فلش/پیکان

تخت جمشید

  • نام(ها):
    تخت جمشید
  • موقعیت جغرافیایی:
    کیلومتر 55 جاده شیراز _ اصفهان ، مجموعه تاریخی تخت جمشید .

تخت جمشید یا پارسه نام یکی از شهر های باستانی ایران است که در زمان امپراتوری هخامنشیان پایتخت ایران بوده است. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که به دستور داریوش بزرگ پایه گذاری شده است. (البته پس از او پسرش خشایار شاه ونوه اش اردشیر یکم این بنا را توسعه داده اند).

تخت جمشید در شمال استان فارس و در شمال شهرستان مرودشت قرار دارد. طرف شرقی این مجموعه کاخ ها برروی کوه رحمت و سه طرف دیگر آن در درون جلگه مرودشت پیش رفته.وجود کتیبه بزرگ داریوش بزرگ بر روی دیوار جبهه جنوبی تخت جمشید نشانگر این است که در این مکان هیچ بنایی از قبل وجود نداشته. پادشاهان ساسانی در تخت جمشید کتیبه هایی برجای گذاشته اند. پس از ورود اسلام به ایران این مکان را محترم می شمردند و آن را چهل منار و یا هزارستون می نامیدند.

تعدادی از ستون های دروازه کاخ صد ستون در تخت جمشید در گذر زمان، بر اثر حوادثی مانند زلزله همچنان پابرجا مانده اند. در نگاه اول به نظر می رسد این ستون ها یکپارچه هستند اما در حقیقت تکه تکه اند و روی هم سوار شده اند. دلیل مقاومت آنها در برابر زلزله در محل اتصال این تکه هاست،محلی که دو تکه ستون بوسیله ی سرب مذاب به هم متصل شده اند. این سرب چکش خوار و نرم است که هنگام زمین لرزه از خودش واکنش نشان داده و خرد نمی شود.

در تخت جمشید کتیبه های زیادی وجود دارد. در این میان از پادشاهان ساسانی نیز کتیبه هایی به چشم می خورد و کتیبه های دیگری هم به زبان فارسی و هم به عربی در تخت جمشید موجود است که جدیدترین آنها مربوط به دوره قاجار می باشد. سنگ نبشته پی دیوار جنوبی تخت جمشید از کتیبه هایی است که درضلع جنوبی پارسه قرار دارد. در زمانی که درب جنوبی محل رفت وآمد بود به همین مناسبت کتیبه ای (در ابعاد۷۲۰در۲۰۵سانتی متر) توسط داریوش بزرگ حک شده که شامل ۴قسمت می باشد در هر قسمت کتیبه ای به خط میخی کنده شده است و ۲ کتیبه سمت چپ(غربی) به خط و زبان فارسی باستان و ۲کتیبه سمت راست (شرقی) از چپ به راست به ترتیب به خط میخی ایلامی وخط میخی بابلی نگاشته شده است.

تخت جمشید از سال ۱۹۷۹یکی از آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو می باشد.

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: