فلش/پیکان

سد کارده

  • نام(ها):
    سد کارده
  • موقعیت جغرافیایی:
    مشهد، کیلومتر 20 جاده مشهد به کلات

سد کارده در میان کوه‌های هزار مسجد و بینالود در شمال شرق ایران، شهر زیبا و مقدس مشهد گسترده شده‌ است. در این شهر که همه ساله پذیرای هزاران زائر و گردشگر است، مناطق و مکان‌های زیبایی وجود دارد که روح هر تماشاگری را نوازش می‌دهد. یکی از این مناطق زیبا وسحرکننده سد کارده است.

معرفی سد کارده

رودخانه سد کارده با آب دائمی و مناظر زیبای کوهستانی و مجموعه تفریحی دنیای آبی در ساحل سد، یکی از بهترین تفریحگاه‌های خوش آب و هوای مشهد می‌باشد. سد کارده از رودخانه‌های رشته کوه هزار مسجد تغذیه می‌شود، علت انتخاب این نام برای سد، همجوار بودن آن با روستای راهبردی کارده می‌باشد. این سد همچنین به عنوان یکی از قدیمی‌ترین سدهای استان خراسان رضوی به حساب می‌آید.
سد کارده که در شمال مشهد واقع شده، به واسطه آب و هوای منطقه و نیز میزان آب کافی موجود در خود، توانسته مناظر شگفت‌انگیز و بسیار زیبایی را خلق کند. گنجایش دریاچه پشت سد کارده، چیزی بین ۳۱.۵ میلیون متر مکعب می‌باشد که بخشی از آب منطقه را فراهم می‌آورد. سد کارده به خاطر داشتن مناظر بسیار زیبا و کوهستانی، یکی از زیباترین تفریحگاه‌های شهر مشهد به شمار می‌آید و به دلیل داشتن محل استراحت موقتی، سکو، فروشگاه و… برای زائرین، مسافران و شهروندان مکان مناسبی می‌باشد.
سد کارده با ظرفیت حدود ۳۶ میلیون متر مکعبی خود، به عنوان یکی از گردشگاه‌های آبی مشهد به حساب می‌آید. جنس سد کارده از نوع بتنی، دو قوسی متقارن با ارتفاع ۶۷ متر و طول تاج ۱۴۴ متر می‌باشد و این نکته را بایستی خاطرنشان کرد، که این سد گاهی اوقات توانسته ۴۴ میلیون متر مکعب آب را نیز در خود ذخیره نماید. سد کارده متشکل از ۱۵ بلوک ۱۰ متری با ارتفاع ۶۷ متر از پی و حجم ۳۲ هزار مترمکعب بتن ریزی می‌باشد.
در استان خراسان رضوی به منظور بهره‌گیری بهینه از منابع آبی استان، سدهایی احداث شده‌است که علاوه بر سد کارده به سد طرق می‌توان در شهر مقدس مشهد، سد شهید یعقوبی در شهرستان تربت حیدریه و سد دوستی در مرز ایران و ترکمنستان اشاره نمود. این سد در قسمتی از دره نسبتاً عریض، حد فاصل روستای کارده واقع شده‌است و دره آل را قطع می‌کند. هر دو سمت دره نیز جاذبه‌های طبیعی و زیبایی وجود دارد که توجه بینندگان را به سمت خود جلب می‌نماید.
کارده دارای باغ‌های میوه فراوان و سد بسیار بزرگی است. سد کارده به خاطر داشتن مناظر بسیار زیبا و کوهستانی یکی از زیباترین تفریحگاه‌‌های شهر مشهد به شمار می‌‌آید و به دلیل داشتن محل استراحت موقتی، سکو، فروشگاه و… برای زائرین و مسافران و شهروندان مکان مناسبی می‌باشد.

بازدیدها: 40

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

کاربر جدید هستید؟ ساخت حساب کاربری


ورود

فراموشی کلمه عبور؟

قبلا عضو سایت شده اید؟ورود


عضویت