دریاچه چالیدره از جاذبه های گردشگری مشهد

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
دریاچه چالیدره از جاذبه های گردشگری مشهد

یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر مقدس مشهد که در این مقاله می‌خواهیم معرفی کنیم مجموعه تفریحی گردشگری چالیدره است که در ۱۷ کیلومتری غرب مشهد و در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده که مساحت آن به یکصد و شصت هکتار می‌رسد و در سال ۱۳۸۱ به بهره ‌برداری رسیده است.
در سال ۱۳۷۶ شمسی بر روی رودخانه جاغرق و در ابتدای جاده روستای نغندر ،سد آبی با نام سد چالیدره با مشارکت شهرداری طرقبه و شرکت آب منطقه‌ای خراسان و با هدف آبرسانی به زمین‌های کشاورزی اطراف با ظرفیت حدود یک میلیون لیتر آب ساخته شد.

دریاچه چالیدره, جاذبه گردشگری مشهد

سد چالیدره در ابتدای جاده روستای نغندر و در سمت چپ جاده، در دره‌ای با همین نام ساخته شده است و از دره‌های فرعی منطقه طرقبه محسوب می‌شود. این سد یک سد خاکی با هسته رسی است که به وسیله رودخانه جاغرق پرآب می‌شود و بر روی یکی از سرشاخه فصلی حوضه آبریز گلستان قرار گرفته و حوضه‌های آبریز فرعی آن رودخانه هریرود و کشف‌رود می‌باشد و ۳۲ هزار اصله درخت در فضای سبز آن کاشته شده است.

در واقع دریاچه سد چالیدره برای آبیاری باغ‌های اطراف طرقبه ساخته شده است که افزودن امکانات تفریحی مانند: تله سیژ، بانجی جامپینگ، برج گردان، ترن کوهستان، اسکله تفریحی، کشتی تفریحی، دکتر ماهی، عکاسخانه سنتی ، قایق سواری، ماهیگیری، رستوران و غیره این دره زیبا را به یک مکان تفریحی، گردشگری مبدل ساخته که از طرف بازدیدکنندگان و گردشگران مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است .

در سد چالیدره قایق‌های پارویی، پدالی و موتوری و یک کشتی شناور پذیرایی وجود دارد و همچنین آموزش قایق‌سواری و غواصی هم در مجموعه وجود دارد.
چالیدره، ترنی هم دارد که گردشگران را از پایین به بالا می‌برد. تله کابین موجود در چالیدره هم بر روی خاک و هم از روی قسمت آبی سد می‌گذرد و مساحت حدود ۲۷۰ متر را طی می‌کند.

سد چالیدره, تور درون شهری مسافرسلام

یک مرکز ماساژ ماهی نیز در چالیدره وجود دارد. این نوع ماهی با عمل مکیدن و ترشح نوعی آنزیم بافت‌های مرده پوست را از بین می‌برد.
زیپ لاین -طنابی است که یک سر آن در ارتفاع و یک سمت آن در سطح پایین قرار و فرد با وصل شدن یک طناب به کمر و با اتصال یک قرقره به طناب اصلی در جهت شیب به طرف سر می‌خورد- نیز در این تفریحگاه وجود دارد که شما را از بالای کوه به پایین می‌آورد.

گردشگران می‌توانند همه روزه از این منطقه گردشگری بازدید کنند. بهترین زمان گردش در چالیدره شش ماه اول سال می‌باشد که با توجه به کوهستانی بودن منطقه، برخی از امکانات چالیدره همچون غواصی در فصل سرما ارائه نمی‌گردد.
لازم به ذکر است این مجموعه تفریحی برای استفاده عموم مردم می‌باشد، پارکینگ بزرگی برای وسایل نقلیه مسافران و بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است.

برای به دست آوردن اطلاعات دیگر از چالیدره مشهد بر روی لینک کلیک کنید.

[WBHTL_SIB]

گروه مشاوره سفر و گردشگری مسافرسلام، در تورهای گشت شهری که به صورت نیم روزه در شهر مشهد برای مسافرین و میهمانان عزیز برگزار می‌کند، بازدید از منطقه تفریحی و گردشگری سد چالیدره را نیز جز برنامه‌هایش در نظر دارد که طبق نظرسنجی‌های انجام شده مکان تفریحی چالیدره مورد علاقه مسافرین قرار گرفته است و بسیار خرسندیم که برگزارکننده این تور جذاب و هیجانی می‌باشیم.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی

امتیاز کاربران

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

👇🏻 مسافرسلام را اینجا بشناسید 👇🏻

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: