جاذبه های طبیعی اطراف مشهد

مناطق خنک اطراف مشهد برای سفرهای یک روزه در تابستان

زمان خواندن: دقیقه 15
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
شهر: مشهد
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: فریبا غلامی نژاد
مناطق خنک اطراف مشهد برای سفرهای یک روزه در تابستان
رزرو هتل های مشهد با یک کلیک

اگر قصد سفر چند روزه و یا حتی چند ساعته به مشهد دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً برای سفر خود برنامه‌ریزی کنید. این برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند که با جاذبه‌های تفریحی، تاریخی، مذهبی و فرهنگی مشهد آشنا شوید. همچنین با برنامه‌ریزی قبلی دیگر مشکلی برای محل اقامت خود نخواهید داشت. می‌توانید با مراجعه به سایت‌های رزرواسیون به راحتی محل اقامت خود را انتخاب کنید. سامانه رزرواسیون مسافر سلام با بیش از چندین سال تجربه در امر رزرو هتل می‌تواند به شما در انتخاب و رزرو محل اقامتتان کمک بسیاری کند. تیم پشتیبانی ما ۲۴ ساعته پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

چرا سفر به مشهد؟!

به جرأت می‌توان گفت حرم امام رضا علیه‌السلام یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های شهر مشهد است که باعث می‌شود هرساله مسافران و گردشگران بسیاری به این شهر سفر کنند. البته مناطق طبیعی و فرهنگی این شهر نیز عامل دیگر جذب گردشگر می‌باشد. آرامگاه فردوسی، گنبد هارونیه، منطقه ییلاقی شاندیز، طرقبه، عنبران، زشک و غیره از دیگر جاذبه‌های شهر مشهد هستند.

در فصل تابستان و با توجه به گرمای شدید این فصل تصمیم به معرفی مناطق خنک اطراف مشهد برای سفرهای یک روزه در تابستان گرفتیم تا برای فرار از این گرما به این مناطق خنک پناه ببریم.
در ادامه مقاله همراه مسافر سلام باشید تا با این مناطق بیشتر آشنا شوید.

بهترین مناطق خنک اطراف مشهد برای سفرهای یک روزه در تابستان

پارک جنگلی وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد نزدیک‌ترین ییلاق عمومی مشهد است که در فاصله ۸ کیلومتری شمال غرب این شهر قرار گرفته و بلوار بزرگ و بسیار زیبای وکیل‌آباد را به روستا و پارک جنگلی وکیل آباد متصل می‌کند. پارک جنگلی وکیل آباد بیش از ۷۰ هکتار مساحت دارد و دارای رودخانه‌ای فصلی است.
این پارک به دلیل قدمت طولانی و انبوهی از درختان کاج، چنار، سرو و قرارگرفتن در دره‌ای باصفا و خوش آب‌وهوا و همچنین نهرهای متعددی که در آن جاری است از گذشته مورد توجه ساکنین شهر و مسافران بوده است.
پارک وکیل آباد به دلیل داشتن آب‌وهوای خوب، فضای بازی برای کودکان و همچنین جاری شدن رودخانه از وسط آن، یکی از بهترین مناطق خنک اطراف مشهد برای سفرهای یک روزه در تابستان می‌باشد.

پارک وکیل آباد, رزرواسیون مسافر سلام

طرقبه

منطقه ییلاقی طرقبه در ۱۶ کیلومتری شمال غربی شهر مشهد و در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد. این بخش دارای باغ‌های فراوان و متنوع میوه، پارک عمومی بسیار جالب و همچنین رودخانه زیبایی می‌باشد. روستای طرقبه در فصل تابستان دارای هوایی خنک و مطبوع می‌باشد. به همین دلیل اکثر مسافران و همچنین اهالی شهر مشهد برای تفریح و سفرهای یک روزه و کوتاه خود این منطقه را انتخاب می‌کنند.

طرقبه, جاذبه گردشگری اطراف مشهد

شاندیز

شهر توریستی و ییلاقی شاندیز در ۳۷ کیلومتری شمال شرق مشهد قرار گرفته است. این منطقه دارای طبیعت سرسبز، پوشش گیاهی، درختان انبوه و متراکم و رودخانه می‌باشد، آب و هوای شاندیز معتدل است به طوری که در تابستان‌ها دارای آب و هوایی خنک و زمستان ها بسیار سرد می‌باشد. میانگین دمای سالانه این منطقه ۲۵ درجه می‌باشد.

منطقه ییلاقی شاندیز، مشهد

اگر به این شهر سفر کردید حتماً شیشلیک معروف شاندیز را امتحان کنید، این غذا از شش تکه گوشت گوسفند با روش پخت مخصوص تهیه می‌شود و شهرت جهانی داشته به طوری که در بسیاری از نقاط ایران و جهان رستوران‌هایی با نام این شهر زیبا وجود دارد که به عرضه غذای شیشلیک می‌پردازند.

عنبران

روستای زیبای عنبران در فاصله ۲۶ کیلومتری شهر مشهد واقع شده است. روستای عنبران دارای مناظر و چشم انداهای زیبا با گیاهان خودروی خوشبو می‌باشد که این امر باعث شده این روستا ییلاقی را عنبران بنامند. این منطقه دارای کافه‌ها و رستوران‌های متعدد و همچنین اقامتگاه‌های مناسب برای گردشگران می‌باشد.

حصار

روستای حصار در مسیر طرقبه و قبل از بند گلستان قرار دارد. این روستا دارای باغ‌های وسیع میوه، آب‌وهوای معتدل در فصل تابستان و همچنین دره‌های سرسبز و فضای طبیعی باصفا با چشم‌اندازهای زیبا می‌باشد. روستا حصار به عنوان یکی از مناطق ییلاقی در تابستان‌ها مورد توجه اهالی مشهد و مسافران عزیز قرار می‌گیرد.

روستای حصار

نغندر

یکی دیگر از مناطق خنک اطراف مشهد برای سفرهای یک روزه در تابستان منطقه‌ای است ییلاقی و سرسبز و زیبا به نام نغندر، که به دلیل داشتن چشم‌اندازهای طبیعی، به ویژه در تابستان مورد توجه مسافران و ساکنان مشهد قرار گرفته است. روستای نغندر از توابع بخش طرقبه می‌باشد که در فاصله ۱۰ کیلومتری آن واقع شده است. این روستای سرسبز و آباد در دامنه‌ی کوه‌های شمالی بینالود و در میان دره‌ای میان کوه‌ها واقع شده است.

روستا نغندر

جاغرق

روستای جاغرق در ۲۱ کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد و در فاصله ۷ کیلومتری جنوب غربی روستای طرقبه واقع شده است.
این روستا دارای آب و هوای معتدل کوهستانی همراه با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل می‌باشد. وجود باغ‌های میوه و دره سرسبز و چشم‌اندازهای زیبا و محیط باصفا، جذابیت خاصی به این ییلاق بخشیده است. روستای جاغرق علاوه بر رودخانه فصلی دارای چندین رشته قنات، یک چشمه و همچنین آبشارهای متعدد می‌باشد. در حاشیه رودخانه و یا به صورت جزیره در بخش های مختلف این دره‌ سرسبز اقامتگاه‌های موقت و رستوران‌هایی نیز ایجاد شده که در فصل تابستان محل استراحت و تفرج مسافران و دوستداران طبیعت می‌باشد.

روستا جاغرق

زشک

روستا زیبای زشک، در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه‌ دره‌ شاندیز واقع گردیده است. این بخش به لحاظ چشم‌اندازهای زیبا، آب‌وهوای معتدل و باغ‌های سرسبز میوه، یکی از بهترین مناطق ییلاقی و خنک اطراف مشهد به شمار می‌آید.
این منطقه نیز می‌تواند یکی دیگر از بهترین مناطق خنک اطراف مشهد برای سفرهای یک روزه در تابستان باشد.

روستا زشک

روستا کنگ

روستای کنگ در دامنه کوه‌های بینالود و در قسمت جنوبی این رشته کوه به فاصله‌ ۲۲ کیلومتری شمال غربی آن واقع شده است. روستای زیبا کنگ به دلیل داشتن چشم‌اندازهای کوهستانی، چشمه سارها و درختان گوناگون در دامنه کوهپایه‌هایی زیبا، همواره مورد توجه کوهنوردان بوده است.

روستا کنگ, رزرواسیون مسافر سلام

روستا اخلمد

روستا اخلمد در فاصله ۷۵ کیلومتری مشهد و ۱۵ کیلومتری شهر چناران و در کنار جاده قبلی مشهد – قوچان قرار گرفته است. آبشار اول اخلمد سه کیلومتر بالاتر از آبادی قرار گرفته و در آن از ارتفاع ۱۷ متری آب به زمین می‌ریزد. آبشار دوم نیز دارای ارتفاعی حدود ۲۳ متر می‌باشد.
با اینکه فاصله آبشارها تا روستا کمی زیاد است اما به دلیل خنکی هوا، مناظر زیبا، درختان بلند و رودی که در بین راه قرار دارد به هیچ وجه خستگی راه را احساس نخواهید کرد.

 

آبشار اخلمد

گلمکان

گلمکان منطقه‌ای است کوهستانی و سردسیر که از مناطق کوهپایه‌ای بینالود به سمت ارتفاعات آن کشیده شده است. در فاصله ۲۰ کیلومتری گلمکان به سمت قله‌ بینالود دریاچه کوهستانی چشمه سبز قرار دارد که یکی از مناطق بسیار مرتفع استان خراسان به حساب می‌آید.

گلمکان

کلات نادر

کلات نادر یکی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری منحصر به فرد خراسان است. فصل بهار اوج زیبایی اطراف این منطقه می‌باشد. آب‌وهوای کلات نادر معتدل کوهستانی است و حدود ۲۱۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. باران مستمر بهاری و پاییزی باعث سرسبزی دامنه‌ها و کوهپایه‌های این منطقه شده است.
دره قره سو یکی از نواحی خوش آب و هوای کلات نادر به شمار می‌آید.

کلات نادر

آبشار قره‌سو

آبشار قره‌سو در جنوب غربی شهر کلات و در فاصله ۵ کیلومتری آن واقع شده است. بعد از رسیدن به کلات پس از طی مسافتی حدود ۴ کیلومتر به روستای قره‌سو خواهیم رسید و با حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی در امتداد رودخانه به ابتدا مسیر آبشارها خواهیم رسید. طبیعت زیبا و آب‌وهوای ییلاقی، وجود آبشارهای بلند همراه با دره‌های تنگ، باعث شده که قره‌سو از موقعیت خوبی برخوردار باشد.

آبشار قره شو

روستا ابرده

روستای ابرده یک روستایی است پلکانی خوش آب‌وهوا که در مسیر رودخانه زشک و ۴ کیلومتری شهر شاندیز قرار گرفته است. این روستا دارای باغ‌ها و درختان فراوان است، به همین دلیل گردشگران و مسافران بسیاری برای سفرهای کوتاه خود این منطقه را انتخاب می‌کنند.

مقالات مرتبط:

جاهای دیدنی اطراف مشهد

مناظر طبیعی مشهد

سفر به مشهد در فصل بهار

بهترین زمان سفر به مشهد چه موقع است؟

راهنمای سفر به مشهد

آیا از این مقاله راضی بودید؟
فریبا غلامی نژاد
از کودکی عاشق نقاشی، طراحی، عکاسی و موزیک بودم. همیشه دلیل این علایقم رو چپ دست بودنم میدونستم! با اینکه تجربه و علاقم به نویسندگی کم‌تر است، اما بنا به دلایلی باید در این حرفه فعالیت داشته باشم و سعی دارم تا بهترین و جذاب‌ترین مطالب را برای شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم از نوشته‌ها، پادکست‌ها، عکس‌های مقالات و اینفوگرافی‌هایی که طراحی می‌کنم لذت ببرید :)

امتیاز کاربران

 • من خودم مشهد زندگی میکنم و همه این مناطق رو میشناسم. واقعا برای سفرهای کوتاه و آخر هفته حرف نداره این جاها..!

 • نازنین طبیب زاده

  مشهد خیلی از این جاهای دیدنی و سرسبز داره، فقط کافیه یه روز تعطیل وقت گذاشت و به یکی از این مناطق سفر کرد!

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

هتل های مرتبط

 • هتل مدینه الرضا مشهد
  %۲۱
  تخفیف

  هتل مدینه الرضا مشهد

  ۵
  مشهد - ابتدای خیابان شیرازی - نبش شارستان رضوی.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل تابران مشهد
  %۳۵
  تخفیف

  هتل تابران مشهد

  ۴
  مشهد- چهارراه زرینه - روبروی کاشانی 14.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل پارسیس مشهد
  %۴۵
  تخفیف

  هتل پارسیس مشهد

  ۵
  مشهد - بلوار وحدت - بعد از وحدت ۷ - بلوار امیرالمومنین - ساختمان دوم سمت راست.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل حیات شرق مشهد
  %۶۸
  تخفیف

  هتل حیات شرق مشهد

  ۳
  مشهد - خیابان نواب صفوی - بین نواب 10 و 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل رفاه مشهد
  %۱۰
  تخفیف

  هتل رفاه مشهد

  ۴
  خیابان امام رضا - خیابان دانش شرقی - شهید حنایی 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید

❤️کُدُبدو ؛ کد تخفیف مسافرسلام❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: