شب یلدا و باورهای مردم باستان

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 0 از 4
دسته بندی: آیین سنتی

با به پایان رسیدن فصل پاییز و نزدیک شدن به اواخر آذر ماه اکثر مردم ایران در استان های مختلف خود را محیای یکی از آیین  های کهن ایرانی یعنی شب یلدا یا همان شب چله می نمایند. هدف از این رسم درگذشته ، دورهم جمع شدن افراد خانواده و فامیل در طولانی ترین شب سال و مرور قصه ها و اشعار ایرانی است که متاسفانه امروزه با تجمل گرایی آمیخته شده است . ما در این مقاله سعی داریم به باورهای مردم کهن در مورد این آیین باستانی بپردازیم :

قدمت این آیین باستانی که در طولانی ترین شب سال برگزار می شود به هفت هزار سال پیش می رسد . ایرانیان باستان آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می کردند و بر این باور بوده اند که این شب ، شب زادروز ایزدمهر یا میترا است و  فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلند تر شده و تابش نور ایزدی افزایش می یابد آنها برای در امان بودن از خطر اهریمن، در این شب همه دور هم جمع می شدند و با برافروختن آتش از خورشید طلب برکت می کردند.

هندوانه به ‌عنوان نمادی کروی که درونش قرمز و برونش سبز است و سمبل خورشید محسوب می‌شود، به ‌عنوان مهمترین میوه بر سر سفره چله قرار می‌گیرد و یادآور گرمای تابستان و حرارت است. باور مردم بر این است، اگر مقداری هندوانه در شب یلدا بخورید در سراسر زمستان طولانی، سرما و بیماری بر شما غلبه نخواهد کرد .

از دیگر آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص که شامل پسته، بادام، گردو، فندق و میوه های خشک و شیرینی و میوه های گوناگون مانند انار است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند. این میوه‌ها که اغلب دانه‌های زیادی دارند، نوعی جادوی سرایتی محسوب می‌شوند که انسان‌ها با توسل به برکت‌خیزی و پردانه بودن آنها، خودشان را نیز مانند آنها برکت‌آور می‌کنند و نیروی باروری را در خویش افزایش می‌دهند.

گرفتن فال حافظ و شاهنامه خوانی از رسومات دیگر این شب است و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها به بازگویی خاطرات ، قصه گویی و شعر خوانی می پردازند تا از این ترفند برای جمع کردن خانواده در کنار هم استفاده کنند و شبی خاطره انگیز و به یاد ماندنی را در زیر کرسی به صبح برسانند .

شب یلدا

مسافر سلام شب یلدای خاطره انگیزی رو برای شما آرزومند است .

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: آیین ایرانی
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

👇🏻 مسافرسلام را اینجا بشناسید 👇🏻

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: