شهر رضویه مشهد

شهر رضویه مشهد

بخش رضویه یکی از بخش‌های شهرستان مشهد است.

بخش رضویه در سال ۱۳۷۰ تأسیس شده‌است. این بخش شامل سه دهستان و یک شهر می باشد.

  • دهستان آبروان
  • دهستان پایین ولایت
  • دهستان میامی
  • شهر رضویه مشهد

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش رضویه شهرستان مشهد در سال ۱۳۸۵ برابر با ۶۷۷۹۰ نفر بوده است. جمعیت این بخش در سال ۱۳۹۰ به ۵۰۱۶۹ نفر (در ۱۳۵۶۶ خانوار) رسیده‌است.

پارک شهر رضویه مشهد

رضویه شهری کوچک و نوپا در شمال شرقی (محور سرخس) و در فاصله ۵ کیلومتری مشهد است. تا چند سال پیش این شهر کوچک به عنوان یکی از شهرک‌ های اقماری و حاشیه‌ای مشهد به شمار می‌آمد اما با توجه به افزایش جمعیت، این شهرک به شهر ارتقا یافت و اکنون بر اساس تقسیمات کشوری با عنوان شهر رضوی شناخته می‌شود. اصولا زمانی که روستایی به شهرک و یا شهر ارتقا می‌یابد شاخص‌های بهداشتی، آموزشی، عمرانی و سایر مباحث توسعه‌ای نیز در آن نیز ارتقا پیدا می‌کند، اما این اتفاق هنوز برای شهر رضویه مشهد نیفتاده است و اهالی این شهر کوچک با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند. تنها یک مسجد در شهر رضویه مشهد وجود دارد، که شهردار و مسئولین محترم در پی احداث مسجدی جدید در این شهر می باشند.

مسجد شهر رضویه مشهد

بازدید کننده عزیز، مسافرسلام یک سایت ویژه مشاوره سفر می باشد.
برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران
در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.

شهر رضویه مشهد دارای شهرسازی مناسبی می‌باشد، و استعدادهای بالقوه ای جهت رشد و توسعه دارد. یکی از موانعی که در سر راه توسعه آن قرار گرفته است، وقفی بودن زمین های اطراف آن می‌باشد که در صورت واگذاری زمین ها توسط آستان قدس رضوی، و با توجه به قیمت نسبتاً پائین زمین در برابر قیمت های سطح شهر مشهد می‌تواند مهاجرپذیر باشد و نیز ارائه راهکارها و اقداماتی از سوی دولت و مسولین می‌تواند این منطقه را تبدیل به منطقه صنعتی، تفریحی و توریستی بنماید.

راهنمای اتوبان شهر رضویه مشهد

ورودی های شهر مشهد به لحاظ داشتن عناصر هویت زا از لحاظ کالبدی، تاریخی، مذهبی و … از موقعیت مناسبی برخوردار است اما سلسله مراتب ورود به شهر رعایت نشده است و نیاز به ساماندهی از لحاظ بیشتر شدن هویت و زیبا سازی شهری وجود دارد. شهر رضویه مشهد یکی از ورودی های شهر مشهد می باشد که از سمت جاده سرخس این امکان را برقرار می‌نماید.
اتوبان ورودی شهر رضویه مشهد

متاسفانه رشد شهر مشهد به سمت غرب ادامه پیدا کرده است و سمت شرق کمتر مورد توجه مردم و مسئولین قرار گرفته است. تمامی دانشکده های موجود در سطح شهر مشهد همگی در ضلع غرب، جنوب و مرکز شهر مشهد واقع شده اند و حتی یک دانشکده در ضلع شرق مشهد موجود نمی‌باشد. در نتیجه یکی از راهکارهایی که می‌توان ارائه نمود تاسیس یک واحد دانشگاهی در شهر رضویه مشهد می‌باشد. شهر رضویه هم اکنون با دو پارک محلی و درختکاری بلوارها و سایر نقاط شهر، دارای ۱۲ هکتار فضای سبز است.

یکی دیگر از دلایل ارتقا شهر رضویه مشهد احداث مسکن مهر در آن می‌باشد. تا کنون بالغ بر ۱۲۶۲ واحد مسکن مهر در شهر رضویه ساخته شده است.

مسکن مهر رضویه مشهد

مسکن مهر در شهر رضویه مشهد

از مدارس شهر رضویه مشهد می‌توان به دبیرستان پسرانه شهید زینت بخش، راهنمایی پسرانه شهید مطهری، ابتدایی پسرانه شهید مطهری، دبیرستان دخترانه کاردانش آفرینش، دبیرستان دخترانه رضوان و راهنمایی دخترانه بنت الهدی اشاره کرد.

مدارس شهر رضویه مشهد

موقعیت جغرافیایی

شهر رضویه مشهد از نظر موقعیت جغرافیایی محصور به عناصر طبیعی مشخص و در عین حال ویژه ای است،‌ که محدوده آن را به خوبی روشن می‌سازد. بدان گونه که از شمال و شرق به بخشی از ارتفاعات کپه داغ، هزار مسجد،‌ از غرب به کال طرق و از جنوب غربی نیز به کوههای کم ارتفاع خواجه مراد تکیه زده است.

از نظر موقعیت نسبی بخش رضویه به بخش های مرزداران سرخس و سنگ بست و سفید سنگ محصور می‌گردد.

آب و هوا

گرچه شهر رضویه مشهد فاقد ایستگاه هواشناسی و داده های اقلیمی است،‌ ولیکن ایستگاه سینوپتیک مشهد در حوالی فرودگاه و مجاورت رضویه واقع است، بنابراین می‌توان از اطلاعات حاصل از دیده بانیهای این ایستگاه برای معرفی آب و هوا شهر رضویه مشهد استفاده نمود.

از نظر درجه حرارات و دما،‌ تغییرات و تفاوت های شبانه روزی و فصلی قابل توجهی در شهر رضویه وجود دارد،‌ و لذا دامنه گرمایی آن بسیار بالا است.

فصل تابستان گرم و خشک بوده و از خرداد تا مهر ادامه دارد. زمستان از اواخر آذر ماه با ریزش باران و به ویژه برف آغاز می‌گردد.

شهر رضویه مشهد با توجه به موقعیت و شرایطی که دارد می‌تواند قطب گردگشری و توریستی شرق مشهد شود.

اشتراک گذاری:

بیشترین تخفیف ها

بیشتر ...

مقالات مرتبط

آخرین دیدگاه‌ها

ثبت نظر شما
میزان رضایتمندی شما:
فلش/پیکان
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: