فضیلت شب قدر

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 0 از 4
دسته بندی: ایام مناسبتی
نویسنده: administrator
فضیلت شب قدر

شب قدر از شب‌های مقدس و متبرک اسلامی است. خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یاد کرده و سوره‌ای نیز به نام «سوره قدر» نازل فرموده است. در این مقاله مسافرسلام قصد دارد درباره فضیلت شب قدر و این که چگونه به این فضایل دست پیدا کنیم مطالبی را برای شما مسافر سلامی‌های عزیز بیان کند.

فضیلت شب قدر

فضیلت شب قدر

در تمامی احادیث و روایات درباره فضیلت شب قدر بسیار سخن گفته شده‌ است. این شب، شب نزول قرآن، شب فرود‌آمدن ملائکه و روح نیز نام گرفته‌ است. عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه است. در این شب، مقدرات یک سال انسان‌ها و روزی‌ها، عمرها و امور دیگر مشخص می‌شود. ملائکه در این شب بر زمین فرود می‌آیند، نزد امام زمان(عج) می‌روند و آنچه را برای بندگان مقدر شده بر ایشان عرضه می‌دارند. شب‌زنده‌داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در این شب، بسیار توصیه و تأکید شده است.
شب قدر فرصتی است با ارزش برای زدودن آینه دل. این شب بهترین فرصت است تا خوبی‌ها را جایگزین بدی‌ها، صفا و محبت را جایگزین اختلاف و تفرقه، احسان و نیکی را جایگزین ظلم و ستم، احسان به والدین را جایگزین عاق والدین و صله رحم را جایگزین قطع رحم نماییم.
شب قدر پرارج‌ترین و با ارزش‌ترین شب‌ها است، امام صادق (ع) شب قدر را قلب رمضان می‌خوانند. عظمت و فضیلت شب قدر و برتری آن بر سایر شب‌ها بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

آمرزش گناهان:

پیامبر اکرم (ص) در تفسیر سوره ” قدر” فرمودند: “هرکس شب قدر را احیا بدارد و مومن باشد و به روز جزا اعتقاد داشته باشد، تمامی گناهانش آمرزیده می‌شود.”(۱)

قلب قرآن :

امام صادق (ع) فرمودند:” از کتاب خدا استفاده می‌شود که شماره ما‌ه‌های سال نزد خداوند، دوازده ماه است و سرآمد ماه‌ها ماه‌ رمضان است و قلب‌ ماه‌ رمضان لیلة القدر است.”(۲)

نزول ملائکه:

نزول ملائکه و روح در شب قدر نشانه شرافت آن بر هزار ماه است. امام باقر (ع) فرمودند: “عمل صالح در شب قدر از قبیل نماز، زکات و کارهای نیک دیگر بهتر است از عمل در هزار ماهی که در آن شب قدر نباشد.”(۳)

عرضه اعمال بر حجت خدا:

بنابر روایات و آیات سوره قدر، شب قدر منحصر به زمان رسول خدا (ص) نیست و فرشتگان در شب قدر مقدرات یک سال را نزد “ولی مطلق زمان” می‌آورند و بر او عرضه می‌کنند.(۴)

فضیلت شب قدر و آمرزش گناهان

پی‌نوشت‌ها:

۱) تفسیر منهج الصادقین، ج ۱۰، ص ۳۰۸
۲) بحارالانوار، ج ۵۸، ص ۳۷۶، امالی شیخ صدوق، مجلس ۱۵، ح ۴
۳) ثواب الاعمال و عقاب الاعمال،ص ۱۳۳
۴) تفسیر نمونه، ج ۲۷، ص ۱۹۰؛ اصول کافی، ج ۱، ص ۳۵۲

نتیجه گیری:

شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به سایت مسافر سلام از هتل‌هایی که این مراسم پرفیض را برگزار می‌کنند اطلاع یابید. در ضمن مداح گرانقدر اهل بیت حاج محمود کریمی در ماه مبارک رمضان هر شب در رواق امام خمینی (ره) ساعت ۱۲ شب احیا‌کننده این شب‌های پرفیض می‌باشد.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
administrator
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کارن مشهد ⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: