مشهورترین دشت های پرگل ایران

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: پریسان
دشت لاله

ایران زمین در ماه مختلف سال لباسی از گل را به تن می کند و در زیر آسمان آبی دلربایی می کند. عطر گل ها در فضا پخش می شود طوری که انسان را سرمست می کند. رنگین کمانی از گل در چشمتان ظاهر می شود.

تیم مسافر سلام در این مقاله شگفت انگیز ترین دشت های گل ایران را توصیف می کند.

روستای لایزنگان در فارس

اکثر مردم با شنیدن نام گل محمدی به یاد کاشان و مراسم گلابگیری آن می افتند اما بزرگترین دشت گل محمدی در روستای لایزنگان شهرستان داراب واقع در استان فارس است.

 

گل محمدی

 

روستای لایزنگان سالانه حدود ۱۰ تن گل محمدی تولید می کند. درطی پرورش گل محمدی در این دشت هیچ گونه سموم استفاده نمی شود و کیفیت این گل ها آنقدر بالاست که به فرانسه، انگلیس، آلمان، پاکستان، و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می گردد.

 

گل محمدی

 

این دشت در رشته کوه های جنوبی زاگرس قرار گرفته و دارای ۵۰۰۰ هکتار گلستان دِیم محمدی و حدود ۵۰۰ هکتار گل محمدی آبی می باشد که به عنوان بزرگترین دشت گل محمدی جهان به ثبت رسیده است.

راه دسترسی: بعد از داراب، وارد اتوبان شیراز – بندرعباس شوید. پس از منطقه نوایگان، یک فرعی شما را به سمت روستای لایزنگان می رساند.

 

چیدن گل محمدی

 

زمان بازدید: اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد

الیگودرز در لرستان

لاله واژگون به صورت طبیعی تنها در ایران و در دامنه های زاگرس می روید. یکی از مشهورترین رویشگاه لاله واژگون، دشت دالانی در الیگودرز می باشد. یکی از مخازن ژنتیکی کشور با حدود ۲۹۰۰ هکتار وسعت، دشت دالانی الیگودرز می باشد. در اوایل بهار، بعد از آب شدن برف ها در کوه ها، لاله های زیبای واژگون قدم به دشت ها می گذارند.

 

دشت لاله واژگون

 

راه دسترسی: دشت لاله های واژگون در روستای دالانی یا دالایی در۴۰ کیلومتری الیگودرز واقع شده است. بعد از الیگودرز به روستاهای برم، جوشان، خان آباد، ززم وچشمه پر رسیده و سپس دشت دالانیظاهر می شود.

 

لاله واژگون

 

زمان بازدید: اوایل بهار تا اواسط خرداد

داماش در گیلان

داماش گیلان دامن خود را به سوی سوسن چلچراغ می گسترانند. محل رویش این گل تنها در آذربایجان و ایران است و در هیچ جای دنیا دیده نمی شود.

سوسن چلچراغ نخستین گل ایرانی ثبت شده در فهرست آثار ملی طبیعی ایران می باشد. بیش از ۴۰ سال است که این گل به ثبت رسیده است.

 

سوسن چلچراغ

 

سوسن چلچراغ

 

امروزه پر تراکم ترین رویشگاه این گل، راش در اطراف داماش و در ارتفاع ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ متری می باشد. مساحت این منطقه یک منطقه حفاظت شده چهار هکتار است. حدود ۲۰۰۰ نمونه از سوسن چلچراغ در راش وجود دارد.

راه دسترسی: در راه قزوین- لوشان وارد جاده فرعی جیرنده شوید و سپس با طی کردن حدود ۴۰ کیلومتر به روستای داماش میرسید. این جاده فاقد علائم راهنمایی است بنابراین از یک راهنمای محلی کمک بگیرید.

 

سوسن چلچراغ

 

زمان بازدید: اواسط خرداد تا اواسط تیر

تنکابن در مازندران

اگر قصد دیدن دشتی زرد از بابونه را دارید، به شما دریاسر را پیشنهاد می کنیم. دشت دریاسر یکی از مناطق طبیعی ایران از قله های پوشیده از برف، دشت پر از گل و جنگل های انبوه است.

 

گل بابونه زرد

 

دریاسر نام دشتی در جنوب شهر تنکابن می باشد که در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا و در میان ۴ کوه بلند جای گرفته است که در فصل بهار میزبان گل های بابونه زرد است. به علت زیبایی بیش از حد این دشت به آن لقب بهشت اردیبهشت ایران داده اند.

 

دشت گل بابونه زرد

 

راه دسترسی: ابتدا به شهر تنکابن رفته و مسیر جاده دوهزار را در پیش بگیرید تا به یک دوراهی به نام امامزاده قاسم برسید. سپس در سمت چپ، به روستای عسل محله ختم می گردد. در پایان با پیاده روی حدود یک تا یک و نیم ساعت به دشت دریاسر می رسید.

زمان بازدید: اوایل اردیبهشت تا اواسط خرداد

 

گل بابونه زرد

 

شاهرود در سمنان

گل آفتابگردان همیشه رخ به سمت خورشید می چرخاند و عاشق و دلباخته ی اوست. اگر قصد دیدن دشتی پر از گل آفتابگردان را دارید می توانید در اواخر تابستان بار سفر ببندید و به شهرستان شاهرود در استان سمنان بروید و در منطقه ی کالپوش شاهد این زیبایی ها باشید.

 

دشت گل آفتابگردان

این منطقه در اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد، پوشیده از گل های شقایق وحشی می باشد.

راه دسترسی: درمسیر شاهرود- مشهد به شهر میامی رفته و سپس مسیر خود را به سمت شمال تغییر دهید تا به منطقه کالپوش برسید.

 

گل آفتابگردان

 

زمان بازدید: گل های آفتابگردان درشهریور ماه و گل های شقایق در اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد

بهبهان در خوزستان

در اکثر مناطق ایران در فصل بهار چهره ی زمین را زیبا می کنند در حالی که گل هلی نرگس در نیمه دوم سال، بهبهان را جذاب و زیبا می کنند.

 

دشت نرگس بهبهان

 

نرگس‌زار بهبهان، قدیمی ترین نرگس‌زار ایران با قدمتی قبل از میلاد مسیح می باشد. گل های نرگس بهبهان در جشنواره گل هلند درسال ۱۹۹۲ میلادی رتبه نخست را به خود اختصاص داده اند. این گل زار حدود ۲۰ هکتار مساحت دارد و به ثبت ملی رسیده است.

در این نرگس‌زار، چهار نوع گل نرگس وجود دارد که عبارتند از: پنجه گربه ای، شهلا، پُر پر یا شصت پر و مسکین. وسعت نرگس شهلا از انواع دیگر متنوع تر می باشد.

 

دشت گل نرگس

 

راه دسترسی: بعد از شهر بهبهان، وارد خیابان شهید پیروز و یا جاده قدیم اهواز شوید. هر یک از این مسیرها به جاده سیمان می رسد و که سمت چپ جاده می توانید نرگس زار را بیابید.

زمان بازدید: نیمه دوم سال(تا پایان بهمن و گاهی نیز نیمه اول اسفند)

گرماب در البرز

یکی از جاذبه های دیدنی استان البرز، باغ لاله می باشد که از گونه های مختلف لاله تشکیل شده است. این مجموعه شامل یک هکتار در روستای گرماب است که در سال ۱۳۶۰ افتتاح گردید.

 

دشت گل لاله

 

انواع متنوعی از گل های لاله از جمله پرگلبرگ، جامی، قدحی، ستاره ای، حاشیه دار، فنجانی و در رنگ های نارنجی، زرد، صورتی، قرمز، ارغوانی و در آن قابل مشاهده می باشد.

راه دسترسی: جاده کرج – چالوس

 

گل لاله

 

دشت لاله

 

زمان بازدید: اواسط اردیبهشت

نمین در اردبیل

اواخر فصل بهار جنگل فندق لو در شهرستان نمین واقع در استان اردبیل نیز یکی از جذاب ترین چهره هایش را در به نمایش می گذارد. فرشی از گل های بابونه با گلبرگ های سپیدشان بر روی زمین پهن می شود. گل بابونه علاوه بر بوی خوبی و خواص درمانی نیز دارد.

 

دشت گل بابونه

 

راه دسترسی: یک مسیر استفاده از جاده اردبیل – تهران در گردنه حیران می باشد که پس از گذر از روستای گیلده به جنگل فندقلو می رسید.
دومین مسیر، راه اردبیل به شهر آستارا است و که جنگل فندقلو، قبل از رسیدن به شهر نمین، وجود دارد.

 

گل بابونه

 

زمان بازدید: اواسط خرداد تا اواسط تیر

پارک ملی لار در تهران و مازندران

پارک ملی لار با شقایق های وحشی خودنمایی می کند و هر گردشگری را عاشق می کند. دیدن شقایق های وحشی در کنار دماوند واقعا شگفت انگیز می باشد.
پارک ملی لار با توجه به شرایط محیط و اکوسیستم ممکن است باز یا بسته باشد. بنابراین پیش از رفتن به این پارک با اداره پارک ملی لار تماس بگیرید و از شرایط مطمئن شوید.

تلفن: ۴۳۳۴۲۴۴۱-۰۱

 

گل شقایق وحشی

 

دشت شقایق وحشی

 

راه دسترسی: مسیرهای مختلفی وحود دارد ولی در دسترس ترین آن جاده آبعلی است. در جاده آبعلی، از سه راهی پلور تا پست ورودی پاسگاه محیط بانی دلیچای، پارک ملی لار امتداد می یابد.

زمان بازدید: اواسط خرداد تا اواسط تیر

 

گل شایق وحشی

 

رامیان در گلستان

برخی نقاط ایران در اوایل بهار، میزبان گل های زرد گیاه کلزا می شوند. این گل های زرد کلزا که علاوه بر زیبایی و طراوت، دارای ارزش اقتصادی نیز هستند. کلزا، یکی از دانه های روغنی مهم است و کشاورزان مناطق معتدل به کشت آن مشغول می باشند. ارزش تغذیه‌ای روغن کلزا، به دلیل داشتن نداشتن کلسترول و اسیدهای چرب اشباع نشده بالا می باشد.

 

دشت کلزا

 

یکی از میزبانان این گل در فصل بهار، شهرستان رامیان در استان گلستان است.

راه دسترسی: از جاده گرگان- بجنورد می توان به شهر رامیان رسید.

زمان بازدید: اوایل فصل بهار

 

گل کلزا

 

سخن آخر

آیا تا به حال هیچ یک از این زیبایی ها را از نزدیک دیده اید؟

می توانید خاطرات سفر خود را به این مناطق به تیم مسافر سلام ارسال کنید و دیگران را از تجربیات خود بهرمند گردانید.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
پریسان
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️ نوروز سال 1398 مبارک ❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: