پل دزفول ، قدیمی ترین پل استوار ایران و جهان

در قدیم پل ها ، به عنوان راه های ارتباطی از اهمیت زیادی برخوردار بودند .یکی از قدیمی ترین و استوار ترین پل ها در شهر دزفول واقع است که در سال ۲۶۳ میلادی یعنی حدود یک هزار و۷۵۰ سال پیش به دستور شاپور اول ساسانی توسط ۷۰ هزار اسیر رومی احداث شد این پل دارای ۱۴ دهانه است و آب رودخانه ی دز از زیر آن عبور می کند.

در واقع شاپور دو هدف اساسى براى ساختن این پل داشت و می توان گفت یک پل دو سوده است :اول عبور سهل لشکریانش از رودخانه و دیگر ساختن پایه پل ها به صورت بند یا سد تا سطح آب رودخانه را بالا آورده و نهرهاى موجود در سواحل چپ و راست رودخانه را پرآب سازد.

این پل شرق و غرب شهر دزفول را به هم متصل کرده و در مرکز آن قرار دارد و راه عبور و مرور شهرهای اندیمشک، شوشتر و دزفول را به هم پیوند داده است.

بنای پای پل از سنگ های بزرگ ماسه ای اطراف شوشتر ساخته شده که با بست های فلزی به هم متصل شده اند، ملات به کار رفته در پل ساروج است.

از نظر مورخان این پل یک اثر منحصر به فرد تاریخی است که تاکنون با گذشت بیش از ۱۰ قرن از ساخت آن همچنان سالم و با دوام محل تردد عابرین و خودروهای سواری است.

در تابستان سال ۱۳۹۰ شهرداری دزفول برای حفظ این اثر گران بها ، کاربری پل را از حالت سواره رو به پل عابر پیاده و گردشگری تبدیل کرد تا این پل برای همیشه به عنوان اثری گرانقدر جزو میراث جهانیان حفظ و ثبت گردد .

پل دزفول ، قدیمی ترین پل

 پل دزفول ، قدیمی ترین پل

  پل دزفول ، قدیمی ترین پل

اشتراک گذاری:

بیشترین تخفیف ها

بیشتر ...

مقالات مرتبط

آخرین دیدگاه‌ها

ثبت نظر شما
میزان رضایتمندی شما:
فلش/پیکان
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: