عید غدیر

عید غدیر خم و جشن ولایت

زمان خواندن: دقیقه 12
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
شهر: مشهد
دسته بندی: ایام مناسبتی
نویسنده: مهری محمدی
عید غدیر خم
رزرو هتل مشهد در عید غدیر با یک کلیک

عید غدیر خم و جشن ولایت

بزرگترین عید شیعیان عالم، عید غدیر خم و جشن ولایت است که در روایات معتبر زیادی، این روز تاکید شده است. عید غدیر خم و جشن ولایت، روز اعلام ولایت امیرالمونین علی (ع) و جانشینی او بعد از پیامبر به عنوان امام و ولی مسلمانان می‌باشد. در این مقاله مسافر سلام داستان عید غدیر خم و جشن ولایت را بیان می‌کند. عید غدیر خم و جشن ولایت، برترین عید امت لقب دارد.

برای رزرو هتل مشهد کلیک کنید.

معنای غدیر

واژه غدیر به معنای آبگیر است؛ گودالی در بیابان که آب باران در آن جمع شود. این غدیر به خم نامیده شد زیرا این آبگیر به شکل خُمِ رنگرزان بوده است و برخی قبایل صحرایی، گاه جامه‌های رنگ کرده خود را در این آبگیر می‌شسته اند. بین دو شهر مکه و مدینه، مکان جُحفه است که کاروان‌ها در آنجا از هم جدا می‌شدند به طرف مکه یا مدینه می‌رفتند. غدیر خم نیز در مکان جُحفه واقع شده است. این منطقه برای شیعیان به علت جریان عید غدیر خم و جشن ولایت بسیار حائزاهمیت می‌باشد.

داستان غدیر خم

حضرت محمد (ص) در سال دهم هجرى، عازم سفر حج‏ شدند که به حجة الوداع معروف می‌باشد. در این حج، حدود صد هزار نفر، ایشان را همراهی کردند. بعد از پایان اعمال حج، پیامبر اسلام (ص) همراه مسلمانان به طرف مدینه راه افتادند. در ۱۸ ذی‌الحجه در سرزمین غدیر خم از طرف جبرئیل به پیامبر وحى شد. این وحی حاوی پیام «اى رسول خدا، آن چیزى که از سوى خدا (درباره على) به تو نازل شده به مردم ابلاغ کن و اگر چنین نکنى رسالت‏ خداى را ابلاغ نکرده‏‌اى‏». این وحی آغازگر عید غدیر خم و جشن ولایت است.
بعد از نزول این آیه، پیامبر (ص) دستور داد تا کاروان بایستد و خواست افرادی که جلوتر هستند به عقب بازگردند و کسانی که عقب مانده‌اند، به کاروان در غدیر خم، برسند. پس از اقامه نماز ظهر، حضرت محمد (ص) پیامبر در حالی که دست علی (ع) را بلند نمود تا مردم او را ببینند به ایراد خطبه‌اى طولانى پرداختند و فرمودند:
ای مردم، آیا من از خود شما، به ولایت سزاوار‌تر نیستم؟ مردم پاسخ دادند: آری،‌ای رسول خدا.
پیامبر ادامه دادند: خداوند ولی من است و من ولی مومنین‌ و من نسبت به شما، به ولایت شما سزاوارترم. پس هر کس که من مولای اویم، علی مولای اوست. رسول خدا (ص) سه بار این جمله را تکرار کرد و حضرت محمد (ص) فرمود: خداوندا، هر کسی را که علی را دوست دارد و او را مولای خود بداند، دوست بدار و هر کسی را که او را دشمن می‌دارد، دشمن بدار. در پایان پیامبر از حاضران خواست تا این پیام را به غایبان برسانند. در این هنگام، مردم و حتی ابوبکر و عمر به علی (ع) تهنیت گفتند. عمر به امیر مؤمنان(ع) ‌گفت: بر تو گوارا باد‌! ای پسر ابوطالب! تو مولای من و مولای هر مرد و زن با ایمان هستی. هر ساله شیعیان عید غدیر خم و جشن ولایت را جشن می‌گیرند و این واقعه را گرامی می‌دارند.

انتصاب حضرت علی به عنوان جانشین پیامبر

جشن ولایت

هرساله شیعیان جهان در روز هجدهم ذی الحجه یعنی مصادف با خطبه پیامبر اسلام (ص) در اعلام جانشینی حضرت علی (ع) پس از خود را جشن می‌گیرند و به عید غدیر خم و جشن ولایت مشهور می‌باشد. شیعیان شامل ۲۰ درصد از کل مسلمانان جهان و ۳۸ درصد از مسلمانان خاورمیانه هستند.

اعمال عید غدیر خم و جشن ولایت

بر اساس بیانات ائمه اطهار (ع) اعمالی برای این روز عید غدیر خم و جشن ولایت می‌باشد که عبارتند از:

 • استفاده از بوی معطر: اسلام سفارش کرده تا در عید غدیر و جشن ولایت از عطرهای معطر استفاده شود. امام صادق (ع) فرمودند: مومن به اندازه توان و دست باز بودنش بوی خوش استعمال کند.
 • دیدار با مؤمنان: دید و بازدید در روز عید غدیر خم و جشن ولایت سفارش شده است. امام رضا (ع) فرمودند: هر کس که در روز غدیر خم به دیدار مومنی برود خداوند هفتاد نور در قبرش داخل کند و هر روز هفتاد هزار فرشته به زیارت قبرش آید و به او مژده بهشت دهد.
 • صله ارحام: امام صادق (ع) فرمودند: صله رحم از کارهای مستحب در روز عید غدیر و جشن ولایت است.
 • رفع حاجت مومنان: امام علی (ع) فرمودند: نزد خدای متعال من ضامن کسی هستم که مومنان را در عید غدیر خم و جشن ولایت تکفل کند تا از کافر شدن و پریشان شدن در امان بماند.
 • اطعام: امام صادق (ع) فرمودند: و برادرانت را طعام ده. از سنت‌های مهم در روز عید غدیر و جشن ولایت طعام دادن به مومنان است.
 • تبریک گفتن: امام رضا علیه السلام، می‌فرماید: روز عید غدیر و جشن ولایت روز تهنیت‌گویی است.
 • ذکر صلوات: امام رضا (ع) فرموده‌اند: روز عید غدیر خم و جشن ولایت روز صلوات فرستادن بر محمد و آل او است.
 • گشاده‌دستی نسبت به خانواده: یکی از دستورات اسلام ایجاد راحتی و آسایش برای خانواده است به‌طوری که امام صادق (ع) فرمودند: در روز غدیر، مرد باید برای خانواده خود گشایش بیشتری فراهم کند.
 • هدیه دادن: بهترین موقعیت برای هدیه دادن عید غدیر خم و جشن ولایت است. امام رضا (ع)، عید غدیر خم را روز هدیه و بخشش می‌نامد.
 • غسل کردن: امام صادق (ع) فرمودند: در روز عید غدیر و جشن ولایت باید در فراز آن (هنگام ظهر) غسل کرد.
 • مصافحه کردن: یکی دیگر از رسومات در روز عید غدیر و جشن ولایت، مصافحه یا دست دادن است. امام علی (ع) می‌فرمایند: روز عید غدیر در هنگام ملاقات یکدیگر با هم مصافحه کنید.
 • دلجویی و مهرورزی متقابل: امام رضا (ع)، روز عید غدیر خم و جشن ولایت را یوم التودّد یعنی روز مهر ورزیدن، نامیدند؛. بنابراین در چنین روزی باید غم را از دل دوستان برطرف نمایند.
 • اظهار سرور و شادمانی: امیر المومنین (ع) فرمودند: در روز عید غدیر خم شادمان باشید و برادران مسلمان خود را نیز در این شادی شریک کنید. عید غدیر خم و جشن ولایت، شادی بخش‌ترین عید شیعیان است. همچنین از امام صادق (ع) نقل شده: غدیر خم روز عید فرح و سرور است.
 • نماز و نیایش: بهترین فرصت برای نماز و نیایش، روز عید غدیر است. حضرت رضا فرمودند: روز غدیر روزی است که خداوند، بر توان کسی که او را نیایش کند، می‌افزاید و دعا مستجاب می‌گردد. زمان نماز عید غدیر، نیم ساعت پیش از ظهر است. نماز عید غدیر خم دو رکعت است که در هر رکعت پس از حمد، ده مرتبه سوره توحید، ده مرتبه آیةالکرسی و ده مرتبه سوره قدر خوانده می‌شود.
 • خواندن دعای ندبه: خواندن دعای ندبه در چهار عید مستحب است؛ جمعه، فطر، قربان و غدیر.
 • تشکیل اجتماع در روز عید غدیر: به منظور یادآوری ماجرای غدیر بنابر با سفارش ائمه، باید در مراکز گوناگون گرد هم آییم و به یاد آن روز شادمان باشیم.
 • زیارت: امام رضا (ع) به پسر ابی‌نصر فرمودند: در روز عید غدیر خم و جشن ولایت در بارگاه امیرالمؤمنین، حاضر باش. بی‌تردید، خداوند، گناهان شصت ساله هر مرد و زن مومن را می‌آمرزد و چند برابر آنچه در ماه رمضان، شب قدر و شب عید فطر از آتش آزاد ساخته در روز عید غدیر آزاد می‌نماید.
 • پیمان اخوت و برادری: پیمان اخوت و برادری از اعمال روز غدیر خم است و صیغه مخصوصی دارد که در مفاتیح الجنان آمده است.
 • آراستن و پوشیدن لباس نو: امام صادق می‌فرمایند: یکی از وظایف مؤمن در روز غدیر این است که تمیزترین و گرانقدرترین جامه‌های خویش را بپوشد. امام رضا علیه‌السلام، می‌فرمایند: روز عید غدیر خم و جشن ولایت، روز آراستن و زینت است. پس هر کس برای این روز، خود را بیاراید، خداوند از خطای کوچک و بزرگ او می‌گذرد و فرشتگانی را به سوی او می‌فرستد، آنان نیکی‌های او را می‌نگارند و مراتبش را تا عید غدیر سال آینده بالا می‌برند. اگر او جان دهد، شهید مرده است و اگر زیست کند، خوشبخت زندگی می‌کند.
 • افطاری دادن: یکی از اعمال روز عید غدیر و جشن ولایت، افطاری دادن به روزه‌داران است. حضرت علی در این مورد می‌فرمایند: کسی که در غروب عید غدیر خم، به مومن افطاری دهد، گویا یک میلیون نفر از پیامبران، شهیدان و صدیقان را افطاری داده است و من ضامنم بر خدا که از کفر و فقر آسوده گردد.
 • احسان و انفاق: در سیره امام حسن آمده که روز عید غدیر و جشن ولایت مهمانی می‌داد و امام علی علیه السلام نیز در آن مراسم شرکت می‌کردند.
 • ایجاد زمینه‌های شادمانی: عید غدیر خم و جشن ولایت، مبین استمرار رسالت پیامبر، صلّی اللَّه علیه وآله است و باید زمینه شادمانی خود و دیگران را فراهم سازیم. حضرت رضا علیه السلام می‌فرمایند: (در روز غدیر) هر مرد و زن مؤمنی را شادمان سازید.
 • دعا، روزه و عبادت: روزه و دعا از اعمالی در روز عید غدیر و جشن ولایت سفارش شده است. حضرت امام صادق فرمودند: بر شما لازم است که که در روز عید غدیر برای تشکر از خداوند، روزه بگیرید. حسن بن راشد گوید: از امام صادق علیه السلام درباره عید غدیر پرسیدم و امام صادق فرمودند: این عید از عید قربان و فطر برتر است و آن روز را روزه بگیرید و بر محمد و آلش زیاد صلوات بفرستید.
 • ابراز برائت: روز غدیر، روز برائت از این همه ستمکاری و ستمکاران است. روز بیزاری از دشمنان حضرت علی علیه السلام می باشد.

مسافر سلام عید غدیر خم و جشن ولایت به تمامی شیعیان جهان تبریک می‌گوید. به امید روزی که اسلام شیعه در سرتاسر جهان فراگیر شود و این روز مهم را جشن بگیرند.

چکیده مقاله عید غدیر خم و جشن ولایت

بزرگترین عید شیعیان عالم، عید غدیر خم و جشن ولایت است که در روایات معتبر زیادی، این روز تاکید شده است. عید غدیر و جشن ولایت، روز اعلام ولایت امیرالمونین علی (ع) و جانشینی او بعد از پیامبر به عنوان امام و ولی مسلمانان می‌باشد. اعمال زیادی توسط امامان امت بیان شده که در این روز انجام دهیم همچون افطاری دادن، احسان و انفاق، اظهار سرور و شادمانی، تشکیل اجتماع در روز عید غدیر و  نماز و نیایش. عید غدیر خم و جشن ولایت، برترین عید امت لقب دارد. در در ۱۸ ذی‌الحجه در سرزمین غدیر خم از طرف جبرئیل به پیامبر وحى شد و خداوند حضرت علی را به عنوان جانشین پیامبر و ادامه دهنده‌ راه اسلام معرفی شدند.

از اینکه با گروه رزرو هتل آنلاین مسافر سلام همراه بودید بسیار سپاسگزاریم.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: غدیر خم
اشتراک گذاری:
مهری محمدی

امتیاز کاربران

 • عاطفه زهرا حسینی

  بسم رب الحسین ع
  درود بر پیامبر خدا صلی الله علیه وآله وسلم و درود بر مولای متقیان امیرالمؤمنین علی بن ابیصالب علیه السلام.اللهم عجل لولیک الفرج اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم دست شما درد نکنه سلامت باشید ایرانیان زنده باشید
  ماشاءالله مقاله خیلی عالی بود.التماس دعا.

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

هتل های مرتبط

 • هتل حیات شرق مشهد
  %۶۸
  تخفیف

  هتل حیات شرق مشهد

  ۳
  مشهد - خیابان نواب صفوی - بین نواب 10 و 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل مدینه الرضا مشهد
  %۲۱
  تخفیف

  هتل مدینه الرضا مشهد

  ۵
  مشهد - ابتدای خیابان شیرازی - نبش شارستان رضوی.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل سلما مشهد
  %۴۴
  تخفیف

  هتل سلما مشهد

  ۲
  خیابان امام رضا - امام رضا 3
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل عقیق رضوی مشهد
  %۴۴
  تخفیف

  هتل عقیق رضوی مشهد

  ۲
  مشهد - خیابان طبرسی - حدفاصل نوغان 1 و 3
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل شکوه ایمان مشهد
  %۴۴
  تخفیف

  هتل شکوه ایمان مشهد

  ۳
  مشهد - خیابان نواب صفوی - بین نواب 10 و 12 - کنار هتل آپارتمان حیات شرق.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: