کوه تفتان ، تنها آتشفشان فعال در ایران

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: فهمیه پورحسینی
کوه تفتان ، تنها آتشفشان فعال در ایران

جاذبه‌های کشور عزیزمان آنقدر زیبا و دل‌انگیز هستند که نمی‌توان از هیچ‌کدامشان چشم‌پوشی کرد. گروه گردشگری و مشاوره سفر مسافرسلام با مقاله‌ای جذاب و متفاوت در خدمت شما عزیزان می‌باشد. سفری به استان همیشه گرم و خشک سیستان و بلوچستان، شهرستان خاش خواهیم داشت. کوهی به معنا مکان گرم در زبان پارسی که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. درست حدس زدید. کوه تفتان یکی از کوه‌های زیبا و بلند ایران است که تنها آتشفشان فعال در ایران به شمار می‌رود.
یکی از جاذبه‌های گردشگری استان سیستان و بلوچستان که در جنوب شرقی ایران و در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان خاش واقع شده است، کوهی است آتشفشانی به نام تفتان که تنها آتشفشان نیمه فعال ایران محسوب می‌شود و همچنان گاز گوگرد از آن خارج می‌گردد.

کوه تفتان، آتشفشان تفتان، آتشفشان کوه تفتان، مسافرسلام

نام کوه تفتان، تنها آتشفشان فعال در ایران

در زبان بلوچی تَپت به معنا گرما است. نام تفتان ریشه در کلمه‌ تپتان دارد که خود جمع کلمه‌ تپت است. این وجه تسمیه برای نام‌گذاری به سبب خروج دمه‌های آتشفشانی مرکب از بخار آب و گاز گوگرد از دهانه‌ آن است.
کوه تفتان در اصطلاح محلی به چهل تن معروف است و شایع است که چهل تن از راشدین مذهبی در این کوه ناپدید شده‌اند و به همین دلیل به آن کوه چهل تن می‌گویند و شاخک شمال آن نیز به همین سبب به اسم کوه زیارت معروف شده‌است.

کوه تفتان، آتشفشان تفتان، آتشفشان کوه تفتان، مسافرسلام

موقعیت جغرافیایی کوه تفتان، تنها آتشفشان فعال در ایران

طول رشته کوه تفتان ۱۲ کیلومتر و مساحت آن ۱۸۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد و دارای قله‌های متعددی است که قله تفتان با ارتفاع ۴۰۵۰ متر بلندترین قله آن محسوب می‌شود. نام مرتفع‌ترین قله یعنی قله شمالی چهل تن (زیارت)، نام قله جنوبی مادرکوه، نام قله شمال شرقی صبح کوه و غرب قله مادر کوه، نر کوه نامیده می‌شود. سه دهانه آتشفشانی نیمه فعال که از دهانه‌های آن گازهای گوگردی دائماً در حال تصاعد می‌باشد، چشم‌انداز خیره‌کننده‌ای را بوجود آورده است. کوه تفتان در منطقهٔ جنوب شرقی ایران، در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته ‌است و نزدیک‌ترین شهر به تفتان خاش است.

آتشفشان تفتان، کوه تفتان

در اطرف کوه تفتان دره‌های متعددی است که آب‌های قسمت شمال و شرق آن به صورت رودخانه لادیز و گزد به رود میرجاوه که امتداد رود تلخ آب است می‌ریزد و آب‌های دره‌های جنوبی تفتان از دره خاش می‌گذرد.
در ارتفاعات کوه تفتان سه دریاچه وجود دارد که به دریا سر معروف می‌باشد. دو دریاچه در قسمت شمال و عمق آن‌ها کم و آب آن‌ها شیرین است و دیگری نسبتاٌ بزرگ که دارای آب شور دائمی است.
دو دیواره به نام‌های گراش خان و شصت خدا در این منطقه وجود دارد، که سنگ‌نوردان این منطقه برای تمرینات خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. گراش خان در جاده زاهدان به خاش واقع شده‌است و شصت خدا در جمچین قرار دارد.

کوه تفتان، آتشفشان تفتان
کوه تفتان، آتشفشان تفتان، آتشفشان کوه تفتان، مسافرسلام

کوهپایه کوه تفتان

ارتفاعات استان به دوران سوم و چهارم زمین شناسی و سنگ‌های آن اغلب آهکی، گچی و گوگردی است. بخش رسوبی پایه آتشفشان شامل فلیش، آلوئولین و نومولیت و بخش آذرین از سنگ‌های اولتر بازیک است.
گوگردی بودن منطقه از پیدایش شرایط زیستی گیاهی و جانوری ممانعت بوجود آورده است. این اثر مورد احترام اهالی منطقه بوده و کوهنوردان زیادی را همه ساله به سوی خود جذب می‌کند. ماده خروجی از کوه تفتان در صورتی که با آب مخلوط شود تولید اسید سولفوریک می‌کند که ماده بسار خطرناکی است که به تیز آب سلطانی هم معروف است. درختان بنه، بادام کوهی، ارژن، درمنه، سیاه چوب، گز و پوشش گیاهی آن آویشن، پونه، ریواس، کاسنی، پیاز کوهی در منطقه یافت می‌گردد. روباه، شغال و گرگ نیز بخشی از پوشش جانوری منطقه را تشکیل می‌دهند.

کوه تفتان، آتشفشان تفتان، آتشفشان کوه تفتان، مسافرسلام

راه های صعود به کوه تفتان ، تنها آتشفشان فعال در ایران

صعود به کوه تفتان ، تنها آتشفشان فعال در ایران از چهار مسیر اصلی امکان‌پذیر است.

  • مسیر پناهگاه، جبهه غربی (رایج)
  • روستایی ترشاب، جبهه شرقی
  • روستایی تمین، جبهه شمالی
  • دو راهی سنگان و روستایی خنجک، جبهه شمال شرقی

رایج‌ترین مسیر صعود به کوه تفتان، مسیر پناهگاه در جبهه‌ غربی است که اغلب کوه‌نوردان آن را برمی‌گزینند. برای استفاده از این مسیر باید با هیئت کوهنوردی استان سیستان و بلوچستان هماهنگی کنید.

کوه تفتان، آتشفشان تفتان، آتشفشان کوه تفتان، مسافرسلام

صعود در ۳ فصل سال به کوه تفتان امکان‌پذیر می‌باشد اما به دلیل وزش بادهای سنگین و سرد در فصل زمستان عموماً صعود به قله آتشفشانی تفتان بسیار دشوار است به طوری که مسیر ۳ ساعته تا پناهگاه بیش از ۸ ساعت زمان نیاز دارد.

هشدار:

کوه تفتان یک آتشفشان فعال است و هر لحظه ممکن است این آتش فشان فوران کند.

کوه تفتان، آتشفشان تفتان، آتشفشان کوه تفتان، مسافرسلام

مسافر سلام سفر خوشی را در کوه تفتان ، تنها آتشفشان فعال در ایران برایتان آرزومند است.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: کوه های ایران
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️کُدُبدو ؛ کد تخفیف مسافرسلام❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: