عید فطر چیست؟

عید فطر چیست؟

در ایران هرساله مسلمانان عید فطر را جشن می گیرند. مسافر سلام در مقاله ی عید فطر چیست؟ این عید بزرگ را به شما عزیزان معرفی می کند.

عید فطر، روز رها شدن از بندهای گناه و روز پاک شدن از هر پلیدی و پستی است. پیامبر اعظم (ص) فرمودند: خداوند متعال در روز عید به فرشتگان می فرماید: مزد کسانی که به وظایف خود عمل کردند چیست؟ فرشتگان در پاسخ می گویند: خدایا! پاداش آنها به دست توست، و خداوند متعال می فرماید: شما فرشتگان گواهی بدهید که من بندگان خود را بخشیدم.

عید فطر یکی از مهم ‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان است. این عید در اکثر کشورهای اسلامی، از جمله اعیاد بسیار مهم به حساب می آید و معمولاً همراه با تعطیلی رسمی است. در این روز، روزه حرام است و مسلمانان نماز عید برگزار می‌کنند.

بازدید کننده عزیز، مسافرسلام یک سایت ویژه مشاوره سفر می باشد.
برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران
در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.

مسلمانان روزه دار که در ماه رمضان از خوردن و آشامیدن خودداری کرده اند، پس از پایان ماه رمضان در اولین روز ماه شوال، پاداش خود را از خداوند طلب می کنند، همان اجر و پاداشی که خداوند به آنان وعده داده است. در این روز روزه گرفتن حرام است و بر مسلمانان واجب است که زکات فطره بدهند.

در روز عید فطر اهمیت پیوند های اجتماعی بیش از پیش نمایان می شود و جامعه باید عاری از فضای دو قطبی غنی و فقیر شود به طوری که اساس توزیع ثروت بر پایه انصاف و عدل خواهد بود.

عید فطر

روز عید فطر

همواره در کشورهای مسلمان جهان، بر حسب موقعیت مکانی آن کشور، رویت هلال ماه اول ماه شوال و همچنین روز عید فطر متغیر است به طوری که امکان دارد، به ‌طور مثال اگر در کشور عربستان روز عید دوشنبه باشد در ایران روز عید سه شنبه می باشد.

نماز عید فطر

یکی از آداب این روز خواندن نماز عید فطر می باشد. نماز عید فطر دو رکعت است که در رکعت اول حمد و سوره و در رکعت دوم حمد و سوره والشمس خوانده می شود. نماز عید فطر قنوت ویژه ای دارد که در رکعت اول بعد از قرائت پنج تکبیر گفته می شود و بعد از هر تکبیر قنوت ویژه نماز این روز خوانده می شود. و رکعت دوم نیز چهار تکبیر به همین ترتیب دارد.

نماز عید فطر

برخی از آداب روز عید فطر

  1. مستحب است که در روز عید فطر قبل از خواندن نماز عید با خرما افطار کنید.
  2.  مستحب است که قبل از نماز عید غسل کنید و دعاهایی که قبل از نماز و بعد از آن در کتب دعا آمده بخوانید.

نتیجه گیری

اولین روز از ماه شوال هر سال، عید فطر است که یکی از اعیاد بزرگ در سنن ایرانی و اسلامی می باشد. در این روز مسلمانان به دستور خداوند از روزه گرفتن خودداری نموده و پاداش خود را از خداوند طلب می کنند. همچنین روزه گرفتن در این روز حرام است و بر مسلمانان واجب است که زکات فطره بدهند.

شما عزیزان می توانید مقالاتی از جمله فضیلت شب قدر، شب قدر چه شبی است؟ و رحلت امام (ره) و ضربت خوردن حضرت علی (ع) که مرتبط به این مقاله و ماه مبارک رمضان هستند را در وبلاگ ما مطالعه فرمایید.

اشتراک گذاری:

بیشترین تخفیف ها

بیشتر ...

مقالات مرتبط

مقاله مرتبطی یافت نشد.

آخرین دیدگاه‌ها

نظرات کاربران درباره

  • ممنون از مسافر سلام برای گذاشتن این مقاله خوب درباره ی عید فطر که یکی از عیدهای مهم مسلمانان است.

    فلش/پیکان
ثبت نظر شما
میزان رضایتمندی شما:
فلش/پیکان
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: