پل دزفول ، قدیمی ترین پل استوار ایران و جهان

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 0 از 4
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: فهمیه پورحسینی

در قدیم پل ها ، به عنوان راه های ارتباطی از اهمیت زیادی برخوردار بودند .یکی از قدیمی ترین و استوار ترین پل ها در شهر دزفول واقع است که در سال ۲۶۳ میلادی یعنی حدود یک هزار و۷۵۰ سال پیش به دستور شاپور اول ساسانی توسط ۷۰ هزار اسیر رومی احداث شد این پل دارای ۱۴ دهانه است و آب رودخانه ی دز از زیر آن عبور می کند.

در واقع شاپور دو هدف اساسى براى ساختن این پل داشت و می توان گفت یک پل دو سوده است :اول عبور سهل لشکریانش از رودخانه و دیگر ساختن پایه پل ها به صورت بند یا سد تا سطح آب رودخانه را بالا آورده و نهرهاى موجود در سواحل چپ و راست رودخانه را پرآب سازد.

این پل شرق و غرب شهر دزفول را به هم متصل کرده و در مرکز آن قرار دارد و راه عبور و مرور شهرهای اندیمشک، شوشتر و دزفول را به هم پیوند داده است.

بنای پای پل از سنگ های بزرگ ماسه ای اطراف شوشتر ساخته شده که با بست های فلزی به هم متصل شده اند، ملات به کار رفته در پل ساروج است.

از نظر مورخان این پل یک اثر منحصر به فرد تاریخی است كه تاكنون با گذشت بیش از ۱۰ قرن از ساخت آن همچنان سالم و با دوام محل تردد عابرین و خودروهای سواری است.

در تابستان سال ۱۳۹۰ شهرداری دزفول برای حفظ این اثر گران بها ، کاربری پل را از حالت سواره رو به پل عابر پیاده و گردشگری تبدیل کرد تا این پل برای همیشه به عنوان اثری گرانقدر جزو میراث جهانیان حفظ و ثبت گردد .

پل دزفول ، قدیمی ترین پل

 پل دزفول ، قدیمی ترین پل

  پل دزفول ، قدیمی ترین پل

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: پل های ایران
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: