رحلت امام (ره) و ضربت خوردن حضرت علی (ع)

رحلت امام (ره) و ضربت خوردن حضرت علی (ع)

حضرت علی (ع) امام اول تمام شیعیان و پسر عمو و داماد حضرت محمد است. این امام رؤوف در شب ۲۱ ماه رمضان بر اثر ضربه شمشیر به شهادت رسید. مسافر سلام در مقاله ی رحلت امام (ره) و ضربت خوردن حضرت علی (ع)، چگونگی ضربت خوردن این امام معصوم را به شما معرفی می کند.

رحلت حضرت علی (ع)

حضرت علی (ع) فرزند عموی پیغمبر اکرم (ص)، ابوطالب شیخ بنی هاشم بود که در روز جمعه ۱۳ رجب در خانه ی خدا متولد شدند. هنگام شهادت سن حضرت علی (ع) ۶۳ سال و مدت امامت ایشان نزدیک به ۳۰ سال و دوران خلافت ظاهری ایشان نیز در حدود پنج سال بود.

حضرت علی (ع) بنا به روایات ده سال پیش از بعثت متولد شد و بعد از شش سال بدلیل قحطی که در مکه و اطراف آن رخ داد، بنا به در خواست پیامبر اکرم (ص) از خانه پدری به خانه پسرعموی خود یعنی پیغمبر اکرم  رفت، پیامبر اکرم از او سرپرستی نمود و ایشان را بزرگ کرد، و پس از بعثت نیز تا زمانی که زنده بود از آن حضرت حمایت کرد و شر کفار عرب و خاصه قریش را از او دفع کرد.

پس از چند سال وقتی پیامبر اکرم به نبوت رسید و برای اولین بار در غار حرا وحی آسمانی به وی رسید، هنگامی که از غار رهسپار خانه خود شد و ماجرا را تعریف کرد، علی (ع) به آن حضرت ایمان آورد. و بار دیگر در مجلسی که پیامبر اکرم (ص) خویشاوندان نزدیک خود را جمع کرده بود و به دین خدا دعوت نمود فرمود نخستین کسی از شما که دعوت مرا بپذیرد، خلیفه و وصی و وزیر من خواهد بود. در آن لحظه تنها کسی که از جای خود برخواست و ایمان آورد حضرت علی (ع) بود. پیامبر اکرم ایمان او را پذیرفت و وعده های خود را درباره او امضا کرد. از این جهت حضرت علی (ع) نخستین کسی است که به دین اسلام ایمان آورد و همچنین اولین کسی است که هیچگاه غیر از خدای یگانه را نپرستید.

بازدید کننده عزیز، مسافرسلام یک سایت ویژه مشاوره سفر می باشد.
برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران
در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.

شهادت حضرت علی

شهادت حضرت علی علیه السّلام، یکی از بزرگترین و تلخ ترین حوادث تاریخ مسلمانان است که در راه تغییر مسیر اسلام روی داده بود. با شهادت حضرت علی، دین اسلام تنها نگهبان دلسوز و یگانه حامی واقعی خود را از دست داد و مسلمانان از برکت وجود پیشوایی محبوب، امامی عالم، زمامداری عادل، رهبری رؤوف و مهربان محروم شدند و موجی از بلاها و فتنه ها آن ها را احاطه کرد.

حضرت علی (ع)

داستان رحلت امام (ره) و ضربت خوردن حضرت علی (ع)

عبدالرحمن بن ملجم مرادی، از گروه خوارج و از آن سه نفری بود که در مکه معظمه باهم پیمان بستند که شخصیت موثر در جامعه اسلامی، یعنی حضرت علی (ع) را به قتل برسانند.

حضرت علی (ع) در شب نوزدهم ماه رمضان، مهمان دخترش بود. ایشان در آن شب حالت عجیبی داشتند و دخترش را به شگفتی در آورد. حضرت علی در آن شب بیدار بود و از خانه بیرون می رفت و رو به آسمان می فرمود: به خدا سوگند، دروغ نمی گویم، این همان شبی است که وعده شهادت به من داده اند.

هنگام نماز صبح آن حضرت وارد مسجد کوفه شد و همگان را برای ادای نماز صبح بیدار کرد. در این میان عبدالرحمن بن ملجم مرادی را نیز بیدار نمود و خواندن نماز صبح را به او گوش زد کرد.

زمانی که حضرت علی (ع) وارد محراب مسجد شد و مشغول خواندن نماز شد، هنگامی که سر از سجده اول برداشت، شبیث بن بجره با شمشیر بران بر حضرت هجوم آورد، اما شمشیرش به طاق محراب اصابت کرد، پس از او عبدالرحمن بن ملجم مرادی، شمشیر خود را بر فرق نازنین حضرت فرود آورد و سر مبارک ایشان را شکافت. در همان هنگام حضرت علی (ع) در محراب مسجد افتاد و فرمود: بسم الله و بالله و علی ملّه رسول الله، فزت و ربّ الکعبه: به خدای کعبه سوگند که رستگار شدم.

پس از این اتفاق برخی از نمازگزاران مسجد کوفه در پی شبیب و ابن ملجم رفتند تا آنها را بیایند و برخی در اطراف حضرت علی (ع) گرد آمدند و گریه می کرند و به سر و صورت می زدند. در آن هنگام که خون از سر و صورت حضرت علی جاری بود فرمودند: هذا ما وعدنا الله و رسوله: این همان وعده ای است که خداوند و رسولش به من داده اند.

بنا به روایتی، در زمان ضربت زدن عبدالرحمن بن ملجم بر سر حضرت علی (ع)، زمین به لرزه در آمد و آسمان ها و دریاها متزلزل شدند و خروش فرشتگان آسمان بلند شد و باد سیاهی وزید و جهان را تیره و تاریک ساخت.

حضرت علی دو روز پس از ضربت خوردن، در ۲۱ ماه رمضان به شهادت رسیدند.

برگزاری مراسم شب های قدر در مشهد

در شهر مشهد هم مانند دیگر شهرها مراسم شب های قدر در هیئت های مختلف برگذار می‌شود که در ادامه مداحان این شب ها و ساعت شروع مراسم را به شما اعلام خواهیم کرد.

مراسم شب های قدر حرم مطهر امام رضا (ع) در رمضان ۱۳۹۷

 • شب نوزدهم: دعای جوشن کبیر و مرثیه سرایی با حضور آقایان غلامرضازاد، حیدر زاده، طاهری و سخنرانی و مراسم احیا توسط حجت الاسلام شیخ حسین انصاریان برگزار می‌شود.
 • شب بیست و یکم: دعای جوشن کبیر و مرثیه سرایی با حضور آقایان حجت الاسلام اسلامی‌فر، نبوی و جناب آقای ماهرخسار، و مراسم احیا و سخنرانی با حضور حجت الاسلام دکتر رفیعی برگزار می‌شود.
 • شب بیست و سوم: دعای جوشن کبیر و مرثیه سرایی با حضور آقایان سید مهدی صدقی، سید مهدی میرداماد و سخنرانی و مراسم احیا با حضور حجت الاسلام سید آبادی برگزار می‌شود.

اگر در این ایام تعطیلات قصد سفر به مشهد را دارید، می‌توانید با مراجعه به سایت مسافر سلام بهترین و نزدیک‌ترین هتل ها به حرم امام رضا را انتخاب کنید. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که بدلیل تعطیلی و شلوغی باید هرچه سریع تر نسبت به انتخاب هتل خود اقدام کنید.

شما عزیزان می توانید در مقالات مشابه مانند شب قدر چه شبی است؟ و فضیلت شب قدر، مطالبی مرتبط با شب ضربت خوردن حضرت علی مطالعه کنید.

اشتراک گذاری:

نویسنده : فریبا غلامی نژاد

بیشترین تخفیف ها

بیشتر ...

مقالات مرتبط

مقاله مرتبطی یافت نشد.

آخرین دیدگاه‌ها

نظرات کاربران درباره

 • پیام وحیدی

  خوشحالم که امسال تونستم شب های قدر در حرم امام رضا (ع) باشم و از سخنرانی حجت الاسلام حاج آقای رفیعی نهایت استفاده را بردم.
  ممنون از مقاله ای که به شهادت حضرت علی (ع) اختصاص دادید.

  فلش/پیکان
ثبت نظر شما
میزان رضایتمندی شما:
فلش/پیکان
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: