رودخانه های مشهد

رودخانه های مشهد

زمان خواندن: دقیقه 25
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
شهر: مشهد
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: زهرا روح آبادی
رودخانه های مشهد
رزرو هتل های مشهد با یک کلیک

مسافرسلام، در این مقاله شما را با رودخانه های شهر مشهد آشنا می‌کند.
رودخانه های مشهد از مهمترین و چالش برانگیزترین نقاط دیدنی شهر مشهد می‌باشند. شاید بهتر باشد از این به بعد علاوه بر حرم مطهر، مراکز خرید و جاهای دیدنی اطراف مشهد، چیزهای دیگر را به لیست خود اضافه کنید. مسافرسلام در این مقاله شما را با رودخانه های مشهد آشنا می‌کند.

شما گردشگران و مسافران عزیز می‌توانید با راهنمایی هایی که در هر پاراگراف مربوط به هر رودخانه شده است از مکان دقیق آن رودخانه اطلاع پیدا کنید.

کشف رود از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۵ کیلومتری شرق مشهد واقع شده است. مسیر های دسترسی به این رودخانه عبارتند از: پل کشف رود در شهر توس، پل التیمور در خیابان پنج تن و پل شاهی در اوایل جاده کلات.

کشف رود مهمترین رودخانه شهر مشهد می باشد. این رودخانه با شیب ۵% در خط القعر رشته کوه های هزار مسجد و بینالود به طول ۲۹۰ کیلومتر از شمال غرب به سمت جنوب شرق جریان دارد. بیشترین بخش این رودخانه در شهر مشهد قرار دارد.
در پل خاتون سرخس به هَربِرود ریخته و با نام تجن وارد ترکمنستان می شود.
چون محل تجمع آب بوده مردم توس آن را به عنوان دریا می‌شناختند و خیابانی که به آن منتهی می‌شده در مشهد به نام خیابان دریا مشهور است.
چندین پل تاریخی از جمله پل شاهی، پل کشف رود و پل خاتون بر روی آن بسته شده است.
کشف به معنی لاک پشت است. این رودخانه فاقد آب دائمی بوده و در گذشته خشک رود نامیده می‌شد و قسمتی از جاده ابریشم به شمار می‌رفته است. پس از یک بارندگی شدید امواج این رودخانه خروشان شده و ظاهر هولناکی پیدا می‌کند. بستر خشک این رود به ثبت آثار ملی رسیده است. هم چنین جزو مناطق حفاظت شده محیط زیست به شمار می‌رود.

کشف رود

رودخانه دولت آباد از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۳۰ کیلومتری شمال غرب مشهد، شاندیز، جاده گراخک به گلمکان، دهستان دولت آباد واقع شده است. این رودخانه از دامنه های شمالی قله شیر باد در رشته کوه بینالود سرچشمه گرفته است، سپس وارد سرحد چناران و دهستان دولت آباد شده و در باغات و مزارع محو می‌گردد، در صورت بارندگی زیاد سرریز آن به کشف رود می‌ریزد.

دولت آباد

رودخانه زشک از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۳۰ کیلموتری شمال غرب مشهد، شاندیز، روستا زشک واقع شده است. این رودخانه یکی از پرآب ترین رودخانه های شهر مشهد به شمار می‌آید که از رشته کوه های بینالود سرچشمه گرفته و به طول ۳۰ کیلومتر به کشف رود می‌ریزد. دو شاخه اصلی این رود که رودخانه بزرگ و رودخانه کوچک نام دارد در چشمه قل قلی به هم می‌پیوندند. رودخانه زشک از مسیر های عمومی کوه پیمایی بوده و تا نقاط خواستگاه آب یعنی گردنه استقامت، ماشین رو است. از ادامه راه ماشین رو می‌توان به خور نیشابور رفت. مسیر این رودخانه در مواقع بارندگی ناامن بوده و سابقه سیل های ویرانگری دارد.

رودخانه زشک

رودخانه دهبار از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۲۰ کیلومتری غرب مشهد، طرقبه، به طرف عنبران، سمت چپ، جنب رستوران گنجعلی خان، جاده طرقدر، روستا دهبار قرار گرفته است. این رودخانه از ارتفاعات قله دهبار سرچشمه گرفته است و با عبور از کلاته آهن به بند گلستان می‌ریزد. این رودخانه از مسیر های پرتردد دره نوردی در مشهد به شمار می‌رود.

رودخانه دهبار

رودخانه کنگ از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۲۷ کیلومتری شمال غرب مشهد، طرقبه، جاده نغندر، روستا کنگ واقع شده است. این رودخانه از ارتفاعات ۲۶۰۰ متری قله فلسکه در رشته کوه بینالود سرچشمه گرفته است و دو شاخه اصلی رودخانه کوچک دارد و با شیب متوسط ۷٪ ضمن عبور از روستا نغندر در باغات محو شده و در آبسال به کشف رود می‌ریزد. چون رودخانه تا کیلومترها در کنار راه آسفالته جریان دارد، در فصول مختلف سال از شکوفه باران بهار و ییلاق تابستان تا برگریزان پاییز و چشم‌اندازهای زمستان مسیر زیبایی وجود می‌آورد.

رودخانه کنگ

رودخانه جاغرق از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۱۲ کیلومتری غرب مشهد، طرقبه، روستا جاغرق قرار گرفته است. این رودخانه از ارتفاعات قله فلسکه و قله ده بار در رشته کوه بینالود سر چشمه گرفته است و با عبور از طرقبه به بند گلستان می‌ریزد. رودخانه جاغرق به طول ۲۵ کیلومتر از مسیر های پر ازدحام دره نوردی به شمار می‌رود. روستای ییلاقی کردینه و چشمه طلا در امتداد این رودخانه قرار دارد.

رودخانه جاغرق

رودخانه مایان از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۱۷ کیلومتری غرب مشهد، جاده طرقبه، روستای گلستان، جاده ازغد، روستای مایان واقع شده است. این رودخانه از ارتفاعات بینالود سرچشمه گرفته است، روستاهای ازغد، مایان علیا، مایان وسطی (درباغ)، مایان سفلی را در نوردیده و به بند گلستان می‌ریزد. این رودخانه ادامه رودخانه ازغد است که با ورود به سرحد روستاهای مایان به این نام خوانده می‌شود.

رودخانه مایان

رودخانه گلستان از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۴ کیلومتری شمال غرب مشهد، جاده طرقبه، روستای گلستان قرار گرفته است. این رودخانه از به هم پیوستن سه رودخانه مایان، جاغرق و دهبار که در روستا حصار به هم می‌رسند تشکیل شده است و در پشت بند گلستان متوقف می‌گردد.

رودخانه گلستان

رودخانه ازغد از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۲۵ کیلومتری غرب مشهد، جاده طرقبه، روستا گلستان، جاده ازغد، روستا ازغد واقع شده است. این رودخانه از ارتفاعات شمالی کوه فلسکه در رشته کوه بینالود سرچشمه گرفته است و به بند گلستان می‌ریزد. رودخانه ازغد با ورود به سر حد روستاهای مایان، رودخانه مایان نامیده می‌شود.

رودخانه ازغد

رودخانه طرق از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۱۵ کیلومتری جنوب مشهد، انتها سیدی، جاده مغان، بعد از گردنه ها قرار گرفته است که از رشته کوه بینالود و آبریز جنوبی کوه های خلج  سرچشمه گرفته است و به سد طرق می‌ریزد.

رودخانه طرق

رودخانه شلگرد از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۱۲ کیلومتری جنوب مشهد، انتها سیدی، جاده مغان، روستا شلگرد واقع شده است. این رودخانه از رشته کوه بینالود و آبریز جنوبی کوه های خلج سرچشمه گرفته است و از طریق تونل انحرافی شلگرد وارد رودخانه طرق شده و به سد طرق می‌ریزد. مسیر آن شامل حوضچه های گرانیتی زیبا و عمیقی موسوم به تفرجگاه هفت حوض است. در مسیر آن چشمه کتیبه خلج، پیست های سنگ نوردی مانند: کتیبه و تنوره خلج قرار دارد. با انتقال آب این رودخانه از طریق تونل انحرافی به رودخانه طرق، از زیبایی هفت حوض کاسته شده است.

رودخانه شلگرد

رودخانه پیله ور از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۱۵ کیلومتری غرب مشهد، طرقبه، روستا گلستان، جاده ازغد، خروجی فرعی سمت راست قرار گرفته است که از دامنه های شمالی رشته کوه بینالود سرچشمه گرفته و به بند گلستان می‌ریزد.

رودخانه بزوشک از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۶۵ کیلومتری جنوب مشهد واقع شده است که از ارتفاعات شرقی بینالود سرچشمه گرفته است و با عبور از روستا عارفی به کشف رود می‌ریزد. جریان آب این رودخانه فصلی است.

رودخانه مغان از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۲۸ کیلومتری جنوب مشهد، انتها سیدی، جاده مغان، روستا مغان واقع شده است. این رودخانه از رشته کوه بینالود سرچشمه گرفته و با عبور از روستاهای خانرود و اردمه به سد طرق و در نهایت به کشف رود می‌ریزد. چون رودخانه در ناحیه خانرود پهن تر و عریض تر از سایر قسمت های مسیر است، به واسطه بزرگی و پهنای زیاد، آن را خانرود نامیدند. در ناحیه اردمه با توجه به مرغوبیت زمین های کشاورزی که به صورت دیم کشت می‌شده این روستا را اردیمه نامیدند، که به مرور زمان به اردمه تبدیل شده است.

رودخانه مغان

رودخانه مجد از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۲۷ کیلومتری جنوب غرب مشهد، انتها سیدی، جاده مغان، بعد از تقاطع پرنواز، سمت راست، جاده مجد، سمت راست، روستا مجد قرار گرفته است که از کوه درخت جوز در رشته کوه بینالود سرچشمه گرفته است و با عبور از روستاهای مجد، تجر، سربرج و کرتیون به سد طرق می‌ریزد.

رودخانه بساروج‌ (باش ساروق) از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۱۵ کیلومتری جنوب مشهد، جاده قدیم نیشابور، جاده ده غیبی، قبل از ده غیبی، سمت چپ جاده اغنج، روستای بساروج واقع شده است. این رودخانه فصلی بوده است و فقط در ماه های پر باران جریان دارد. این رودخانه از شرق بینالود سرچشمه گرفته و به کشف رود می‌ریزد.

رودخانه ساروق

رودخانه سیج از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۵۴ کیلومتری شمال مشهد، جاده کلات، جاده کارده، جاده آل، روستای سیج قرار گرفته است. این رودخانه از ارتفاعات سیج و پایین دست بلغور در رشته کوه هزار مسجد سرچشمه گرفته است و به سد کارده می‌ریزد.

رودخانه آغُنج از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۴۰ کیلومتری جنوب مشهد، جاده قدیم نیشابور، جاده ده غیبی، قبل از روستا سمت چپ جاده بساروج، روستا اغنج واقع شده است. این رودخانه فصلی از آخرین نقاط شرقی رشته کوه بینالود سرچشمه گرفته است و با عبور از رباط خاکستری و بیدک، قبل از رسیدن به جیم آباد محو می‌شود. چمن زارهای روییده در دامنه های گرانیتی این نواحی در فصل بهار جلوه خاصی دارد.

رودخانه استاج از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۴۵ کیلومتری جنوب مشهد، جاده نیشابور، انتهای آزاد راه باغچه (سردار شوشتری) شهر ملک آباد، جاده بزوشک، روستا استاج قرار گرفته است. این رودخانه از آخرین نقطه جنوب شرق رشته کوه بینالود سرچشمه گرفته‌ است و از حوالی ملک آباد و امان آباد به طرف کشف رود سرازیر شده است و در باغات و مزارع محو می‌گردد.
این رودخانه فصلی است.

رودخانه کارده از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۵۰ کیلومتری شمال مشهد، جاده کلات، جاده کارده، جاده سیج واقع شده است. این رودخانه یکی دیگر از پرآب ترین رودخانه های مشهد به شمار می‌رود که از ارتفاعات رشته کوه هزار مسجد سرچشمه گرفته است و پس از توقف در پشت سد کارده در باغ های روستاهای رضوان و اندروخ محو می‌گردد که در صورت رها سازی آب از پشت سد کارده به کشف رود می‌ریزد.
آبریز کلیه روستاهای خرکت، بلغور، مارشک، کریم آباد، سیج، آل، جنگ، گوش آباد، بهره، دره انجیر و زو قلعه به این رودخانه می‌ریزد. این رودخانه ۶۶ کیلومتر طول دارد و آبدهی سالانه آن در ایستگاه اندروخ ۳۳ میلیون متر مکعب می‌باشد.

رودخانه کارده

رودخانه چهل من سنگ از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۶۰ کیلومتری جنوب شرق مشهد، جاده سرخس، بعد از آبروان، سمت راست، جاده اره، جنوب روستا نریمانی، روستا چهل من سنگ (چلمه سنگ) قرار گرفته است. این رودخانه از کوه ناگهانی در ارتفاعات روستا چهل من سنگ سرچشمه گرفته است که با عبور از روستا نریمانی و سرباغ در روستا چاهک جاده سرخس را قطع شده است و بعد از روستا کله چشمه به کشف رود می‌ریزد. این رودخانه فصلی بوده است و فقط در ماه های پر باران جریان دارد.

رودخانه ده سرخ از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۵۰ کیلومتری شمال مشهد، جاده کلات، جاده کارده، بعد از پاسگاه، سمت راست جاده حسین آباد، روستا ده سرخ واقع شده است. این رودخانه از دامنه های قله دکل (قد سلطانی) در رشته کوه هزار مسجد سرچشمه می‌گیرد و با عبور از روستاهای ده سرخ و قزل قیه و معین آباد به طرف جنوب سرازیر می‌گردد. این رودخانه فقط در بالادست دارای آب دائمی است.

رودخانه قِزلق از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۵۰ کیلومتری شمال شرق مشهد، جاده کلات، بعد از قله دکل، سمت راست جاده واقع شده است. در آن درختان بید به وفور دیده می‌شود. آبریز آن به رودخانه خور ریخته است و با ریزابه آبگرم یکی شده است و با عبور از روستا های امیر آباد، تقی آباد، سرجنگل، صندوق شکن و چهچهه وارد ترکمنستان می‌شود.

رودخانه قزلق

رودخانه گاو برج از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۶۰ کیلومتری جنوب شرق مشهد، جاده سرخس، بعد از آبروان، تقاطع قلعه نو، جاده جرخشک قرار گرفته است. این رودخانه از ارتفاعات کوه دال و رزمگاه سرچشمه گرفته است و با عبور از کلاته منار، گاوبرج، خارزار، شورک ملکی و چهار گنبد به کشف رود می‌ریزد. این رودخانه در ارتفاعات جریان دارد.

رودخانه اره از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۵۰ کیلومتری جنوب شرق مشهد، جاده سرخس، دهستان آبروان، سمت راست، جاده آبمال واقع شده است که از کوه ناگهانی سرچشمه گرفته و با عبور از روستاهای قرقروک، آبمال و اره به کشف رود می‌ریزد.
رودخانه اره جریان آب دائمی ندارد.

رودخانه میامی از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۴۲ کیلومتری شرق مشهد، جاده سرخس، شهر رضویه، روستا میامی قرار گرفته است که از کوه های قره داغ در جنوب شرق رشته کوه هزار مسجد سرچشمه گرفته است و از نزدیک تخت نوروز و میامی عبور می‌کند و در حوالی شادیشه به کشف رود می‌ریزد. این رودخانه حدود ۲۵ کیلومتر طول دارد و فقط در ارتفاعات دارای جریان دائمی آب است.

رودخانه میامی

رودخانه تبادکان از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۴۰ کیلومتری شمال شرق مشهد، انتها جاده سیمان، عبور از داخل کارخانه سیمان شرق، جاده جغری، قبل از روستا جغری، سمت راست، روستا تبادکان واقع شده است. این رودخانه از ارتفاعات روستا تبادکان در رشته کوه هزار مسجد سرچشمه گرفته است و با عبور از روستاهای تبادکان، احمد آباد، مهر آباد و شرشر به کشف رود می‌ریزد. فاقد جریان دائمی بوده است و در فصول پر باران جریان دارد.

رودخانه تبادکان

رودخانه هندل آباد از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۳۵ کیلومتری شمال مشهد، التیمور، جاده امرغان، بعد از روستا احمد آباد، روستا هندل آباد قرار گرفته است. این رودخانه از ارتفاعات جنوب تونل جاده کلات در رشته کوه هزار مسجد سر چشمه گرفته است و با عبور از روستاهای ماه نسا و قاسم آباد به کشف رود می‌ریزد.
این رودخانه فقط در فصول پر باران جریان دارد.

رودخانه چاه سلیمان از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۶۰ کیلومتری شمال شرق مشهد، التیمور، جاده  امرغان، بعد از روستاهای احمد آباد و هندل آباد، روستا چاه سلیمان واقع شده است. این رودخانه از ارتفاعات جنوب غرب هزار مسجد سرچشمه گرفته است و از شرق روستا هندل آباد، با عبور از روستای سروک در کلاته میزاجان به کشف رود می‌ریزد.
این رودخانه فصلی بوده و جریان آب دائمی ندارد.

رودخانه محسن آباد از رودخانه های مشهد

این رودخانه در ۶۰ کیلومتری شمال شرق مشهد، جاده سرخس، شهر رضویه، جاده میامی، بعد از روستا، ۱۲ کیلومتر به طرف شمال شرق روستا محسن آباد قرار گرفته است. این رودخانه از ارتفاعات شمال شرق میامی سرچشمه گرفته است و به سمت جنوب جریان می‌یابد و با رودخانه چاه سلیمان یکی شده است و در کلاته میرزاجان به کشف رود می‌ریزد. این رودخانه فصلی است.

مسافرسلام امیدوار است در این مقاله نظر شما را نسبت به مناظر بی نظیر و دیدنی اطراف رودخانه های مشهد جلب کرده باشد.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
زهرا روح آبادی
زهرا روح‌آبادی هستم. عاشق شخصیت آنشرلی با موهای قرمز، علاقه‌مند به ریاضی و دانشجوی مهندسی پزشکی، بسیار ریزبین با روحیه‌ای فوق‌العاده حساس و عاشق طبیعت. هرگز حسرت گذشته رو نمی‌خورم و ناامیدی رو دوست ندارم. تازه قلم بدست گرفتم و در وبلاگ مسافرسلام، برای لذت بردن شما از سفرهاتون، درباره گردشگری و راهنمای سفر می‌نویسم.
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

هتل های مرتبط

 • هتل مدینه الرضا مشهد
  %۲۱
  تخفیف

  هتل مدینه الرضا مشهد

  ۵
  مشهد - ابتدای خیابان شیرازی - نبش شارستان رضوی.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل تابران مشهد
  %۳۵
  تخفیف

  هتل تابران مشهد

  ۴
  مشهد- چهارراه زرینه - روبروی کاشانی 14.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل پارسیس مشهد
  %۴۵
  تخفیف

  هتل پارسیس مشهد

  ۵
  مشهد - بلوار وحدت - بعد از وحدت ۷ - بلوار امیرالمومنین - ساختمان دوم سمت راست.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل حیات شرق مشهد
  %۶۸
  تخفیف

  هتل حیات شرق مشهد

  ۳
  مشهد - خیابان نواب صفوی - بین نواب 10 و 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل رفاه مشهد
  %۱۰
  تخفیف

  هتل رفاه مشهد

  ۴
  خیابان امام رضا - خیابان دانش شرقی - شهید حنایی 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید

❤️کُدُبدو ؛ کد تخفیف مسافرسلام❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: