فلش/پیکان

خانه پطروس

  • نام(ها):
    خانه پطروس
  • موقعیت جغرافیایی:
    اصفهان ، محله جلفا خیابان حکیم نظامی ، بن بست یاس .

خانه خواجه پطروس در شهر اصفهان، محله جلفا- خیابان حکیم نظامی واقع شده. این خانه متعلق به پطروس ولی جانیان بوده. او یکی از تجار مشهور و ثروتمند جلفا بود که بدلیل صداقت مورد توجه اولیای دولت صفوی بود و در بین ارامنه از احترامی خاص برخوردار بود.

این بنا در سال 1668 میلادی از دو جبهه تشکیل شده که در آن دوران بوسیله ی باغی از یکدیگر جدا می شدند. یک قسمت برای فصل تابستان و قسمت دیگر برای فصل زمستان ساخته شده بود.

این ساختمان دارای دوطبقه است. طبقه همکف دارای یک اتاق مرکزی و دو اتاق کوچک می باشد. در قسمت جنوبی دیوار این اتاق تزئیناتی به شکل گچبری به چشم می خورد. این تزئینات شامل حجم هایی مانند، صراحی، کاسه و ظروف دیگر می باشد. این شیوه تزئینات بیشتر در اتاق های کاخ عالی قاپو و برخی بناهای دیگر دیده می شود.
در وسط این اتاق حوضی قرار گرفته که از سنگ مرمر ساخته شده. اتاق های طرفین تالار قرینه یکدیگر می باشند که در تزئینات آن ها، بخاری دیواری وجود داشته. طبقه فوقانی آسیب بیشتری از طبقه اول دیده، به همین دلیل درمورد آن اطلاعات کمتری میتوان بدست آورد. آنچه در این طبقه مشهود است، قرینه سازی است. به طوری که در تمام قسمت ها، راهروها، پله ها و طاقچه ها قرینه سازی به وضوح به چشم می خورد.

نقاشی های این خانه که به صورت نقاشی دیواری است شامل برگ ها و گل های زینت یافته می باشد. این نقاشی ها با نقاشی های اتاق های داخلی کاخ چهل ستون و نقاشی های موجود در کاخ عالی قاپو شباهت بسیاری دارند.

این اثر مربوط به دوره ی صفوی بوده که در تاریخ 11 مرداد ماه 1376 با شماره ثبت 1906 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بازدیدها: 63

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد