شب قدر

شب قدر چه شبی است؟

زمان خواندن: دقیقه 16
امتیاز کاربران:
امتیاز 0 از 4
دسته بندی: ایام مناسبتی
نویسنده: عباسی
شب قدر چه شبی است؟
رزرو هتل در ایران با یک کلیک

شب قدر، شب رحمت خاص خداوند است. ويژگي‏‌هایی که شب قدر دارد، شب‏‌ ‌های ديگر ندارد، مانند نزول فرشتگان رحمت. در این مقاله مسافر سلام قصد دارد درباره اینکه شب قدر چه شبی است؟ جه فضایلی دارد؟ و چه اعمالی را باید در این شب انجام داد؟ برای شما مسافر سلامی های عزیز مطالبی را ارائه دهد.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏

إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ (۱)
وَ ما أَدْراکَ ما لَیْلَةُ الْقَدْرِ (۲)
لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ (۳)
تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ فِیها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ (۴)
سَلامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ (۵)

پرسش: شب قدر چه شبی است؟

پاسخ: شب قدر، شب رحمت خاص خداوند است. ويژگي‌هایي كه شب قدر دارد، شب‌هاي ديگر ندارد، مانند نزول فرشتگان رحمت و “روح” (كه فرشته بزرگ و با عظمت الهي است). همچنين برتري آن بر هزار ماه. به واسطه اين ويژگي‌‌ها، اعمال انسان در اين شب از عظمت خاصي برخوردار مي‌‌شود.
خداوند داراي صفات كمال است و براساس صفات كمال، فيض او بر تمام موجودات هستي و از جمله انسان نازل مي‌‌شود. يكي از صفات خداوند، رحمت است. چون هر يك از صفات الهي از طريق اسباب و واسطه سرازير مي‌شود، صفت رحمت او نيز از راه‌هاي خاص بر انسان و موجودات نازل مي‌‌شود. شب‌قدر يكي از مجاري فيض رحمت الهي است. در اين شب خداوند رحمت خود را بر بندگان جاري نموده‌است، همان‌گونه كه در بسياري اوقات ديگر مانند ماه‌مبارك‌رمضان، اعياد و روزهاي خاصي كه به عنوان “ايام الله” ذكر مي‌‌شوند، رحمت بي‌شمار نازل مي‌‌شود و يا توبه و وجود پيامبران و امامان معصوم، مجاري فيض و رحمت الهي شناخته مي‌شوند.
خداوند متعال بنا به حكمت و مصلحت و از همه مهم‌تر لطف خود، هر ساله چنين شبي را در مسير انسان‌ها قرار‌می‌دهد تا به خود آيند و فرصت توبه كردن و جبران گناهان را داشته‌باشند. از طرف ديگر چون رحمت الهي بي‌پايان است، كسي كه به آن وصل شود، از فوايد و بركات آن برخوردار مي‌‌شود. يكي از فوايد آن محو تمام گناهان است، چرا كه رحمت نامتناهي و بي‌پايان مي‌تواند گناهان انسان را كه مطمئناً به اندازه رحمت خداوند نيست، از بين ببرد، و اما شب قدر چه شبی است؟ شب قدر در ماه رمضان واقع شده‌است. طبق روایات یکی از شب‌های نوزدهم، بیست و یکم یا بیست و سوم ماه مبارک رمضان می‌باشد. در روایت وارد شده که تقدير در نوزدهم و ابرام (محكم كردن) در بيست و يكم و امضا در شب بيست و سوم است.
طبق روايات و گفتار بزرگان شب بيست و سوم ماه‌رمضان به‌واقع نزديك‌تر است. در عين حال مشخص نبودن اين شب به طور كامل مي‌تواند رحمت و لطف ديگري از خداوند باشد كه انسان بتواند در سه شب با خداوند ارتباط برقرار كرده و راز و نياز كند و از درياي رحمت‌الهي هر چه بيشتر بهره‌مند شوند يا اگر در يك شب نتوانست رابطه حقيقي را برقرار كند، مأيوس نباشد و در شب‌هاي بعد جبران نمايد، و يا اين كه در شب‌هاي اوّل، مقدمات ارتباط واقعي و حقيقي را با خداوند برقرار‌كرده و در شب آخر متصل به درياي با عظمت و بيكران و فيض‌الهي شود. در هر‌حال از هر طرف كه نگاه كنيم، جز رحمت و لطف خداوند نيست.
بسياري از مردم معتقدند مخفي بودن شب‌قدر ميان شب‌هاي سال يا در ميان شب‌هاي ماه مبارك رمضان ‌براي اين است كه مردم به اين شب‌ها اهميت دهند، همان‌گونه كه خداوند‌متعال رضاي خود را در ميان انواع‌ طاعات پنهان كرده، تا مردم به همه طاعات روي آورند. غضب خود را در ميان گناهان پنهان كرده تا  مردم بترسند، اجابت را ميان دعاها پنهان كرده، تا همه به دعاها روي آورند، اسم اعظم را ميان اسم‌هايش مخفي ساخته تا همه را بزرگ دارند و وقت مرگ را مخفي‌ ساخته، تا در همه حال آماده باشند.
مرحوم شيخ عباس قمي در اين باب تصريح نموده كه  اگر شب قدر به طور دقيق از سوي ائمه معين نشده، براي اين است كه مومنان حداكثر استفاده را از چند شب ماه مبارك رمضان ببرند و در سه شب احيا و شب‌زنده‌داري داشته‌باشند. برخي از برزگان اهل تفسير در‌اين‌باره گفته‌اند: هر سه شب در قدر بودن مدخليت دارد، زيرا در شب نوزدهم تقدير امور مي‌شود،شب بيست و يكم حكم مي شود و در شب بيست و سوم مبرم و حتمي مي‌شود.
برخي ديگر برآنند كه گرچه طبق روايات متعدد، شب بيست و سوم  شب‌قدر است، اما اينكه در بعضی اخبار بين سه يا دو شب بيان فرموده يا هر سه شب را مدخليت داده، براى اين است كه عبادت شب قدر افضل‌تر از عبادت هزار ماه است كه هشتاد و سه سال و چهار ماه است.
نزول فرشتگان در شب قدر به محضر امام عصر حقيقتي غير‌قابل ترديد است. در قرآن كريم در اين‌باب به روشني سخن گفته شده: تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فِيها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ؛ در شب قدر ملائكه و روح به فرمان پروردگارشان با هر چيزى نازل مى‌ شوند.

شب قدر وسوره قدر

شب قدر چه فضایلی دارد؟

با توجه به آیات سوره قدر می‌توان به فضایل شب‌های قدر پی‌برد:

۱. قرآن در آن نازل شده‌است.
۲. عبادت و احیای آن معادل بیش از هزار ماه است.
۳. خیرات و برکات الهی در آن شب نازل می‏شود.
۴. رحمت خاص خدا شامل حال بندگان میگردد.
۵. فرشتگان و روح در آن شب نازل می‏‌گردند.

در مورد فضایل شب قدر باید گفت که شب نازل شدن دفعی و یک‌‌جای قرآن در بیت المعمور است که به‌طور تدریجی طی ۲۳ سال بر قلب نازنین پیامبر گرامی اسلام (ص) نازل شده‌است. همچنین عبادت و کارهای نیک، در شب‌قدر، بهتر است از عبادت و کارهای نیک در هزار ماه که دارای شب قدر نباشد. از فضائل دیگر شب قدر آنکه این شب، شب نزول و پایین آمدن فرشتگان خداوند خصوصاً بزرگ‌ترین فرشته خداوند، به زمین است و این شب، شب تقدیر و سرنوشت یک سال انسان است. خداى تعالى در آن شب حوادث یک سال یعنى از آن شب تا شب قدر سال آینده را تقدیر می‌کند، زندگى، مرگ، رزق، سعادت، شقاوت و چیزهایى دیگر از این قبیل را مقدر می‌‏سازد که فرشتگان به امر پروردگار، آن را انجام می‌دهند. در این شب، درهای جهنم بسته می‌شود و درهای بهشت، گشوده می‌شود و شیطان در این شب بیرون نمی‌آید تا صبح آن طلوع کند و درهای آسمان و رحمت الهی بر روی بندگانش گشوده می‌شود و شب قبولی اعمال است.

شب قدر و اجابت دعا

آمرزش گناهان:

پیامبر اکرم (ص) در تفسیر سوره قرآن فرمودند: ” هرکس شب قدر را احیا بدارد و مومن باشد و به روز جزا اعتقاد داشته‌باشد تمامی گناهانش آمرزیده می‌شود.”

قلب قرآن:

امام صادق (ع) فرمودند:” از کتاب خدا استفاده می‌شود که شماره ما‌ه‌های سال نزد خداوند، دوازده ماه است و سرآمد ماه‌ها ماه‌رمضان است و قلب‌ماه‌رمضان لیلة القدر است.”

نزول قرآن:

طبق روایات، مجموع قرآن در شب قدر دفعی و یکباره بر پیامبر (ص) نازل شده‌است. اما نزول تدریجی قرآن طی ۲۳ سال دوران نبوت پیامبر گرامی (ص) به صورت الفاظ نازل شده‌است.

برتر از هزار ماه:

نزول همه‌ ملائکه و روح در شب قدر بر زمین و سلام دادن بر بندگان خدا نشانه شرافت آن بر هزار ماه است. امام باقر (ع) فرمودند:” عمل صالح در شب قدر از قبیل نماز، زکات و کارهای نیک دیگر بهتر است از عمل در هزار ماهی که در آن شب قدر نباشد.”

شب قدر برتر از هزار ماه

چه اعمالی را باید در شب قدر انجام داد؟

اعمال شب قدر بر دو نوع است:

اعمالی که در هر سه‌شب انجام می‌‌شود و به اعمال مشترک معروف است و اعمالی که مخصوص هر یک از شب‌های مبارک نوزدهم، بیست و یکم و بیست ‌و سوم است.

اعمال مشترک شب‌های قدر

۱- غسل کردن که بهتر است مقارن غروب آفتاب غسل کرده و نماز عشاء با غسل خوانده‌شود.

۲- خواندن ۲ رکعت نماز که در هر رکعت بعد از حمد، ۷ مرتبه سوره‌ توحید را خوانده و بعد از نماز ۷۰ مرتبه گفته شود: اَستَغفُرِاللهَ وَ اَتوبُ اِلَیهِ.

۳- قرآن به سر گرفتن و خدا را به ۱۴ معصوم (ع) سوگند دادن.

۴- زیارت امام حسین (ع) .

۵- احیا داشتن (بیدار ماندن و عبادت کردن) در این شب‌ها. در روایات بسیاری از پیامبر (ص) و معصومین (ع) نقل شده‌است هر کس شب قدر را احیا کند، گناهان او آمرزیده شود.

۶- فضیلت و پاداش بسیار دارد که ۱۰۰ رکعت نماز خوانده شود و بهتر‌است که در هر رکعت بعد از سوره‌ مبارک حمد، ۱۰ مرتبه سوره‌ توحید خوانده شود.

۷- دعایی از امام زین العابدین (ع) که در مفاتیح الجنان آمده‌است . اللهم انی امسیت لک عبداً…

۸- قرائت دعای جوشن کبیر.

۹- طلب آمرزش از خدای متعال و درخواست از خدا جهت نیازهای دنیا و آخرت .

۱۰- ذکر گفتن صلوات بر محمد و آل محمد علیهم السلام.

در این شب‌های مبارک، اعمال زیر نیز سفارش شده‌است:

۱) خواندن ۲ رکعت نماز برای سلامتی امام زمان (عج) و تعجیل در ظهور آن حضرت

۲) خواندن ۲ رکعت نماز برای شادی روح همه‌ درگذشتگان و اسیران خاک و ۲۵ بار گفتن ذکر “اللهم اغفرلی لجمیع المومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات”

۳) خواندن ۲ رکعت نماز تقدیم به اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه و آله) و خواندن دعای توسل

۴) خواندن ۲ رکعت نماز حضرت زهرا (سلام الله علیها): در رکعت اول بعد از حمد ۱۰۰ مرتبه سوره قدر و در رکعت دوم بعد از حمد ۱۰۰مرتبه سوره توحید

۵) خواندن سوره‌های مبارک دخان و قدر

اعمال مخصوص شب نوزدهم:

۱-  گفتن صد بار ذکر ” استغفرالله ربی واتوب الیه “.

۲-  گفتن صد بار ذکر ” اللهم العن قتلة امیرالمومنین”

۳- دعای اللهم اجعل فیما تقضی و تقدر من الامر المحتوم …

اعمال مخصوص شب بیست و یکم:

۱- دعای اللهم صل علی محمد وال محمد و اقسم لی حلما یسد عنی باب الجهل … .

۲- لعن بر قاتل امیرالمومنین. صد بار ذکر “اللهم العن قتلة امیرالمومنین”

۳- زیارت امام علی علیه السلام

اعمال مخصوص شب بیست و سوم:

۱- تلاوت سوره‌های عنکبوت و روم که امام صادق (ع) فرمود: تلاوت کننده این دو سوره در این شب از اهل بهشت است.

۲- قرائت سوره‌های مبارک عنکبوت، روم و دخان .

۳- قرائت ۱۰۰۰ مرتبه سوره قدر .

۴- خواندن و تکرار دعای سلامتی امام زمان (عج) اللهم کن لولیک حجة ابن الحسن … .

۵- دعای اللهم امددلی فی عمری واوسع لی فی رزقی … .

۶- تلاوت قرآن کریم به هر مقدار که توانستی.

۷- خواندن دعای “یا باطنا  فی ظهوره و یا ظاهراً فی بطونه … .

نتیجه گیری:

در ماه مبارک رمضان مخصوصاً شب‌های قدر با توسل و توجه و شب زنده داری می توان به اجر معنوی دست یافت. در این شب‌های عزیز هتل‌های زیادی برگزارکننده این شب‌های عزیز می‌باشند، شما عزیزان با مراجعه به سایت مسافرسلام می‌توانید از این مراسم پرفیض و با فضیلت مطلع شوید.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
عباسی
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️کُدُبدو ؛ کد تخفیف مسافرسلام❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: