فلش/پیکان

آتشکده بازه هور

  • نام(ها):
    آتشکده بازه هور
  • موقعیت جغرافیایی:
    خراسان رضوی، شهرستان مشهد، جاده مشهد_تربت حیدریه، در کنار روستای رباط سفید

آتشکده بازه هور

آتشکده بازه هور یکی از کهن‌ترین آتشکده‌های گنبد‌دار است که احتمالاً به زمان پارتیان تعلق دارد. این بنای سنگی که به بازه هور معروف است در فاصله هفتاد کیلومتری از جنوب شهر مشهد و در ضلع شرقی روستایی به نام رباط سفید در ابتدای تنگه‌ای بازه هور واقع است.
معنای لغوی “بازه” در زبان فارسی دری به قسمتی از دیواره کوه گفته می‌شود که خورشید (هور) از میانه باز آن به‌ طرز باشکوه و زیبایی طلوع نماید و شاید نام بازه هور از همین‌جا گرفته شده باشد. به لحاظ معماری ساخت، این بنا نمایانگر بخشی از فرهنگ دوره ساسانی است.

معماری آتشکده بازه هور

آتشکده بازه هور یکی از بناهای کهن کشورمان می‌باشد. معمارى این بنا چهار طاقى است که از چهار طرف باز بوده و ساختاری گنبدى بر روی آن قرار گرفته است. فضاى ورودى نیز داراى سه درگاهى بلند و عریض است که احتمالاً در حکم راه ورودى به فضاهاى معمارى طرفین به شمار مى‌رود. ورودى اصلى آتشکده بازه هور از ضلع غربى ایجاد شده است که درگاهى‌هاى یکسانی که در اطراف آن وجود دارد، حاکى از الحاقات پیرامون آن است. در قسمت فوقانى پلان مربع شکل بنا چوب‌هایى در گوشه‌های آن نصب شده است که احتمالاً قدم‌هاى اولیه براى ایجاد گوشوار جهت ساخت گنبد در بنا بوده است.
این بنا داراى یک گنبد و سه ورودى و در گذشته از سمت مشرق به بناى دیگرى اتصال داشته و در دو سوى شمالى و جنوبى آن نیز الحاقیاتى مانند راهرو و ایوان وجود داشته است. در مجموع این بنا را مى‌توان هسته مرکزى یک مجموعه معمارى کهن دانست. درنزدیکى از این بنا ویرانه‌هایى در قلعه تاریخى‌ای به‌نام دختر و پسر برفراز بلندى مشاهده مى‌شود.
دو پژوهشگر معروف به نامهای “هرتسفلد” در کتاب ابنیه و آثار تاریخى ایران و “آندره گدار” در کتاب آثار ایران آتشکده بازه هور را از نزدیک دیده‌اند و آن‌را جزء آثار دوره ساسانى می‌دانند.
این بنای سنگی در فاصله تقریبی ۸۰ کیلومتری جنوب شهر مشهد در کنار روستای رباط سفید در جاده قدیم مشهد _ تربت حیدریه واقع شده است.

بازدیدها: 53

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

کاربر جدید هستید؟ ساخت حساب کاربری


ورود

فراموشی کلمه عبور؟

قبلا عضو سایت شده اید؟ورود


عضویت