فلش/پیکان

آبشار سمیرم

  • نام(ها):
    آبشار سمیرم
  • موقعیت جغرافیایی:
    5 کیلومتری شرق سمیرم ، 160 کیلومتری جنوب اصفهان .

آبشار سمیرم یکی از آبشار های ایران است که در 4 کیلومتری شرق شهر سمیرم و 160 کیلومتری جنوب اصفهان، در اعماق تنگه ای به همین نام با دیواره های سنگی واقع شده و دارای ارتفاع 35 متر است. این آبشار در گذشته 7 متر ارتفاع داشته، اما طی چندین سال بر اثر فرسایش ارتفاع آن 35 متر کاهش یافته و فقط در سال های پر آبی دوباره ارتفاع می گیرد. آب این آبشار از چشمه ساران ارتفاعات بالادست آن سرچشمه می گیرد و از بالای تخته سنگی به بیرون می جهد.

آبدهی این آبشار به طور متوسط حدود 5/1 تا 2 مترمکعب در ثانیه است. شرایط محیطی خوب و آب و هوای مناسب این منطقه باعث شده که گیاهان متنوعی در اطراف آبشار رشد کنند.  آب آبشار، شیرین بوده و از چشمه های مزارع جوزار و چشمه عزیزخان تأمین می شود. پای آبشار، فضای سبزی احداث شده که با کوه، آبشار، گیاهان و گل های طبیعی هماهنگی چشمگیری دارد. همسایگی آبشار سمیرم با درختان و همنوایی آنها با پرندگان، جانوران و درختان در محل چشم اندازی رویایی بوجود آورده.

آب و هوای این منطقه در فصول تابستان و بهار مطبوع و روح نواز است و گردشگران بسیاری را جذب می کند، اما در زمستان خصوصا اگر هوا خیلی سرد نباشد و برف زیادی زمین را نپوشانده باشد، مشتاقان طبیعت به تماشای این آبشار زیبا می شتابند.

آبشار سمیرم اصفهان، نود و یکمین اثر طبیعی است که در 20 بهمن ماه سال 1389، توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته.

بازدیدها: 204

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد