید اوقات خوشی را در آنجا سپری کنید.

تاریخچه عمارت شاپوری

عمارت شاپوری به عبدالصاحب شاپوری از تاجران شیراز تعلق داشت که در سال ۱۳۱۰ توسط استاد ابوالقاسم مهندسی معمار معروف شیرازی بنا شده‌است. خانواده شاپوری تا دهه ۷۰ هجری شمسی در این عمارت زندگی می‌کردند اما بعد از آن به صورت متروکه رها شده ‌بود. سازمان میراث فرهنگی استان فارس در سال ۱۳۷۸ آن را خریداری کرد و به ثبت میراث فرهنگی ایران رساند. عمارت شاپوری از سال 74 تا 81 مورد بازسازی مرمت قرار گرفت.

معماری عمارت شاپوری

عمارت شاپوری در باغی به وسعت 4635 متر ساخته شده است. این بنا با معماری خاص خود در دو طبقه با زیربنای ۸۴۰ مترمربع به وجود آمد. اگر چه بنا به سبک معماری قاجاریه است ولی جزو اولین بناها با رویکرد معماری آزادانه ساخته‌ شده‌است.
عمارت شاپوری، نمایانگر نوآوری و ابداع در طراحی پلان، نما و سازه نسبت به بناهای هم دوره خود می‌باشد. این نوآوری‌ها به سبک اروپایی بوده‌اند و در معماری سنتی ایران جایی نداشتند، بنابراین این عمارت، یک عمارت ایرانی – اروپایی است. عمارت شاپوری همچون دیگر عمارت‌های تاریخی دارای شاه‌نشین، حیاط، حوض‌خانه، گوشواره، تالار، ایوان، راهرو، تزیینات کاشی هفت رنگ، نقاشی و گچبری است اما معماری خاصی در عمارت بکار رفته است.
در عمارت شاپوری 14 ستون مدور به قرینگی یکدیگر در اطراف بالکن ایوان غربی قرار گرفته‌اند که دارای نقش‌های گچ‌بری شده‌است. همچنین قسمت پیشانی ایوان غربی به کاشی‌کاری با طرح هخامنشی تزیین شده‌است. ایوان غربی عمارت، بالکن اصلی این بنا می‌باشد. از طرفی بالکن فرعی با ستون‌هایی مشابه ستون‌های بالکن اصلی، نیز درنظر گرفته شده‌است. اکثر بالکن‌های فرعی به منظور بهار خواب (محل استراحت تابستانی) بنا گردیده‌اند.
در وسط عمارت، راه پله‌ای است که دو سویه می‌شود و شما را به شاه‌نشین و گوشواره‌ها هدایت می‌کند. درک‌هایی کوچک و بزرگ در عمارت دیده می‌شود که همگی تصویر باغ جلو عمارت را به نمایش می‌گذارند.
در مرکز باغ عمارت شاپوری، حوض پنج‌ضلعی بزرگی قرار گرفته است که با هیچ‌کدام از بناهای تاریخی شیراز شباهتی ندارد و جلوه عمارت را چند برابر کرده است. در باغ شاپوری، انواع درختان همچون نارنج، سرو، اَفرا، خرما، چنار، انجیر، انار و گل های رز و شمعدانی کاشته‌اند.

خصوصیات منحصربه‌فرد عمارت شاپوری

عمارت شاپوری دارای نوآوری‌ها و خصوصیات منحصر به فردی می‌باشد که با بناهای هم عصر خود متفاوت است. همین ویژگی‌ها آن را به یک باغ ایرانی اروپایی تبدیل کرده است.

 • در گذشته معماری ایرانی دارای بالکن نبوده است که برای اولین‌بار در عمارت شاپوری از بالکن استفاده ‌شده‌است.
 • عمارت شاپوری دارای اتاق‌های زیادی است که هرکدام کاربری خاصی داشته است.
 • این عمارت دارای راه‌پله درونی است که در معماری هیچ یک از بناهای هم‌دوره آن دیده نمی‌شود.
 • دسترسی اصلی به عمارت از محور اصلی نمی‌باشد و برای ورود به داخل عمارت باید چرخش ۹۰ درجه ای در جهت شمال داشت.
 • باغ شاپوری دارای الگوی تقارن در معابر است ولی نحوه کاشت درخت‌ها به صورت قرینه نمی‌باشد.

امکانات عمارت شاپوری: دسترسی به وسایل نقلیه، دستشویی، اقامتگاه، رستوران، بوفه، پوشش شبکه، کافی‌شاپ

Shapouri mansion is two stories complex, 840 square meters of underpinning and 4635 square meters of the garden area. This building is in the old central region of Shiraz (about 100 years old), known as Anvari. This was built between 1930 to 1935 AD, design by professor Abolghasem Mohandesi and owner was Abdolsaheb Shapouri (he was a famous trader in Shiraz). This building is unique and very innovative. Restoration of this building began in 2008 AD.

بازدیدها: 19

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما:

کاربر جدید هستید؟ ساخت حساب کاربری


ورود

فراموشی کلمه عبور؟

قبلا عضو سایت شده اید؟ورود


عضویت