چشمه شاه آباد خالق زیبایی در محله های خرم آباد

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: فهمیه پورحسینی

چشمه شاه آباد خالق زیبایی در محله های خرم آباد

شهر خرم ‌آباد در دره‌ای خوش آب و هوا و پرآب قرار گرفته ‌است. وجود چشمه‌های فراوان و آثار تاریخی متعدد باعث به وجود آمدن مجموعه‌ای از دیدنی‌های طبیعی و تاریخی در شهر خرم ‌آباد شده ‌است.
چشمه شاه آباد

در غرب کشورمان ایران زیبایی‌های زیادی نهفته است که متاسفانه مورد غفلت و کم لطفی هموطنان و گردشگران عزیز قرار می‌گیرند. یکی از این زیبایی‌ها در استان لرستان و در درون شهر خرم آباد که معروف به شهر چمشه‌های جوشان است قرار دارد.
جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی متعددی در سطح شهر خرم ‌آباد وجود دارد که از آن جمله می‌توان به قلعه فلک‌الافلاک، مناره آجری، پل شاپوری، گرداب سنگی، سنگ نبشته، آرامگاه باباطاهر و دریاچه کیو اشاره کرد به‌طوری‌ که این شهر برای نخستین بار در ایران از سوی دفتر منطقه‌ای سازمان ملل به عنوان یک شهر نمونه گردشگری انتخاب شده‌ است.

ونیز ایران, چشمه شاه آباد

در مرکز خرم آباد محله‌ای وجود دارد به نام شاه آباد که به ونیز ایران معروف است. زیرا که چشمه معروف شاه آباد (سراب شهوا) از میان شهر و کوچه‌های آن می‌گذرد. میزان آب این چشمه که در گذشته به آن سراب “حسین‌خانی” می‌گفتند، ۹۶۴ لیتر در ثاینه می‌باشد.

قسمتی از آب این چشمه را برای تامین آب شرب خرم آباد استفاده می‌کنند، بقیه آن از داخل یک نهر زیبا و با صفا به شاه جو و گلال می‌ریزد. سال ۱۳۵۰ آب این چشمه برای مردم شاه آباد، کتیرایی، شاه بختی، مطهری کاملاً مجانی بود. اما امور آب، پس از مدتی اقدام به صدور قبض آبونمان کرد.

مردم این منطقه با گذاشتن لوله در داخل این ۲ نهر که در قسمت جنوبی این چشمه قرار داشت، از طریق آن آب حوض حیاتشان را تامین می‌کردند، دهه ۷۰ این لوله گذاری‌ها نیز مسدود شدند و بخش شرقی نهر مسدود گردید و به یک کوچه تبدیل شد.
به برکت این چشمه درختان مو، انجیر، گلابی، هلو و غیره در حیات این خانه‌ها یافت می‌شود.

علت نام شاه آباد

در زمان صفویان، شاه عباس صفوی برای پیدا کردن شاهرودی خان به خرم آباد می‌آید و این منطقه خوش آب و هوا را پیدا می‌کند و دستور ساخت و ساز در این منطقه را می‌دهد.

امید است در آینده مسئولین و مردم توجه بیشتری به این چشمه زیبا داشته باشند تا بتوانند از این نعمت الهی در جهت زیباسازی شهر بهره ببرند و این مکان را به یک جاذبه گردشگری مشهور در ایران و جهان مبدل سازند.

خرم‌ آباد در حال حاضر دارای ۱۲ هتل می‌باشد و همچنین سه هتل “بام شهر”، “شاپور خواست” و “سزار” نیز درحال ساخت می‌باشند. در سفر به غرب ایران رزرو هتل خود را به گروه مشاوره سفر و رزرواسیون مسافر سلام بسپارید و از دیدن این محله زیبا غافل نشوید.

صفحه رزرو هتل مشهد

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: قنات های ایران
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی

امتیاز کاربران

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: