عید فطر

عید فطر چیست؟

زمان خواندن: دقیقه 7
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
دسته بندی: ایام مناسبتی
نویسنده: فریبا غلامی نژاد
عید فطر چیست؟
رزرو هتل های ایران با یک کلیک

در ایران هرساله مسلمانان عید فطر را جشن می گیرند. مسافر سلام در مقاله ی عید فطر چیست؟ این عید بزرگ را به شما عزیزان معرفی می کند.

عید فطر، روز رها شدن از بندهای گناه و روز پاک شدن از هر پلیدی و پستی است. پیامبر اعظم (ص) فرمودند: خداوند متعال در روز عید به فرشتگان می فرماید: مزد کسانی که به وظایف خود عمل کردند چیست؟ فرشتگان در پاسخ می گویند: خدایا! پاداش آنها به دست توست، و خداوند متعال می فرماید: شما فرشتگان گواهی بدهید که من بندگان خود را بخشیدم.

عید فطر یکی از مهم ‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان است. این عید در اکثر کشورهای اسلامی، از جمله اعیاد بسیار مهم به حساب می آید و معمولاً همراه با تعطیلی رسمی است. در این روز، روزه حرام است و مسلمانان نماز عید برگزار می‌کنند.

مسلمانان روزه دار که در ماه رمضان از خوردن و آشامیدن خودداری کرده اند، پس از پایان ماه رمضان در اولین روز ماه شوال، پاداش خود را از خداوند طلب می کنند، همان اجر و پاداشی که خداوند به آنان وعده داده است. در این روز روزه گرفتن حرام است و بر مسلمانان واجب است که زکات فطره بدهند.

در روز عید فطر اهمیت پیوند های اجتماعی بیش از پیش نمایان می شود و جامعه باید عاری از فضای دو قطبی غنی و فقیر شود به طوری که اساس توزیع ثروت بر پایه انصاف و عدل خواهد بود.

عید فطر

روز عید فطر

همواره در کشورهای مسلمان جهان، بر حسب موقعیت مکانی آن کشور، رویت هلال ماه اول ماه شوال و همچنین روز عید فطر متغیر است به طوری که امکان دارد، به ‌طور مثال اگر در کشور عربستان روز عید دوشنبه باشد در ایران روز عید سه شنبه می باشد.

نماز عید فطر

یکی از آداب این روز خواندن نماز عيد فطر می باشد. نماز عید فطر دو ركعت است که در ركعت اول حمد و سوره و در رکعت دوم حمد و سوره والشمس خوانده می شود. نماز عید فطر قنوت ویژه ای دارد که در رکعت اول بعد از قرائت پنج تكبير گفته می شود و بعد از هر تكبير قنوت ویژه نماز این روز خوانده می شود. و ركعت دوم نیز چهار تكبير به همین ترتیب دارد.

نماز عید فطر

برخی از آداب روز عید فطر

  1. مستحب است که در روز عید فطر قبل از خواندن نماز عید با خرما افطار کنید.
  2.  مستحب است که قبل از نماز عید غسل کنید و دعاهایی که قبل از نماز و بعد از آن در کتب دعا آمده بخوانید.

نتیجه گیری

اولین روز از ماه شوال هر سال، عید فطر است که یکی از اعیاد بزرگ در سنن ایرانی و اسلامی می باشد. در این روز مسلمانان به دستور خداوند از روزه گرفتن خودداری نموده و پاداش خود را از خداوند طلب می کنند. همچنین روزه گرفتن در این روز حرام است و بر مسلمانان واجب است که زکات فطره بدهند.

شما عزیزان می توانید مقالاتی از جمله فضیلت شب قدر، شب قدر چه شبی است؟ و رحلت امام (ره) و ضربت خوردن حضرت علی (ع) که مرتبط به این مقاله و ماه مبارک رمضان هستند را در وبلاگ ما مطالعه فرمایید.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: عید فطر
اشتراک گذاری:
فریبا غلامی نژاد
از کودکی عاشق نقاشی، طراحی، عکاسی و موزیک بودم. همیشه دلیل این علایقم رو چپ دست بودنم میدونستم! با اینکه تجربه و علاقم به نویسندگی کم‌تر است، اما بنا به دلایلی باید در این حرفه فعالیت داشته باشم و سعی دارم تا بهترین و جذاب‌ترین مطالب را برای شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم از نوشته‌ها، پادکست‌ها، عکس‌های مقالات و اینفوگرافی‌هایی که طراحی می‌کنم لذت ببرید :)

امتیاز کاربران

  • ممنون از مسافر سلام برای گذاشتن این مقاله خوب درباره ی عید فطر که یکی از عیدهای مهم مسلمانان است.

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️کُدُبدو ؛ کد تخفیف مسافرسلام❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: