فلش/پیکان

بیستون

  • نام(ها):
    بیستون
  • موقعیت جغرافیایی:
    کیلومتر 32 شرق شهر کرمانشاه .

بیستون مجموعه ای است تاریخی که در حدود 30 کیلومتری شرق کرمانشاه قرار دارد.نام بیستون از واژه «بغستان» به معنی جایگه خدایان گرفته شده است.

این مجموعه مقدس یکی از معتبرترین آثارباستانی جهان محسوب می شود که آثار تاریخی زیادی را پیش از اسلام تا حکومت اسلامی در خود جای داده است. (در ایران باستان آب را عنصری مقدس و مظهر پاکی و روشنانی فراوان می دانستند والهه ی نگهبان آن را آناهیتا (ایزد آب) می خواندند و یکی ازبزرگ‌ترین و محبوب‌ترین ایزدان آریایی و آیین زرتشت بوده‎است. )دلیل آن که همه این آثار در یک جا قرار گرفت است وجودچشمه ای است که از دل کوه بیستون جاری است و داریوش بزرگ هم به دلیل اهمیت موقعیت کرمانشاه و کوه های صخره ای آن و آثار بزرگ نیاکان آریایی اش این محل را برای کتیبه ارزشمند بیستون انتخاب کرده است.

کهن ترین آثار موجود در این منطقه،مربوط به دوران پارینه سنگی میانی و جدیدترین آنها متعلق به دوران صفویه می باشد.داستان کتیبه داریوش که به کتیبه بیستون معروف است به این معنی است که وقتی فرزند کوروش،کمبوجیه،برای فتح مصر به آن سرزمین لشکر کشید،یکی از مغان به نام گئومات علم طغیان برافراشت و خودش را “بردیا” معرفی کرد.این در حالی بود که کمبوجیه برادر خود را پیش از رفتن به مصر از ترس آنکه مبادا در غیاب او مدعی تاج و تخت شود کشته بود.بردیای دروغین با بخشیدن مالیات آمریکا توانست همگی را به اطاعت از خود وادار کند.پس از آن کمبوجیه راه ایران را به سرعت در پیش گرفت تا تاج و تخت خود را پس بگیرد اما در میان راه درگذشت.

این مجموعه مقدس یکی از معتبرترین آثارباستانی جهان محسوب می شود که  آثار تاریخی زیادی پیش از اسلام تا حکومت اسلامی را در خود جای داده است.

بازدیدها: 3

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

کاربر جدید هستید؟ ساخت حساب کاربری


ورود

فراموشی کلمه عبور؟

قبلا عضو سایت شده اید؟ورود


عضویت