روستای دهسرخ مشهد، متبرک به قدوم امام هشتم

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: فهمیه پورحسینی
روستای دهسرخ مشهد، متبرک به قدوم امام هشتم

روستایی سرخ، مملو از عشق و محبت به اهل بیت، با قدمت دو هزار ساله و متبرک به قدوم حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام با نام “دهسرخ“در کیلومتر ۴۵ جاده مشهدنیشابور (باغچه) ۱۷ کیلومتری شهر ملک آباد قرار دارد.
علت شهرت روستا، واقع شدن آن در مسیر عبور حضرت از نیشابور به سمت توس و معجزه جوشیدن چشمه به دست مبارک ایشان می‌باشد.

روستای دهسرخ مشهد

طبق روایتی از اباصلت چون امام رضا علیه السلام به دهسرخ رسیدند در زمانی كه به نزد مأمون می‌رفتند یاران گفتند: یابن رسول الله ظهر شده است نماز نمی‌كنید پس فرود آمدند و آب طلبیدن. یاران گفتند آب همراه نداریم پس به دست مبارک خود زمین را كاویدن آن‌قدر آب جوشید كه آن حضرت و هر كه با آن حضرت بود وضو ساختند و اثرش تا به امروز پا برجاست و به گفنه بومیان آن روستا، هیچگاه آب آن تا به امروز خشک نشده است و باعث شفای بیماران بسیاری بوده و به “زمزم رضوی” معروف است.
روستای دهسرخ مشهد، متبرک به قدوم امام هشتم می‌باشد، که به همین برکت معروف شده است و اثر آن آب تاکنون باقیست.

چشمه رضوی, روستا دهسرخ

مصلای امام که محل نماز گذاردن امام رضا علیه السلام و یارانشان است در نزدیک آن چشمه قرار دارد که نزدیک یک متر بالاتر از سطح زمین واقع شده است و مردم منطقه این پدیده را معجزه‌ای می‌دانند که این محل را متمایز از زمین‌های اطراف مصلا ساخته است.

توضیحات چشمه امام رضا(ع)

روستای دهسرخ در قدیم به قریه‌الحمراء مشهور بوده و علت نام‌گذاری آن به واسطه خاک سرخ آن منطقه است که در ساخت خانه‌های روستا هم انعکاس یافته و اکنون جمعیتی نزدیک به هزار نفر دارد.
روستای دهسرخ از روستاهای خوش آب و هوای کوهپایه‌ای و ییلاقی محسوب می‌شود. سالانه مردم و زائران زیادی به روستای ییلاقی دهسرخ سفر می‌کنند.

روستای دهسرخ

مرقد مطهر امامزاده سید عبد العزیز که از نوادگان سید الساجدین امام العارفین حضرت علی ابن حسین علیه السلام است در فاصله سیصد متری چشمه و مصلای امام رضا علیه السلام واقع شده و زائران زیادی را به خود جذب نموده است. این بقعه مطهر در بلندای روستا قرار دارد که چشم‌انداز بسیار زیبایی به طبیعت داده است.

آستان مقدس متبرکه امامزاده سید عبدالعزیز

امامزاده سید عبدالعزیز

ضریح امامزاده سید عبدالعزیز

آب‌وهوای خوب این روستا، بقاع متبرکه و جاذبه‌های طبیعی زیبا در این روستا آن را به مکانی مناسب و مطلوب برای سیاحت و زیارت مسافران و زائران عاشق به امام رئوفمان، ساخته است.

امامزاده سید عبدالعزیز روستای دهسرخ

حرف آخر:

هنگام سفر به شهر مشهد از این روستای تاریخی و متبرک حتماً دیدن کنید.
چنانچه تمایل به رزرو و اقامت در هتل های مشهد با بهترین قیمت در تمامی فصول سال را دارید، گروه مشاوره سفر و رزرواسیون مسافر سلام افتخار دارد تا این امر را برای شما محقق نماید.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی

امتیاز کاربران

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: