روز دختر

ولادت حضرت معصومه و روز دختر چه روزی است؟

زمان خواندن: دقیقه 18
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
شهر: مشهد
دسته بندی: ایام مناسبتی
نویسنده: زهرا روح آبادی
رزرو هتل در روز دختر با تخفیف ویژه با یک کلیک

ضمن عرض تبریک به مناسبت “ولادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها”، به دختران عزیز تیم مجرب مسافرسلام و تمامی دختران ایران عزیزمان، گروه گردشگری و مشاوره سفر مسافرسلام، در این ایام فرخنده آماده رزرو هتل‌های مشهد و رزرو هتل‌های قم برای زائران ارجمند می‌باشد.
شما مسافران و زائران گرامی با مراجعه به سایت رزرواسیون مسافرسلام و یا تماس با شماره تلفن ۰۵۱۳۳۶۹۲۴۳۰ می‌توانید هتل مورد نظر خود را در شهر مقدس مشهد یا قم با بهترین قیمت، رزرو نمایید.

 ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها

حضرت فاطمه معصومه (س) با فضیلت‌ترین بانوان خاندان اهل بیت (ع)، دختر امام موسی کاظم (ع) و خواهر تنی امام رضا (ع)، در اولین روز ماه ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری و ۲۵ سال بعد از تولد امام رضا (ع) در شهر مدینه متولد شدند.

حضرت فاطمه معصومه (س) و امام رضا (ع) بین فرزندان امام موسی کاظم (ع) از ویژگی‌های خاصی برخوردار بوده‌اند و ادامه دهنده راه امامت بعد از پدر بودند. بین این دو خواهر و برادر بزرگوار و نیکوسرشت عواطف بسیار و محبت شگفت‌انگیزی وجود داشت که قلم از نگارش آن عاجز است. مادر امام رضا (ع) و حضرت فاطمه معصومه (س)، نجمه خاتون از مهاجران غرب بودند که پس از یک ربع قرن انتظار، دامنش به با ستاره‌ای تابان درخشید.

روز اول ذی‌القعده، مصادف با ولادت حضرت معصومه (س) و مطابق با ۲۴ تیر ۱۳۹۷ در ایران روز دختر نام‌گذاری شده‌است.

ولادت حضرت معصومه (س)، روز دختر، رزرواسیون مسافرسلام

برگی از زندگینامه حضرت فاطمه معصومه (س)

ولادت آن حضرت در اول ذی‌القعده سال ۱۷۳ هجری قمری می‌باشد. در سن ۱۰ سالگی حضرت معصومه (س) پدر بزرگوارشان را از دست دادند و از آن پس ایشان تحت مراقبت برادر گرامی‌شان، امام رضا (ع) قرار گرفتند.
در سال ۲۰۰ هجری قمری برادر بزرگوارشان امام رضا (ع) به دستور مامون به مرو تبعید شده و ایشان تنها شدند. یک سال پس از هجرت برادر، حضرت معصومه (س) به همراه جمعی از برادران و برادرزادگان خود به طرف خراسان حرکت کردند. در طی این مسیر، ایشان مصیبت‌های فراوانی را متحمل شدند و تقریباً اکثر همراهان خود را در طی جنگ‌هایی که در طی مسیر برایشان اتفاق افتاد از دست دادند.
در نهایت ایشان در ۲۳ ربیع‌الاول سال ۲۰۱ هجری قمری به شهر قم، شهری که به گفته پدر گرامیشان مرکز شیعیان بود رسیدند و شتر آن حضرت در محلی که امروز میدان میر که منزل “موسی‌بن خزرج” بود زانو زد و افتخار میزبانی حضرت فاطمه معصومه (س) به ایشان داده‌شد.
محل عبادت و زندگی حضرت معصومه (س) در طی ۱۷ روزی که در قم اقامت داشتند، مدرسه ستیه “بیت‌النور” بود که هم‌اکنون محل زیارت ارادتمندان آن حضرت می‌باشد.
در ۱۰ ربیع‌الثانی یا به نقلی ۱۲ ربیع‌الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری، حضرت فاطمه معصومه (س) پیش از آنکه دیدگانشان به دیدار برادر روشن شود، دیده از این جهان فروبستند.

حرم حضرت معصومه، ولادت حضرت معصومه (س)، روز دختر، رزرواسیون مسافرسلام

فضائل حضرت معصومه (س)

رسول گرامی اسلام (ص) بالاترین جایگاه شفاعت را که در قرآن از آن به “مقام محمود” یادشده‌است، دارند. دو تن از بانوان خاندان رسول مکرم اسلام نیز شفاعت گسترده‌ای دارند که همه اهالی محشر را فرا می‌گیرد.

خاتون محشر، حضرت فاطمه سلام الله علیها و شفیعه روز جزا، حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها از بانوان شفاعت کننده در روز جزا می‌باشند. بعد از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها هیچ کس و حداقل هیچ بانویی به جهت گستردگی شفاعت به حضرت معصومه دخت موسی بن جعفر علیها السلام، شفیعه محشر نمی‌رسد.

القاب حضرت فاطمه معصومه (س)، معصومه، حمیده، طاهره، رشیده، تقیه، نقیه، مرضیه، رضیه و کریمه اهل بیت می‌باشد.

ریحانه (گل)، قواریر (بلورها)، و حسنه (نیکی) از تعابیر زیبا و درخشنده‌ای است که در سخنان معصومان (ع) از دختران یاد می‌شود که هر یک نشان از ویژگی خاص طبیعی و روحی آنان می‌باشد.

فضائل حضرت معصومه، ولادت حضرت معصومه (س)، روز دختر، رزرواسیون مسافرسلام

جشن ولادت حضرت معصومه (س) در حرم مطهر امام رضا (ع)

همزمان با دهه کرامت و میلاد با سعادت بانوی کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س)، بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) در شهر مقدس مشهد آذین بسته و گلباران می‌شود.
در شب ولادت حضرت معصومه (س)، آستان قدس رضوی از مداحان و مولودی‌خوانان عزیز کشور دعوت می‌کند و با مراسم گلباران حرم مطهر رضوی این شب را جشن می‌گیرند.
تبریک، شادباش و حضور بانوان مشهدی در حرم مطهر امام رضا (ع) و برپایی مراسم جشن و سرور، در روز ولادت خواهر ایشان جلوه‌ای زیبا از این ایام فرخنده را در شهر مشهد به نمایش می‌گذارد.

امام رضا (ع): هر کس که نتواند در مشهد به زیارت من بیاید، اگر در ری به زیارت برادرم یا در قم به زیارت خواهرم حضرت معصومه (س) برود، ثواب زیارت مرا در می‌یابد.

حرم مطهر امام رضا (ع)، ولادت حضرت معصومه (س)، روز دختر، رزرواسیون مسافرسلام

جایگاه دختران در اسلام

برخلاف دوره پیش از اسلام و جاهلیت که دختران خوار و فرومایه بودند و زن منشا ذلت و ننگ شمرده می‌شد، در اسلام نقش دختران و زنان بسیار پررنگ نشان داده‌شده‌است و از دختران جوان امروز، مادران و زنانی می‌سازد تا آینده کشور را به بهترین شکل ممکن بسازند. دختران با داشتن دنیایی عجیب و سرشار از تخیل، خلاقیت و ایده‌های ناب می‌توانند جامعه را با پرورش افکار خود به سمت پیشرفت سوق دهند که می‌بایست به پیشرفت تفکرات آنان بها داده شود.
در عصر کنونی که جاهلیت به شکل مدرن رخ نشان می‌دهد، به‌خصوص جامعه غربی که در اوج بهره‌کشی و تحقیر از زنان به سر می‌برد، توجه به جایگاه دختران در سخن و سیره معصومان علیهاالسلام می‌تواند نوری برای روشنایی راه تاریک پیش‌رو باشد.
امام رضا (ع) می‌فرمایند: كسى كه حضرت فاطمه معصومه (س) را زیارت كند پاداش او بهشت است.
امام علی (ع) به روایت از حضرت محمد (ص) فرموده‌اند: دختران چه فرزندان خوبی هستند، نوازش‌کننده، سخت‌کوش، غمگسار، نوه‌آور و با برکت.
در آیه ۴۹ سوره شوری از دختر به عنوان هدیه استفاده شده‌است.
پیامبر اسلام در قضیه مباهله دختر خود را همراه خود می‌برند با اینکه در آن زمان اعراب دختران خود را زنده به گور می‌کردند.
در حدیثی دیگر امام صادق (ع) می‌فرمایند: دختران حسناتند، پسران نعمت حقند، بر حسنات بهره مى‌دهند، و از نعمت بازپرسى مى‌کنند.
رسول گرامی اسلام می‌فرمایند: بهترین شما کسی است که برای زنان و دخترانش بهترین باشد.

در ارتباط با جایگاه این ریحانه بهشتی “دختر” فرمایشات و حدیث‌های فراوانی نقل شده‌است که آوردن همه آن‌ها در این مقاله میسر نبود.

جایگاه دختران در اسلام، ولادت حضرت معصومه (س)، روز دختر، رزرواسیون مسافرسلام

سخن پایانی مسافرسلام به دختران میهن عزیزمان

دخترم! ای نازترین ناز خدا، در روز زیبایی که به نام تو رقم خورده‌است، از خدای مهربان آسمانی‌ترین هدیه‌ها را برای تو خواستارم.

تو از مادران آینده این سرزمین و بهار آرزوی نسل فردا هستی، پس جدا از همه ناپاکی‌ها تو پاک بمان و با تربیت فرزندانی پاک‌دامن و متعهد، آینده جامعه را رو به تعالی پیش ببر.

دختر بودن حرمت دارد، امید از چشمانت، شوق از خنده‌هایت و عشق از بودنت آغاز می‌شود. دختر گوشه‌ای از هنر آفرینش است.

اعتماد، تکیه‌گاه، حامی از دامن یک دختر می‌آید، از دامن یک زن، یک مادر. دختر سرزمینم تو یک گوهر تابنده بی‌مانندی، قدر و ارزش خود را بدان و یادآور زهد و عفت فاطمه باش.

دختر که باشی زود می‌رنجی، زود می‌بخشی، زود می‌گریی، زود میخندی
تو مامور احساس روی زمین هستی. جهان بی تو می‌میرد. روزت مبارک دخترم

دختر، ولادت حضرت معصومه (س)، روز دختر، رزرواسیون مسافرسلام

این مقاله رو تقدیم می‌کنم به تمام دختران عاشق و زیبارو سرزمینم. روزتون مبارک

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: روز دختر
اشتراک گذاری:
زهرا روح آبادی
زهرا روح‌آبادی هستم. عاشق شخصیت آنشرلی با موهای قرمز، علاقه‌مند به ریاضی و دانشجوی مهندسی پزشکی، بسیار ریزبین با روحیه‌ای فوق‌العاده حساس و عاشق طبیعت. هرگز حسرت گذشته رو نمی‌خورم و ناامیدی رو دوست ندارم. تازه قلم بدست گرفتم و در وبلاگ مسافرسلام، برای لذت بردن شما از سفرهاتون، درباره گردشگری و راهنمای سفر می‌نویسم.

امتیاز کاربران

 • نازنین جباری

  دختر بودن حسی وصف نشدنی است که با تو تمام ظریفی هایت گاهی اندازه یک مرد قوی باشی 🙂

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

هتل های مرتبط

 • هتل مدینه الرضا مشهد
  %۲۱
  تخفیف

  هتل مدینه الرضا مشهد

  ۵
  مشهد - ابتدای خیابان شیرازی - نبش شارستان رضوی.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل تابران مشهد
  %۳۵
  تخفیف

  هتل تابران مشهد

  ۴
  مشهد- چهارراه زرینه - روبروی کاشانی 14.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل حیات شرق مشهد
  %۶۸
  تخفیف

  هتل حیات شرق مشهد

  ۳
  مشهد - خیابان نواب صفوی - بین نواب 10 و 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل پارسیس مشهد
  %۴۵
  تخفیف

  هتل پارسیس مشهد

  ۵
  مشهد - بلوار وحدت - بعد از وحدت ۷ - بلوار امیرالمومنین - ساختمان دوم سمت راست.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل رفاه مشهد
  %۱۰
  تخفیف

  هتل رفاه مشهد

  ۴
  خیابان امام رضا - خیابان دانش شرقی - شهید حنایی 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید

❤️ نوروز سال 1398 مبارک ❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: