غار قلایچی، عمیق ترین غار طبیعی و آبی ایران

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 2 از 4
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: پریسان

سه هزار سالِ پیش، در نزدیکی تپه باستانی قلایچی یا آذربایجان کنونی، محل زندگی یکی از تمدن های مانایی بوده است. غار قلایچی در ۱۲ کیلومتری شمال شرق بوکان در استان آذربایجان غربی قرار دارد. غار قلایچی “عمیق ترین غار آبی” ایران لقب گرفته است که یکی از جاذبه های بوکان می باشد.

این غار در اثر نفوذ آب در طبقات آهکی به وجود آمده است و از غنی ترین و سخت ترین غارهای ایران به شمار می آید. غار قلایچی، یک غاری فنی می باشد که بدون تجهیزات و توانایی تخصصی غارنوردی پیمودن آن امکان پذیر نیست. به دلیل ریزش و خطرات احتمالی موجود در این غار، به دوستانی که قصد سفر به این مجموعه را دارند، توصیه می شود تا به به فنون غارنوردی آگاهی کامل داشته و با وسایل مجهز غارنوردی به این مکان پای بگذارند.

قدمت این غار به  بیش از سه هزار سال می رسد. تاکنون غارنوردان موفق به کشف قسمت محدودی از آن شده اند اما هنوز کشفیات ادامه دارد.

افراد عادی نمی توانند به راحتی وارد این غار شوند به همین علت از تعرض سالم مانده است. سال گذشته یک سرمایه گذار شخصی این غار را به یک مکانی گردشگری تبدیل کرد.

 

غار قلایچی

 

ویژگی های عمیق ترین غار آبی ایران

در چند سال اخیر، غارنوردان هیئت کوهنوردی شهرستان بوکان با تلاش هایی که انجام داده اند موفق به کشف ۱۶ غار طبیعی در این منطقه شده اند که کونه کوترقلایچی یکی از دستاوردهای تلاش های این عزیزان می باشد.

غار قلایچی با دهانه ای به قطر ۸ متر، سالهاست که با افسانه های مردم بوکان همراه شده بود. در سال ۱۳۸۱ تیمی منتخب از کوهنوردان شجاع و از جان گذشتهِ بوکان، موفق به فرود از چاه شدند.

در اولین اقدام، طول ۱۱۰ متر از غار را پیمودند. سپس در سال ۱۳۸۴ تیم مجهزتری به سرپرستی مرحوم مقبل هنرپژو (عضو تیم ملی کوهنوردی)، سه تالار عظیم از این غار رو کشف کردند و طول مسیر پیمایش به حدود ۳۰۰ متر رسید. بالاخره تیم باشگاه سنگ نوردان بوکان موفق به پیشروی حدود ۴۰۰ متر از این غار شدند و برای اولین بار از این غار نقشه برداری شد.

در این غار تا شعاع ۴۰ متری دهانه غار هیچ سنگی یافت نمی شود و اولین سنگ را در کف تالار اول میتوان یافت. در غار قلایچی وجود دالان ها، تونل ها، چاه عمیق، تالار بزرگ، چکنده ها و چکیده ها را می توان مشاهده کرد. ستون های بلند و متعدد و قندیل های شگفت انگیز در مرتفع ترین بخش تالار شکل گرفته است.

عمیق ترین چاه ایران با نام دریا در شهر رفسنجان به عمق ۸۳ متر ثبت شده است و با کشف این چاه با عمق ۱۱۰ متر، عمیق ترین چاه طبیعی کشف شده ایران نامیده شد.

در تالار اول چند ده استلاگمیت واستالاگتیت بزرگ و تونل های متعددی وجود دارد. این تونل ها گاه بن بست و گاه به همدیگر مرتبط هستند. در قسمت جنوب غربی تالار اول، به حوضچه آبی زلال و روان ختم می شود که به دلیل درصد بالای آهک آن غیر قابل شرب می باشد.

 

غار قلایچی

 

تزئینات آهکی کوچک و بزرگ با اشکال مختلف، وجود مرواریدهای کف غار، ستون های به هم رسیده تالار اول را به یکی از تالارهای منحصر به فرد در نوع خود تبدیل کرده است.

در طی کاوش های مرحله ی دوم و سوم شناسایی غار، تالار دوم نیز شناسایی شد. در ورودی تالار دوم، با عبور از چند شکاف و تراورس لبه ای خطرناک، به جایی می رسید که با فرودی تا عمق ۱۶ متر در شیبی مثبت همراه می باشد. در مرحله ی چهارم کاوش، به یاد غارنورد پر تلاش، تالار دوم را به نام مقبل نام گذاری کردند. در انتهای تالار دوم، عمیق ترین قسمت غار با عمقی برابر با ۱۶۰ متر قرار گرفته است که در آن قسمت حوضچه ای با آب نیلی رنگ وجود دارد.

 

غار قلایچی

 

دمای غار تقریبا ثابت و در حدود ۸ تا ۱۰ درجه بالای صفر است. در نزدیکی غار قلایچی، غار دیگری به نام «دوکچی» قرار دارد و احتمالا این دو غار به یکدیگر متصل می باشند. امروزه غار قلایچی، یکی از قشنگ ترین غارهای ایران و جاذبه های گردشگری بوکان به شمار می آید.

سفری اسرار آمیز به درون غار قلایچی

باید حتما لباس مناسب و تجهیزات غارنوردی به همراه داشته باشید و آماده سفری اسرارآمیز شوید. بوی نم اولین چیزیست که با ورود به آن حس می کنید. در این غار هوای خنک و دلنشینی حکم فرماست بنابراین حتما لباس گرم همراه داشته باشید.

با دیدن قندیل های ترسناک، دالان های باریک وتاریک و لانه های خفاش ها حتما به یاد فیلم های اسرارآمیز می افتید و ما مطمئن هستیم یکی از بهترین سفرهای اسرارآمیز زندگیتون خواهد بود.

 

غار قلایچی

 

غار قلایچی

 

غار قلایچی

آیا از این مقاله راضی بودید؟
پریسان
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️ نوروز سال 1398 مبارک ❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: