کویر گردی

کویرگردی در زمستان

زمان خواندن: دقیقه 15
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: فریبا غلامی نژاد
کویرگردی در زمستان
رزرو هتل های ایران با یک کلیک

کویرگردی در زمستان

چکیده مطلب: به کویر که می‌نگری با تمام وجودت نهایت زیبایی در اوج سادگی را حس خواهی کرد. تا چشم کار می‌کند ماسه، خاک و بوته‌های خار! ممکن است گرما و آفتاب شدید کمی آزارت دهد اما کافی است کمی صبرکنی تا کمی آفتاب غروب کند. آسمان شب هایش به زیبایی رویاهای کودکی است، همانقدر پاک، بی ریا و زیبا.

امروز براتون مطلبی آماده کردم که شما را در سفری به کویرهای ایران با خودم همراه کنم. برای من خواندن این مطالب واقعاً جذاب بود. چون همیشه تصورم از کویر این بود که جایی خشک و سادست، اما متوجه شدم که کویر گردی هم میتونه یک تجربه به یادماندنی و لذت بخش باشه!
در ادامه این مقاله با من همراه باشید تا به چند کویر کشور سفر کنیم و از جاذبه‌های این مناطق رو معرفی کنیم.

کویر گردی

کویرها سرزمین های گسترده‌ای هستند که بدلیل حرارت شدید آفتاب، بارش کم باران و همچنین موقعیت جغرافیایی، خشک شده و پوشش گیاهی در این مناطق رو به صفر است. برخی از این مناطق در گذشته دریاچه‌هایی بودند که در اثر تبخیر، آب آنها از بین رفته و به نمک زار تبدیل شده‌اند.

این منطقه‌ها جاذبه‌های فراوانی دارند. شب‌های کویر بی‌نظیر است، مخصوصاً اگر مشتاق تماشای آسمان شب باشید، جایی بهتر از مناطق بیابانی پیدا نمی‌کنید. دیدن آسمان پاک، ستاره های درخشان و تماشای تپه‌های شنی، باعث جذب هر گردشگری می‌شود. کویر دنیایی است جدا بافته که تنها یکبار سفر کافی است تا هرگز شما را رها نکند.

شاید برای شماهم این سوال پیش آمده باشد که بهترین زمان برای سفر به کویر چه موقع است؟ باتوجه با آب و هوای کویر پیشنهاد ما این است که به هیچ عنوان تابستان را برای سفر کویری انتخاب نکنید، زیرا هوا بسیار گرم و غیر قابل تحمل است و البته در خطر حمله جانوارنی مثل مار، عقرب، رطیل و غیره خواهید بود. اما در فصل زمستان روزها هوا خنک است، به طوری که حتی می‌توانید تنها یک تی‌شرت به تن کنید! پس برای سفر به کویر بهتر است که فصل زمستان را انتخاب کنید.

برخی از کویرهای ایران

دشت لوت

دشت لوت, کویر ایران

دشت لوت یکی از بیابان های ایران است که بخش کوچکی از مساحت آن شامل کویر می‌شود.

این دشت در دل خود دیدنی های نهفته بسیاری دارد که ازجمله آن می‌توان به ۴۰ مخروط آتشفشان کواترنر، شهر کوخکی معروف به شهر خیالی، پهنه‌های شنی مواج و بزرگترین نبکاهای جهان در تپه‌های شنی، اشاره کرد.

مسیر دسترسی به دشت لوت

اگر قصد سفر به دشت لوت را دارید بهتر است یک راهنمای خوب و با تجربه با شما همراه شود. برای رفتن به دشت لوت می‌توانید از وسایل نقلیه‌ای مانند قطار یا هواپیما استفاده کنید و تا نزدیکی این منطقه سفر کنید. البته پیشنهاد ما استفاده از وسایل نقلیه شخصی است، زیرا فرصت بیشتری برای تماشای محیط اطراف و لذت بردن از طبیعت خواهید داشت.
راستی اقامت در کویر لوت با رزرو هتل از ما تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: شهر لوت، بزرگترین شهر کلوخی دنیا

کویر مصر

کویر مصر

به تصویر بالا نگاه کنید. آیا آرامش را در این تصویر احساس نمی‌کنید؟! این عکس یکی دیگر از کویرهای ایران، به نام کویر مصر است.

این کویر یکی دیگر از مقاصد گردشگری و طبیعت گردی برای علاقه مندان به مناطق کویری است.

کویر مصر توسط رشته کوه‌هایی از غرب، جنوب غرب و جنوب شرق محاصره شده است. در نزدیکی کویر مصر روستایی کوچک، همراه با مردمان خون گرم و مهربان  قرار دارد که خانه‌های آن در اوج سادگی، با درهای چوبی و سقف‌های گنبدی شکل ساخته شده‌اند. مردم این منطقه در گذشته بیشتر به کشاورزی و دامداری، کاشت زعفران و پرورش شتر مشغول بودند، اما شهرت کویر مصر باعث تغییر و بهتر شدن زندگی آنان شد. مردم روستا در سال‌های اخیر، خصوصاً در ایام گردشگری بیشتر به مشاغل مربوط به اسکان و خدمات به مسافران کویر مصر می‌پردازند.

بهترین فصل بازدید از کویر مصر

بهترین زمان بازدید کویر مصر، از آبان ماه تا اواسط اردیبهشت است. همانطور که در بالا گفتم ماه‌های سرد سال بهترین زمان برای کویرگردی، مخصوصاً کویر مصر است. هرچند تماشای آسمان پرفروغ و زیبا این کویر باعث شده در تمام ایام سال میزبان گردشگران باشد.

بیشتر بخوانید: روستا مصر

کویر ریگ جن

کویر ریگ جن, کویر گردی

حتماً شنید‌ه‌اید که مثلث برمودا در ایران هم وجود دارد! البته این مثلث برمودا در دل کویر قرار دارد. مطلب زیر شما را تا حدودی با این منطقه آشنا می‌کند.

کویر ریگ جن منطقه‌ای است ناشناخته که به عنوان مثلث برمودا ایران نیز یاد می‌شود. از قدیم درمورد این منطقه داستان های ترسناک زیادی گفته می‌شد. در این منطقه بدلیل عدم وجود آب و چاه، وسعت زیاد و وجود باتلاق های نمکی، مرگ و میر بسیاری صورت گرفته، به همین دلیل به مثلث برمودا ایران معروف است.

تا سال ۱۹۰۰ کسی جرئت عبور از این منطقه را نداشت، تا اینکه کویر نوردی سوئدی به نام “سون هودین” سعی کرد تا از آن عبور کند، اما باتلاق های نمکی مانع عبور او شدند، تا اینکه در نهایت از این کار منصرف شد. سون هودین، دیده ها و تجربیات خود را در کتاب “کویرهای ایران” به تحریر در آورد. پیشنهاد میکنم حتماً این کتاب را مطالعه کنید، نکات جالبی درمورد کویرهای ایران در آن بیان شده است.

پس از سون هودین، محقق، جغرافیدان و سفرنامه‌نویسی اتریشی به نام “آلفونس گابریل” سعی بر تکرار این کار کرد که او هم موفق نشد.

سرانجام این طلسم در سال ۱۳۸۴ توسط کویرنورد ایرانی به نام “علی پارسا” شکسته شد. او داستان سفر خود را چنین بیان کرده است:

در یکی از سفرهای دانش آموزی که به کویر مرکزی داشتم، با ریگ جن آشنا شدم. نامش اسرار آمیز به نظر می‌رسید. تصمیم گرفتم به آنجا بروم و این همزمان با انقلاب ایران شد. پس از آن در سال ۱۳۷۵ این رویا با سفر به پارک ملی کویر دوباره به سراغم آمد. من، دوستانم و رئیس وقف پارک ملی کویر تصمیم گرفتیم که از فراز ریگ جن با هواپیما عبور کنیم تا به خودمان ثابت کنیم در مسیر، چیز عجیبی نیست. فقط نمک و ماسه و تپه است. نخستین امر شگفتی که در ریگ جن با آن مواجه شدیم وجود یک گودال با فضا آبی رنگ بود. در  آن نمک کریستال شده به رنگ سفید دیده می‌شد و اطراف آن قهوه‌ای رنگ بود که مشخص بود دراثر فشار، خاک آن پخش شده است.

بیشتر بخوانید: مثلث برمودا ایران

کویر مرنجاب

کویر گردی

کویر مرنجاب با زیبایی‌های دل‌انگیز کویری در شمال شهرستان آران و بیدگل آرام قرار دارد. بدون شک امروزه مرنجاب یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری ایران محسوب می‌شود. وقتی پا به این کویر می‌گذارید، غرق زیبایی و طبیعتش خواهید شد.

قسمت‌های مختلف این کویر پوشیده از تپه‌های شنی و ریگزار می‌باشد و از لحاظ پوشش جانوری و گیاهی، بدلیل عدم وجود آب و غذای فراوان بسیار غنی است.

این کویر جذابیت های بسیاری از جمله، تپه‌های شنی بلند، جنگل‌های تاق، دریاچه‌های نمک و آسمان زیبای شب دارد.

سخن آخر

امیدواریم تا اینجا از خواندن این مقاله لذت برده باشید. برای کیفیت بیشتر مقالات نظرات و پیشنهادات خود را در پایان مقاله با مسافرسلام درمیان بگذارید.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: کویرهای ایران
اشتراک گذاری:
فریبا غلامی نژاد
از کودکی عاشق نقاشی، طراحی، عکاسی و موزیک بودم. همیشه دلیل این علایقم رو چپ دست بودنم میدونستم! با اینکه تجربه و علاقم به نویسندگی کم‌تر است، اما بنا به دلایلی باید در این حرفه فعالیت داشته باشم و سعی دارم تا بهترین و جذاب‌ترین مطالب را برای شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم از نوشته‌ها، پادکست‌ها، عکس‌های مقالات و اینفوگرافی‌هایی که طراحی می‌کنم لذت ببرید :)

امتیاز کاربران

 • علی اکبر ناصری

  خیلی لذت بردم از مطالب. من تاحالا کویر نرفته بودم، اما اینطور که شما گفتین باید خیلی آرامش بخش و زیبا باشه و حتما سفر بعدیم کویر گردی خواهد بود.

 • رزیتا غفاری

  از اینکه راجع به حقایقی از ریگ جن نوشته بودید بسیار خوشم اومد
  ممنون

 • خیلی مطلب عالی بود . هم مشتاق شدم این کویر ها رو از نزدیک ببینم هم تصمیم گرفتم این کتابایی که در مورد کویر نوشتن رو بخونم . به نظر جذاب میان.

 • سیما یوسفی

  من شنیدم کویر ریگ جن رو به شدت توصیه کردن که کویر نورد های آماتور نرن . باید در موردش مطالعه کنن و با کویر نورد های حرفه ای به این منطقه سفر کنن.

 • محمدعلی لطفی

  سواری با ماشین روی شن یکی از بهترین تفریحات منه 🙂

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: