فلش/پیکان

باغ دلگشا

  • نام(ها):
    باغ دلگشا
  • موقعیت جغرافیایی:
    شمال شرقی شهر شیراز ، مجاورت آرامگاه سعدی ، باغ دلگشا .

باغ دلگشا باغی است مربوط به دوره ساسانیان، قاجار و صفویه که در شهر شیراز قرار گرفته. این باغ دارای مساحتی حدود 5/7 هکتار می باشد و سراسر آن را درختان نارنج و پرتقال فرا گرفته. این درختان از میانه های فروردین ماه تا میانه های اردیبهشت به بار می نشینند و شکوفه های زیبای آنها بوی خوشی را در فضا پراکنده می کند.

این باغ یکی از باغ های تاریخی شیراز بوده که در ناحیه آرامگاه سعدی قرار گرفته. پیشینه آبادانی و دیرینگی این باغ به دوران پیش از اسلام و زمان فرمانروایی ساسانیان باز می گردد. باغ دلگشا در دوره تیمور گورکانی در اوج آبادانی بوده، تا جایی که گفته شده تیمور پس از دیدن آن، در سمرقند باغی به همین نام بنا کرد. این باغ آسیب های بسیاری در دوره نادرشاه تا دودمان زندیه به خود دید، و در زمان کریمخان زند بار دیگر آباد شد. عمارت هایی مربوط به دوره قاجاریه در این باغ دیده می شود.

عمارت باغ دلگشا به شیوه معماری کاخ های ساسانی بیشاپور ساخته شده که از یک تالار با چهار شاه نشین تشکیل شده است. این عمارت دارای سه طبقه و یک ایوان با دو ستون می باشد. این عمارت دارای آیینه کاری هایی به همراه نقاشی های رنگ روغن با سقف هایی از چوب و همچنین دارای دو در ورودی در دوسوی ساختمان و ایوانی در طبقه میانی، رو به استخر و رو به روی ساختمان می باشد.

بازدیدها: 39

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد