شب قدر چه شبی است؟

شب قدر چه شبی است؟

شب قدر، شب رحمت خاص خداوند است. ویژگی‏‌هایی که شب قدر دارد، شب‏‌ ‌های دیگر ندارد، مانند نزول فرشتگان رحمت. در این مقاله مسافر سلام قصد دارد درباره اینکه شب قدر چه شبی است؟ جه فضایلی دارد؟ و چه اعمالی را باید در این شب انجام داد؟ برای شما مسافر سلامی های عزیز مطالبی را ارائه دهد.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏

إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ (۱)
وَ ما أَدْراکَ ما لَیْلَهُ الْقَدْرِ (۲)
لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ (۳)
تَنَزَّلُ الْمَلائِکَهُ وَ الرُّوحُ فِیها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ (۴)
سَلامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ (۵)

بازدید کننده عزیز، مسافرسلام یک سایت ویژه مشاوره سفر می باشد.
برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران
در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.

پرسش: شب قدر چه شبی است؟

پاسخ: شب قدر، شب رحمت خاص خداوند است. ویژگی‌هایی که شب قدر دارد، شب‌های دیگر ندارد، مانند نزول فرشتگان رحمت و “روح” (که فرشته بزرگ و با عظمت الهی است). همچنین برتری آن بر هزار ماه. به واسطه این ویژگی‌‌ها، اعمال انسان در این شب از عظمت خاصی برخوردار می‌‌شود.
خداوند دارای صفات کمال است و براساس صفات کمال، فیض او بر تمام موجودات هستی و از جمله انسان نازل می‌‌شود. یکی از صفات خداوند، رحمت است. چون هر یک از صفات الهی از طریق اسباب و واسطه سرازیر می‌شود، صفت رحمت او نیز از راه‌های خاص بر انسان و موجودات نازل می‌‌شود. شب‌قدر یکی از مجاری فیض رحمت الهی است. در این شب خداوند رحمت خود را بر بندگان جاری نموده‌است، همان‌گونه که در بسیاری اوقات دیگر مانند ماه‌مبارک‌رمضان، اعیاد و روزهای خاصی که به عنوان “ایام الله” ذکر می‌‌شوند، رحمت بی‌شمار نازل می‌‌شود و یا توبه و وجود پیامبران و امامان معصوم، مجاری فیض و رحمت الهی شناخته می‌شوند.
خداوند متعال بنا به حکمت و مصلحت و از همه مهم‌تر لطف خود، هر ساله چنین شبی را در مسیر انسان‌ها قرار‌می‌دهد تا به خود آیند و فرصت توبه کردن و جبران گناهان را داشته‌باشند. از طرف دیگر چون رحمت الهی بی‌پایان است، کسی که به آن وصل شود، از فواید و برکات آن برخوردار می‌‌شود. یکی از فواید آن محو تمام گناهان است، چرا که رحمت نامتناهی و بی‌پایان می‌تواند گناهان انسان را که مطمئناً به اندازه رحمت خداوند نیست، از بین ببرد، و اما شب قدر چه شبی است؟ شب قدر در ماه رمضان واقع شده‌است. طبق روایات یکی از شب‌های نوزدهم، بیست و یکم یا بیست و سوم ماه مبارک رمضان می‌باشد. در روایت وارد شده که تقدیر در نوزدهم و ابرام (محکم کردن) در بیست و یکم و امضا در شب بیست و سوم است.
طبق روایات و گفتار بزرگان شب بیست و سوم ماه‌رمضان به‌واقع نزدیک‌تر است. در عین حال مشخص نبودن این شب به طور کامل می‌تواند رحمت و لطف دیگری از خداوند باشد که انسان بتواند در سه شب با خداوند ارتباط برقرار کرده و راز و نیاز کند و از دریای رحمت‌الهی هر چه بیشتر بهره‌مند شوند یا اگر در یک شب نتوانست رابطه حقیقی را برقرار کند، مأیوس نباشد و در شب‌های بعد جبران نماید، و یا این که در شب‌های اوّل، مقدمات ارتباط واقعی و حقیقی را با خداوند برقرار‌کرده و در شب آخر متصل به دریای با عظمت و بیکران و فیض‌الهی شود. در هر‌حال از هر طرف که نگاه کنیم، جز رحمت و لطف خداوند نیست.
بسیاری از مردم معتقدند مخفی بودن شب‌قدر میان شب‌های سال یا در میان شب‌های ماه مبارک رمضان ‌برای این است که مردم به این شب‌ها اهمیت دهند، همان‌گونه که خداوند‌متعال رضای خود را در میان انواع‌ طاعات پنهان کرده، تا مردم به همه طاعات روی آورند. غضب خود را در میان گناهان پنهان کرده تا  مردم بترسند، اجابت را میان دعاها پنهان کرده، تا همه به دعاها روی آورند، اسم اعظم را میان اسم‌هایش مخفی ساخته تا همه را بزرگ دارند و وقت مرگ را مخفی‌ ساخته، تا در همه حال آماده باشند.
مرحوم شیخ عباس قمی در این باب تصریح نموده که  اگر شب قدر به طور دقیق از سوی ائمه معین نشده، برای این است که مومنان حداکثر استفاده را از چند شب ماه مبارک رمضان ببرند و در سه شب احیا و شب‌زنده‌داری داشته‌باشند. برخی از برزگان اهل تفسیر در‌این‌باره گفته‌اند: هر سه شب در قدر بودن مدخلیت دارد، زیرا در شب نوزدهم تقدیر امور می‌شود،شب بیست و یکم حکم می شود و در شب بیست و سوم مبرم و حتمی می‌شود.
برخی دیگر برآنند که گرچه طبق روایات متعدد، شب بیست و سوم  شب‌قدر است، اما اینکه در بعضی اخبار بین سه یا دو شب بیان فرموده یا هر سه شب را مدخلیت داده، براى این است که عبادت شب قدر افضل‌تر از عبادت هزار ماه است که هشتاد و سه سال و چهار ماه است.
نزول فرشتگان در شب قدر به محضر امام عصر حقیقتی غیر‌قابل تردید است. در قرآن کریم در این‌باب به روشنی سخن گفته شده: تَنَزَّلُ الْمَلائِکَهُ وَ الرُّوحُ فِیها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ؛ در شب قدر ملائکه و روح به فرمان پروردگارشان با هر چیزى نازل مى‌ شوند.

شب قدر وسوره قدر

شب قدر چه فضایلی دارد؟

با توجه به آیات سوره قدر می‌توان به فضایل شب‌های قدر پی‌برد:

۱. قرآن در آن نازل شده‌است.
۲. عبادت و احیای آن معادل بیش از هزار ماه است.
۳. خیرات و برکات الهی در آن شب نازل می‏شود.
۴. رحمت خاص خدا شامل حال بندگان میگردد.
۵. فرشتگان و روح در آن شب نازل می‏‌گردند.

در مورد فضایل شب قدر باید گفت که شب نازل شدن دفعی و یک‌‌جای قرآن در بیت المعمور است که به‌طور تدریجی طی ۲۳ سال بر قلب نازنین پیامبر گرامی اسلام (ص) نازل شده‌است. همچنین عبادت و کارهای نیک، در شب‌قدر، بهتر است از عبادت و کارهای نیک در هزار ماه که دارای شب قدر نباشد. از فضائل دیگر شب قدر آنکه این شب، شب نزول و پایین آمدن فرشتگان خداوند خصوصاً بزرگ‌ترین فرشته خداوند، به زمین است و این شب، شب تقدیر و سرنوشت یک سال انسان است. خداى تعالى در آن شب حوادث یک سال یعنى از آن شب تا شب قدر سال آینده را تقدیر می‌کند، زندگى، مرگ، رزق، سعادت، شقاوت و چیزهایى دیگر از این قبیل را مقدر می‌‏سازد که فرشتگان به امر پروردگار، آن را انجام می‌دهند. در این شب، درهای جهنم بسته می‌شود و درهای بهشت، گشوده می‌شود و شیطان در این شب بیرون نمی‌آید تا صبح آن طلوع کند و درهای آسمان و رحمت الهی بر روی بندگانش گشوده می‌شود و شب قبولی اعمال است.

شب قدر و اجابت دعا

آمرزش گناهان:

پیامبر اکرم (ص) در تفسیر سوره قرآن فرمودند: ” هرکس شب قدر را احیا بدارد و مومن باشد و به روز جزا اعتقاد داشته‌باشد تمامی گناهانش آمرزیده می‌شود.”

قلب قرآن:

امام صادق (ع) فرمودند:” از کتاب خدا استفاده می‌شود که شماره ما‌ه‌های سال نزد خداوند، دوازده ماه است و سرآمد ماه‌ها ماه‌رمضان است و قلب‌ماه‌رمضان لیله القدر است.”

نزول قرآن:

طبق روایات، مجموع قرآن در شب قدر دفعی و یکباره بر پیامبر (ص) نازل شده‌است. اما نزول تدریجی قرآن طی ۲۳ سال دوران نبوت پیامبر گرامی (ص) به صورت الفاظ نازل شده‌است.

برتر از هزار ماه:

نزول همه‌ ملائکه و روح در شب قدر بر زمین و سلام دادن بر بندگان خدا نشانه شرافت آن بر هزار ماه است. امام باقر (ع) فرمودند:” عمل صالح در شب قدر از قبیل نماز، زکات و کارهای نیک دیگر بهتر است از عمل در هزار ماهی که در آن شب قدر نباشد.”

شب قدر برتر از هزار ماه

چه اعمالی را باید در شب قدر انجام داد؟

اعمال شب قدر بر دو نوع است:

اعمالی که در هر سه‌شب انجام می‌‌شود و به اعمال مشترک معروف است و اعمالی که مخصوص هر یک از شب‌های مبارک نوزدهم، بیست و یکم و بیست ‌و سوم است.

اعمال مشترک شب‌های قدر

۱- غسل کردن که بهتر است مقارن غروب آفتاب غسل کرده و نماز عشاء با غسل خوانده‌شود.

۲- خواندن ۲ رکعت نماز که در هر رکعت بعد از حمد، ۷ مرتبه سوره‌ توحید را خوانده و بعد از نماز ۷۰ مرتبه گفته شود: اَستَغفُرِاللهَ وَ اَتوبُ اِلَیهِ.

۳- قرآن به سر گرفتن و خدا را به ۱۴ معصوم (ع) سوگند دادن.

۴- زیارت امام حسین (ع) .

۵- احیا داشتن (بیدار ماندن و عبادت کردن) در این شب‌ها. در روایات بسیاری از پیامبر (ص) و معصومین (ع) نقل شده‌است هر کس شب قدر را احیا کند، گناهان او آمرزیده شود.

۶- فضیلت و پاداش بسیار دارد که ۱۰۰ رکعت نماز خوانده شود و بهتر‌است که در هر رکعت بعد از سوره‌ مبارک حمد، ۱۰ مرتبه سوره‌ توحید خوانده شود.

۷- دعایی از امام زین العابدین (ع) که در مفاتیح الجنان آمده‌است . اللهم انی امسیت لک عبداً…

۸- قرائت دعای جوشن کبیر.

۹- طلب آمرزش از خدای متعال و درخواست از خدا جهت نیازهای دنیا و آخرت .

۱۰- ذکر گفتن صلوات بر محمد و آل محمد علیهم السلام.

در این شب‌های مبارک، اعمال زیر نیز سفارش شده‌است:

۱) خواندن ۲ رکعت نماز برای سلامتی امام زمان (عج) و تعجیل در ظهور آن حضرت

۲) خواندن ۲ رکعت نماز برای شادی روح همه‌ درگذشتگان و اسیران خاک و ۲۵ بار گفتن ذکر “اللهم اغفرلی لجمیع المومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات”

۳) خواندن ۲ رکعت نماز تقدیم به اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه و آله) و خواندن دعای توسل

۴) خواندن ۲ رکعت نماز حضرت زهرا (سلام الله علیها): در رکعت اول بعد از حمد ۱۰۰ مرتبه سوره قدر و در رکعت دوم بعد از حمد ۱۰۰مرتبه سوره توحید

۵) خواندن سوره‌های مبارک دخان و قدر

اعمال مخصوص شب نوزدهم:

۱-  گفتن صد بار ذکر ” استغفرالله ربی واتوب الیه “.

۲-  گفتن صد بار ذکر ” اللهم العن قتله امیرالمومنین”

۳- دعای اللهم اجعل فیما تقضی و تقدر من الامر المحتوم …

اعمال مخصوص شب بیست و یکم:

۱- دعای اللهم صل علی محمد وال محمد و اقسم لی حلما یسد عنی باب الجهل … .

۲- لعن بر قاتل امیرالمومنین. صد بار ذکر “اللهم العن قتله امیرالمومنین”

۳- زیارت امام علی علیه السلام

اعمال مخصوص شب بیست و سوم:

۱- تلاوت سوره‌های عنکبوت و روم که امام صادق (ع) فرمود: تلاوت کننده این دو سوره در این شب از اهل بهشت است.

۲- قرائت سوره‌های مبارک عنکبوت، روم و دخان .

۳- قرائت ۱۰۰۰ مرتبه سوره قدر .

۴- خواندن و تکرار دعای سلامتی امام زمان (عج) اللهم کن لولیک حجه ابن الحسن … .

۵- دعای اللهم امددلی فی عمری واوسع لی فی رزقی … .

۶- تلاوت قرآن کریم به هر مقدار که توانستی.

۷- خواندن دعای “یا باطنا  فی ظهوره و یا ظاهراً فی بطونه … .

نتیجه گیری:

در ماه مبارک رمضان مخصوصاً شب‌های قدر با توسل و توجه و شب زنده داری می توان به اجر معنوی دست یافت. در این شب‌های عزیز هتل‌های زیادی برگزارکننده این شب‌های عزیز می‌باشند، شما عزیزان با مراجعه به سایت مسافرسلام می‌توانید از این مراسم پرفیض و با فضیلت مطلع شوید.

اشتراک گذاری:

بیشترین تخفیف ها

بیشتر ...

مقالات مرتبط

آخرین دیدگاه‌ها

ثبت نظر شما
میزان رضایتمندی شما:
فلش/پیکان
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: