گنبد نمکی جاشک ، یکی از زیباترین جاذبه های زمین شناسی ایران

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 0 از 4
نویسنده: فهمیه پورحسینی

اکنون که  که در فصل سرما هستیم سفر به جنوب ایران بهترین انتخاب برای تغییر آب و هوا و ایران گردی در هوایی گرم و لذت بخش است . گنبد نمکی جاشک استان بوشهر، منطقه ای است که بازدید از آن را نباید فراموش کرد ، به خصوص برای افرادی که علاقه مند به مقوله ی زمین شناسی هستند .

این کوه نمک که یکی از بزرگترین گنبدهای نمکی خاورمیانه محسوب می شود در حد فاصل دوشهرستان دیر و دشتی در استان بوشهر در جنوب رشته کوه زاگرس قرار دارد و در سال ۱۳۸۶ به عنوان یک اثر طبیعی ملی فسیلی به ثبت رسیده است .

قله ی این کوه نمکی ۱۳۵۰ متر از دشت اطراف خود بالاتر است . این کوه ۱۲ کیلومتر طول و ۴٫۵ کیلومتر عرض دارد . وسعت گنبد در حدود ۳۶۶۶ هکتار بوده و ارتفاع قله‌ی آن ۱۳۵۰ متر از سطح دریا است .

از خصوصیات بارز و متفاوت این منطقه غارهای منحصر به فرد ، آبشارها و بلورها یی مانند غارهای نمکی، آبشار نمک ، تخت دیو یا دودکش جن ، نمک چال‌ها ، یخچال‌های نمکی، گل کلم ها و دره های نمکی اشاره کرد .

سطح گنبد نمکی از لحاظ پوشش گیاهی تقریبا در اغلب نقاط به دلیل درصد بالای نمک تهی از هر نوع رویش بوده اما در برخی از نقاط گنبد وجود مناطق بزرگ و کوچک آهکی به چشم می‌خورد که بر روی این سطوح گیاهانی مانند گون، گیشدارا و قیج و همچنین در فصل زمستان و بهار انواع گیاهان یک‌ساله روی سطح آهکی گنبد را پوشانده و زیبای خاصی را به آن منطقه می‌بخشد.

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک

با سفر به استان بوشهر و رزرو هتل از مسافر سلام با آرامش از گرمای جنوب لذت ببرید .

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی

امتیاز کاربران

 • حمزه بهمنی

  سلام
  ممنون بابت آشنایی عموم با جاذبه های گردشگری توسط شما
  من خودم اصالتا بچه روستای جاشک هستم و آنچه ذهن من را در معرفی گنبد نمکی جاشک توسط شما من درگیر کرد عنوان کردن اسم دوم برای این کوه بنام کوه خورموج بود که این یک خطا در رسالت شما محسوب میگردد و خواهشا در انجام وظیفه خلاف واقعیت را عنوان نکنید؛ مث اینکه به خلیج فارس بگیم خلیج عرب!
  این کوه نمک بعنوان کوه نمک جاشک مشهور بوده و خواهد ماند! صادقانه انجام رسالت کنیم. سپاس

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️ نوروز سال 1398 مبارک ❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: