عید مبعث

مسلمانان عید مبعث را چگونه جشن می‌ گیرند؟

زمان خواندن: دقیقه 13
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
دسته بندی: ایام مناسبتی
نویسنده: هانیه هوشیار
مسلمانان عید مبعث را چگونه جشن می‌گیرند؟
رزرو هتل های ایران با یک کلیک

گروه رزرواسیون و مشاوره سفر مسافر سلام، یکی از مجرب‌ترین و متعهدترین تیم‌های متخصص در زمینه رزرو هتل در ایران می‌باشد.
در این مقاله مسافرسلام قصد دارد تا یک روز مناسبتی خاص، “مبعث رسول اکرم” را برای شما خوانندگان گرامی شرح دهد.

ضرورت فرستادن پیامبران

بعثت انبیا و پیامبران، یک ضرورت و نیاز طبیعی و فطری انسان است، زیرا هرگز کتاب آسمانی به تنهایی کارساز نیست، خداوند پیامبران را برای تبیین راه، ارشاد و هدایت مردم به سوی حق و خیر مبعوث کرده است تا حق برای همگان روشن گردد و این چنین بود که در طول تاریخ، پیامبران و اوصیای آنان برای راهنمایی و ارشاد مردم آمدند و مردم را انذار و هشدار دادند تا مبادا در نتیجه تبعیت از هواهای نفسانی از صراط مستقیم منحرف شوند.
خداوند در سوره آل عمران یادآور می‌شود که یکی از انگیزه‌های بعثت رسول اکرم(ص)، تلاوت آیات و آموختن احکام شریعت بر مردم است. پیامبر مبعوث شد تا آیات و احکام قرآن را بر مردم تلاوت کند و واسطه فیض از سوی ذات اقدس ربوبی بر بندگانش باشد تا حجت را بر مردم تمام گرداند و مجالی برای بهانه و عذرهای سست و واهی نماند. از این رو خداوند هم قرآن را فرستاد و هم قرآن‌شناس را؛ هم آیاتش را فرستاد و هم کسی را که آیاتش را بر مردم ابلاغ کند تا آنان را از برگزیدن راه انحرافی باز دارد.

مبعث و یا بعثت به چه معناست؟

کلمه مبعث مصدر یا اسم زمان و مکان، ریشه فعل بَعَثَ، به معنای ارسال، برانگیختن و یا روانه کردن است.

کلمه مبعث یا بعثت در اصطلاح دینی به معنی فرستاده شدن و یا مبعوث شدن انسانی از سوی خداوند برای دعوت انسان‌ها به پرستش دین الهی است.

این واژه در سوره‌های مختلفی از قرآن کریم، به معنای برانگیختن و فرستادن پیامبران برای هدایت مردم به کار رفته است. بعثت در قرآن کریم، همچنین در معنای حشر مردگان هم به کار رفته است. در همه موارد ذکر شده در قرآن، انتساب بعثت به «الله» است و اوست که برانگیختن پیامبران و محشور کردن مردگان را انجام می‌دهد.

روز مبعث چه روزیست؟

پیامبر اکرم(ص) در یکی از روزها که در غار کوچک حرا مشغول خودسازی و راز و نیاز با خالق متعال بود، صدای با صلابت فرشته وحی را می‌شنود که امر به خواندن می‌کند. پس از سه بار پیامبر نیز با او زمزمه می‌کند. “بخوان، بخوان به نام پروردگاری که ترا خلق کرد”

روز مبعث، روزی است که حضرت محمد(ص)، پیامبر گران‌قدر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. در تقویم هجری قمری، ۲۷ رجب روز مبعث است.

حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله در روز (۲۷ رجب) سال ۴۰ عام الفیل، همزمان با سال ۱۳ پیش از هجرت پیامبر اسلام، در غار حرا، توسط (جبرئیل) و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چندخداپرستی و بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند.

روز مبعث برای اهل تسنن

در نزد اهل سنت تاریخ دقیق بعثت پیامبر اسلام مشخص نیست، ولی بعضی معتقدند که این واقعه در شب ۲۱ ماه رمضان بوده‌است. به دلیل نامعلوم بودن تاریخ، مبعث نزد اهل سنت جشن گرفته نمی‌شود.

غار حرا, مبعث رسول اکرم

بعثت پیامبر اکرم (ص)

محمد امین(ص) قبل از شب ۲۷ رجب در غار حرا به عبادت خدا و راز نیاز پرداخت و در عالم خواب رویاهایی می‌دید راستین و برابر پروردگار بزرگش برای پذیرش وحی به‌تدریج آماده می‌شد.
درعالم واقع روح الامین، جبرئل بزرگ، فرشته وحی مامور شد آیاتی از قرآن را براو بخواند و او را به مقام پیامبری مفتخر سازد. محمد(ص) در این هنگام چهل سال بود. تنهایی و توجه خاص او در غار حالتی غریب در او ایجاد می‌نمود. حالتی وصف ناشدنی، ترس و ابهام از یک طرف و شعف و سبک بالی از سوی دیگر و به ناگاه در شبی از این لیالی پر قدر فرشته وحی به یکباره بر او نازل گردید با این پیام:
“اقرأ باسم ربک الذی خلق
خلق الانسان من علق
اقرأ وربک الاکرم
الذی علم بالقلم
علم الانسان ما لم یعلم”

“بخوان به نام پررودگارت که آفرید.
او انسان را از خون بسته.
بخوان به نام پروردگارت که گرامی تر و بزرگتر است.
خدایی که نوشتن آفرید.
به انسان آموخت آنچه را که نمی دانست.”

فرشته وحی به او فرمان خواندن داد ولی حضرت بیان داشت خواندن نمی‌دانم. اما بار دیگر همان جمله را شنید و فرمود: “من امی و درس ناخوانده‌ام” و دوباره شنید: «بخوان»، این بار روح‌الامین او را سخت فشرد و محمد(ص) دریافت که این بار می‌تواند و بدین ترتیب جبرئیل ماموریت خویش را به انجام رساند.

آیه اقرأ باسم ربک, روز میعث

نخستین کسانی که ایمان آوردند

بعثت یعنی رستاخیز معنوی و انقلاب در همه امور، که اساس آن انقلاب‌ها، انقلاب فرهنگی و آگاهی بخشی در همه زمینه‌هاست.
در میان زنان، خدیجه اولین زنی بود که به پیامبر(ص) ایمان آورد، علی(ع) نخستین مردی بود که به پیامبر گروید.
امام علی(ع) در این باره می‌فرماید: در آن زمان، اسلام در خانه‌ای نیامده بود، مگر خانه رسول خدا(ص) و خدیجه، و من سوم ایشان بودم. نور وحی و رسالت را می دیدم، بوی نبوّت را استشمام می‌کردم.

مسلمانان عید مبعث را چگونه جشن می‌گیرند؟

روز مبعث، بی‌شک بزرگترین روز تاریخ بشر است.
مسلمانان سراسر جهان این روز را جشن می‌گیرند زیرا بزرگترین انسان تاریخ ماموریتی بر دوش او گذاشته شده و آن ماموریت یعنی هدایت مردم به سوی نور، برداشتن بارهای سنگین از روی دوش بشر و تمهید یک دنیای مناسب وجود انسان می‌باشد.
پس، این روز بزرگترین و عزیزترین روز تاریخ است.

از جمله کشورهایی که روز مبعث را جشن می‌گیرند می‌توان کشورهای زیر را نام برد:
بوسنی و هرزگوین، ژاپن، چین، نیجریه، بلاروس، افغانستان و …

اعمال روز ۲۷ رجب

  • غسل
  • روزه
  • بسیار صلوات فرستادن
  • زیارت حضرت رسول(ص) و امیرالمومنین(ع)

محمد رسول الله, جشن مبعث

سخن پایانی مسافرسلام

بعثت، هجوم نور به قلب تاریکی است.
عاشقان کوی محمد(ص) دل را به پای محبت او نثار می‌کنند تا صفای باطن به دست آورند.
دل را به چشمه معرفت او می‌سپارند تا با زلال احکام الهیش زنگار از درون بزدایند.
۲۷ رجب، یکی از بزرگ ترین اعیاد اسلامی است. روزی که رسول خدا به پیامبری مبعوث شد و وحی الهی بر آن حضرت نازل گشت. امروز روز ولادت اسلام است، روزی که مردم از ظلمات بیرون آمدند و به نور پیوستند، پس بر امت است که امروز را در سراسر جهان جشن بگیرند و شادمانی کنند، جشنی بزرگ که سزاوار این روز بسیار بزرگ باشد.
از طرف همه اعضا گروه رزرواسیون مسافرسلام این عید بزرگ را تبریک می‌گوییم.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: 27 رجب-عید مبعث
اشتراک گذاری:
هانیه هوشیار
سلام این برگی از زندگی نامه من است. خیلی اهل نوشتن نبودم تا اینکه با این کار آشنا شدم و نوشتن و تولید محتوا به یکی از آرامش‌بخش ترین کارها برام تبدیل شد. اگه میخواین راجع به خودم بدونین باید بگم که یکم شلوغ و پر جنب و جوشم و علاقه زیادی به یادگیری هم دارم. برای اهدافم میجنگم و به راحتی تسلیم نمیشم حتی اگه پام بره روی مین :) در حال حاضر زندگیم خلاصه میشه به کارم که با رشد فردیم بدجوری گره خورده ...

امتیاز کاربران

  • یوسف عبداللهی

    مطلب خوبی بود و برایم جالب بود که اهل تسنن روز مبعث را جشن نمی‌گیرند و از نظر تاریخی با شیعه روزشان یکی نیس!

  • اللهم صل علی محمد و آل محمد. مطلب جالب و مفیدی بود. این عید رو به گروه مسافرسلام هم تبریک میگم.

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: