فلش/پیکان

خانه سوکیاس

 • نام(ها):
  خانه سوکیاس
 • موقعیت جغرافیایی:
  اصفهان ، جلفا ، درمحله تبریزی .

خانه سوکیاس در محله تبریزی ها با مساحت 2000 مترمربع قرار گرفته است. این خانه کوشک بین دو باغچه بوده که در قدیم ساخت آن ها متدوال و معمول بود. قدمت این خانه به عصر صفویه باز می گردد.

ورودی اصلی خانه در کوچه تبریزی ها قرار گرفته و دارای سردر مقرنس ساده و زیبایی می باشد که در مجاورت آن ساخته شده است. ساختمان اصلی خانه دارای تزئینات نقاشی و طلاکاری و معماری بسیار جالبی می باشد.

در وسط ساختمان اصلی، تالاری دو طبقه ساخته شده است. وسط این تالار حوض سنگی 8 گوش کوچکی قرار دارد که اطراف آن رواق هائی در دو طبقه ساخته شده. در داخل طاقچه ها و رواق های پائین نقاشی های مینیاتور از دوران صفوی دیده می شوند که این نقاشی ها به شیوه رضا عباسی می باشند و بسیار هنرمندانه ترسیم شده اند. در کتیبه اطراف طبقه اول تالار، نقوش تشعیری شامل درختان، پرندگان و حیوانات با زمینه طلائی نقاشی شده است.

ایوان شمالی توسط سه پنجره ارسی از تالار وسط جدا شده اند. در جهت شرق و غرب این ایوان تصاویری که متعلق به مسیحیان خارجی و همسرانشان می باشند وجود دارند.

خانه سوکیاس بدلیل وجود جاذبه های هنری، ویژگی های معماری و همچنین تزئینات دوران صفویه از مالکین خریداری شد و پس از مرمت و بازسازی در اختیار دانشگاه فارابی قرار گرفت که اکنون به آزمایشگاه و کارگاه ها این دانشگاه اختصاص دارد.

بازدیدها: 126

اشتراک گذاری:

امتیاز کاربران

 • اناهید سوکیازیانس

  ممنون از این گذارش. باعث افتخار من هست این خانه پدری و اجداد من هست. خاطرات قشنگی از این خانه با بقیه فامیل دارم. کودکی من انجا گذراندم.

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد