همدان و تندیس شیر سنگی

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
نویسنده: پریسان
شیر سنگی

یکی از شهرهای تاریخی ایران، همدان است که جاذبه های تاریخی آن مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته است.

همدان، یکی از قدیمی ترین شهرهای دنیا و پایتخت پادشاهان ماد و پایتخت تابستانی پادشاهان هخامنشی و اشکانی بوده است. به همین دلیل آثار تاریخی هیجان انگیزی از آن دوران ها به جا مانده است. با بازدید از آثار تاریخی در سفری تاریخی به شهر همدان، شما را به هزاران سال قبل می برد.

برای معرفی یکی از آثار ارزشمند تاریخی آن دوران، شیر سنگی، با مسافر سلام همراه باشید.

 

شیر سنگی

 

در انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر، در وسط میدانی مربع شکل، مجسمه ای از شیر سنگی خودنمایی می کند. شیر سنگی، مجسمه ای است که در زمان مادها درست شده و یکی از مهمترین جاذبه های تاریخی و گردشگری شهر همدان به حساب می آید.

این مجسمه باستانی از نظر ابعاد ظاهر۲/۵۰ متر طول، ۱/۱۵ سانتی متر عرض و ۱/۲۰ سانتی متر ارتفاع دارد.

کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند که قبل از حمله ی مرداویج به همدان، دو عدد شیر سنگی در کنار دروازه این شهر وجود داشته و در کتاب ها و منابع اسلامی از آن به عنوان دروازه شیر یاد شده است. به خاطر وجود همین شیرها در دروازه ی شهر، مسلمانان در هنگام فتح همدان اسم این دروازه را باب الاسد (دروازه شیر) گذاشتند.

 

شیر سنگی

 

اما یکی از این شیرها توسط مرداویج دیلمی از بین رفت. علت از بین رفتن یکی از این مجسمه ها این است که بعد از تصرف شهر همدان توسط دیلمیان، مرداویج دیلمی که تحت تاثیر زیبایی این مجسمه ها قرار می گیرد و او تصمیم میگیرد که یکی از این شیرهای سنگی را باخود به ری ببرد اما در این کار ناموفق می شود به همین دلیل پنجه یکی از شیرها را شکست و آن یکی را از بین برد.

تا سال ۱۳۲۸ هجری شمسی، شیر سنگی آسیب دیده بر روی زمین بود و معماری به نام مهندس سیحون آن را در مکان فعلی قرار داد.

قدمت مجسمه شیرسنگی همدان ‌بیش از ۲۰۰۰ سال میرسد و از یادمان‌های تاریخ باستان در شهر همدان به شمار می آید. بین تاریخ ساخت مجسمه شیر سنگی، اختلاف نظر وجود دارد ولی از نحوه حجاری مجسمه و نزدیکی آن به باروی اشکانیان و کشف تابوت دوره اشکانی از شان محل می توان فهمید که به دوره ی اشکانیان مربوط می باشد، اما این اثر از یادگارهای مادها می باشد.

 

شیر سنگی

 

امروزه شیر سنگی در میدان شیر سنگی و بر روی تپه ای باستانی که قبلا گورستان اشکانیان بوده قرار دارد. احتمالا اسکندر شیر سنگی را به افتخار سردارش هفایستیون که در اکباتان مرد، ساخته است.

شیر سنگی در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۱۰ و به شماره ۹۳ در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسید.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
پریسان
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️کُدُبدو ؛ کد تخفیف مسافرسلام❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: