خیام نیشابوری

روز بزرگداشت خیام چه روزی است؟

زمان خواندن: دقیقه 7
امتیاز کاربران:
امتیاز 2 از 4
دسته بندی: ایام مناسبتی
نویسنده: فریبا غلامی نژاد
روز بزرگداشت خیام چه روزی است؟
رزرو هتل در ایران با یک کلیک

حکیم خیام نیشابوری یکی از شعرای بزرگ ایران بوده که مایه ی افتخار کشور شده است. مسافر سلام در مقاله “روز بزرگداشت خیام چه روزی است؟” مطالبی در مورد زندگی نامه و همچنین روز بزرگداشت این شاعر بزرگ در اختیار شما عزیزان قرار داده است. همچنین در وبلاگ مسافر سلام مقاله ای دیگر به نام “زادروز فردوسی” که مرتبط با مقاله “روز بزرگداشت خیام چه روزی است؟” انتشار داده شده است.

زندگی نامه حکیم عمر خیام

خیام نیشابوری در قرن پنجم هجری در شهر نیشابور چشم به جهان گشود. نام کامل او «غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خَیّام نیشابوری» بود. خیام نیشابوری از بزرگترین دانشمندان عصر خود به حساب می‌آمد و دارای هوشی بسیار بالا و حافظه‌ای قوی و نیرومند بود. او در دوران جوانی به فراگیری علم و دانش پرداخت، به طوری که در فلسفه، ریاضی و نجوم به مقامات بلندی دست یافت و همچنین در علم طب مهارت بسیاری داشت. خیام نیشابوری در زمانی به دنیا آمد که ترکان سلجوقی بر خراسان بزرگ تسلط داشتند.

حکیم خیام نیشابوری

روز بزرگداشت خیام چه روزی است؟

حکیم خیام نیشابوری زاده ۲۸ اردیبهشت ماه سال ۴۲۷ در شهر نیشابور می باشد. این شاعر برجسته جهان اسلام در سال ۵۱۷ هجری قمری چشم از جهان فرو بست. در ایران ۲۸ شهریور ماه هر سال را روز بزرگداشت خیام می دانند.

آرامگاه خیام

در کتاب ‌های کهنی که به بیان زندگی این شاعر بزرگ و کارهای او پرداخته‌ شده، اختلاف ‌های بسیاری مخصوصا در تاریخ تولد و مرگ این شاعر وجود دارد. نخستین منبعی که به‌ طور گسترده خیام را معرفی کرده، چهار مقالهٔ نظامی عروضی، در تاریخ ۵۵۰ قمری می باشد. همچنین دومین زندگی ‌نامهٔ او بوسیله ابوالحسن علی بیهقی، در سال ۵۵۶ هجری قمری، در کتاب تتمهٔ صوان الحکمه نوشته شده ‌است. ابوالحسن بیهقی و نظامی عروضی، هردو هم دوره خیام بوده اند.

دیگر متونی که می توان در آن مطالبی درباره خیام و آثارش پیدا کرد عبارت اند از: میزان الحکمه از عبدالرحمان خازنی، خریدة القصر از عمادالدین کاتب اصفهانی، نزهة الروح از شهرزوری، مرصادالعباد از نجم‌الدین رازی، رسالهٔ الزاجر للصغار فی معارضة الکبار از زمخشری، تاریخ الحکما از قفطی، الکامل فی التاریخ از ابن اثیر، شذرات الذهب از ابن العماد حنبلی و آثار البلاد و اخبار العباد از قزوینی

اولين اشاره ای که به شعر خيام نیشابوری شده، صدسال پس از مرگش بود. نوشته اند، که خيام را به تدريس و نوشتن کتاب رغبت چندانی نداشته بود. شايد دلیلش این بوده که شاگردان هوشمند برگزيده ای پيرامون خود نمی يافت و چه بسا از آن جهت که اوضاع روزگار خود را، که مقارن حکومت سلجوقيان و مخالفت شديد با فلسفه و زمان رونق بازار بحث ها و جدل های فقيهان و ظاهربينان بود، برای ابراز انديشه های آزاد و بلند خود شايسته نمی ديد. اما با همه این ها، از او نوشته های بسياری برجا مانده که در قرون وسطی به لاتين ترجمه شد و مورد توجه اروپائيان قرار گرفت.

آرامگاه حکیم خیام نیشابوری

آثار حکیم عمر خیام

 1. میزان الحکمه
 2. رباعیات خیام
 3. رساله کون و تکلیف
 4. القول علی اجناس التی بالاربعا
 5. لوازم الامکنه
 6. رساله فی براهین علی مسائل الجبر و المقابله
 7. رساله ای در بیان زیج ماکشاهی
 8. رساله فی شرح ما اشکل من مصادرات کتاب اقلیدس

نتیجه گیری

حکیم خیام نیشابوری، از شعرای بلند آواز و افتخار آفرین ایران است که در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه سال ۴۲۷ چشم به جهان گشود. به همین دلیل ۲۸ شهریور هر سال را روز بزرگداشت خیام نامگذاری کرده اند. این شاعر دارای آثار بسیاری از جمله میزان الحکمه، لوازم الامکنه، رساله کون و تکلیف، رباعیات خیام، القول علی اجناس التی بالاربعا، رساله فی شرح ما اشکل من مصادرات کتاب اقلیدس و رساله ای در بیان زیج ماکشاهی می باشد.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
فریبا غلامی نژاد
از کودکی عاشق نقاشی، طراحی، عکاسی و موزیک بودم. همیشه دلیل این علایقم رو چپ دست بودنم میدونستم! با اینکه تجربه و علاقم به نویسندگی کم‌تر است، اما بنا به دلایلی باید در این حرفه فعالیت داشته باشم و سعی دارم تا بهترین و جذاب‌ترین مطالب را برای شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم از نوشته‌ها، پادکست‌ها، عکس‌های مقالات و اینفوگرافی‌هایی که طراحی می‌کنم لذت ببرید :)

امتیاز کاربران

 • شاذان نوروزی

  خیام بزرگ یکی از شعرای به نام کشورمان ایران است. ممنون از مسافر سلام که در این مقاله علاوه بر روز بزرگداشت خیام، بخشی از زندگی نامه این شاعر حکیم را در اختیار ما قرار داده است.

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: