روز بزرگداشت خیام چه روزی است؟

روز بزرگداشت خیام چه روزی است؟

حکیم خیام نیشابوری یکی از شعرای بزرگ ایران بوده که مایه ی افتخار کشور شده است. مسافر سلام در مقاله “روز بزرگداشت خیام چه روزی است؟” مطالبی در مورد زندگی نامه و همچنین روز بزرگداشت این شاعر بزرگ در اختیار شما عزیزان قرار داده است. همچنین در وبلاگ مسافر سلام مقاله ای دیگر به نام “زادروز فردوسی” که مرتبط با مقاله “روز بزرگداشت خیام چه روزی است؟” انتشار داده شده است.

بازدید کننده عزیز، مسافرسلام یک سایت ویژه مشاوره سفر می باشد.
برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران
در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.

زندگی نامه حکیم عمر خیام

خیام نیشابوری در قرن پنجم هجری در شهر نیشابور چشم به جهان گشود. نام کامل او «غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خَیّام نیشابوری» بود. خیام نیشابوری از بزرگترین دانشمندان عصر خود به حساب می‌آمد و دارای هوشی بسیار بالا و حافظه‌ای قوی و نیرومند بود. او در دوران جوانی به فراگیری علم و دانش پرداخت، به طوری که در فلسفه، ریاضی و نجوم به مقامات بلندی دست یافت و همچنین در علم طب مهارت بسیاری داشت. خیام نیشابوری در زمانی به دنیا آمد که ترکان سلجوقی بر خراسان بزرگ تسلط داشتند.

حکیم خیام نیشابوری

روز بزرگداشت خیام چه روزی است؟

حکیم خیام نیشابوری زاده ۲۸ اردیبهشت ماه سال ۴۲۷ در شهر نیشابور می باشد. این شاعر برجسته جهان اسلام در سال ۵۱۷ هجری قمری چشم از جهان فرو بست. در ایران ۲۸ شهریور ماه هر سال را روز بزرگداشت خیام می دانند.

آرامگاه خیام

در کتاب ‌های کهنی که به بیان زندگی این شاعر بزرگ و کارهای او پرداخته‌ شده، اختلاف ‌های بسیاری مخصوصا در تاریخ تولد و مرگ این شاعر وجود دارد. نخستین منبعی که به‌ طور گسترده خیام را معرفی کرده، چهار مقالهٔ نظامی عروضی، در تاریخ ۵۵۰ قمری می باشد. همچنین دومین زندگی ‌نامهٔ او بوسیله ابوالحسن علی بیهقی، در سال ۵۵۶ هجری قمری، در کتاب تتمهٔ صوان الحکمه نوشته شده ‌است. ابوالحسن بیهقی و نظامی عروضی، هردو هم دوره خیام بوده اند.

دیگر متونی که می توان در آن مطالبی درباره خیام و آثارش پیدا کرد عبارت اند از: میزان الحکمه از عبدالرحمان خازنی، خریده القصر از عمادالدین کاتب اصفهانی، نزهه الروح از شهرزوری، مرصادالعباد از نجم‌الدین رازی، رسالهٔ الزاجر للصغار فی معارضه الکبار از زمخشری، تاریخ الحکما از قفطی، الکامل فی التاریخ از ابن اثیر، شذرات الذهب از ابن العماد حنبلی و آثار البلاد و اخبار العباد از قزوینی

اولین اشاره ای که به شعر خیام نیشابوری شده، صدسال پس از مرگش بود. نوشته اند، که خیام را به تدریس و نوشتن کتاب رغبت چندانی نداشته بود. شاید دلیلش این بوده که شاگردان هوشمند برگزیده ای پیرامون خود نمی یافت و چه بسا از آن جهت که اوضاع روزگار خود را، که مقارن حکومت سلجوقیان و مخالفت شدید با فلسفه و زمان رونق بازار بحث ها و جدل های فقیهان و ظاهربینان بود، برای ابراز اندیشه های آزاد و بلند خود شایسته نمی دید. اما با همه این ها، از او نوشته های بسیاری برجا مانده که در قرون وسطی به لاتین ترجمه شد و مورد توجه اروپائیان قرار گرفت.

آرامگاه حکیم خیام نیشابوری

آثار حکیم عمر خیام

 1. میزان الحکمه
 2. رباعیات خیام
 3. رساله کون و تکلیف
 4. القول علی اجناس التی بالاربعا
 5. لوازم الامکنه
 6. رساله فی براهین علی مسائل الجبر و المقابله
 7. رساله ای در بیان زیج ماکشاهی
 8. رساله فی شرح ما اشکل من مصادرات کتاب اقلیدس

نتیجه گیری

حکیم خیام نیشابوری، از شعرای بلند آواز و افتخار آفرین ایران است که در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه سال ۴۲۷ چشم به جهان گشود. به همین دلیل ۲۸ شهریور هر سال را روز بزرگداشت خیام نامگذاری کرده اند. این شاعر دارای آثار بسیاری از جمله میزان الحکمه، لوازم الامکنه، رساله کون و تکلیف، رباعیات خیام، القول علی اجناس التی بالاربعا، رساله فی شرح ما اشکل من مصادرات کتاب اقلیدس و رساله ای در بیان زیج ماکشاهی می باشد.

اشتراک گذاری:

بیشترین تخفیف ها

بیشتر ...

مقالات مرتبط

آخرین دیدگاه‌ها

نظرات کاربران درباره

 • شاذان نوروزی

  خیام بزرگ یکی از شعرای به نام کشورمان ایران است. ممنون از مسافر سلام که در این مقاله علاوه بر روز بزرگداشت خیام، بخشی از زندگی نامه این شاعر حکیم را در اختیار ما قرار داده است.

  فلش/پیکان
ثبت نظر شما
میزان رضایتمندی شما:
فلش/پیکان
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: