خواص چشمه های آبگرم سرعین

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: فهمیه پورحسینی

علت معروفیت شهر سرعین وجود چشمه های آبگرم فراوان است که هر ساله در فصل تابستان مهمان جهانگردان و ایرانیان زیادی می باشد وبه قولی ، مرکز چشمه های آبگرم ایران محسوب می شود . این موهبت الهی باعث ساخته شدن فروشگاه ها ، هتل ها و مهمانسراهای فراوانی در این شهرگشته و آن را به قطب گردشگری استان اردبیل تبدیل ساخته است .

استحمام در چشمه های سرعین اثرات آرام بخش دارد و دردهای عصبی، رماتیسمی و عصبی مفصلی را تسكین می دهد. بررسی میزان املاح و باقی مانده خشك آنها، نشان می دهد همه این چشمه ها یك منشأ دارند و آب اصلی آنها گرم است و از ژرفای زمین می جوشند.

در این مقاله به معرفی برخی از این مراکز می پردازیم :

مجتمع آبدرمانی سبلان سرعین

بزرگترین آبدرمانی خاورمیانه مجتمع آبدرمانی سبلان سرعین می باشد که منطبق بر آخرین استانداردهای جهانی آبدرمانی های دنیا ساخته شده و آماده ارایه خدمات به مسافران می باشد. دارای استخرهای سرپوشیده متعدد ، حوضچه های آبگرم تحت فشار ، دوشها و وان های انفرادی متعدد ، جکوزی ، سونای خشک و بخار ، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای مردان و زنان، پارکینگ اختصاصی و سایر امکانات مورد نیاز است .

مجتمع آبدرمانی سبلان سرعین

مجتمع آبدرمانی سرعین ایرانیان

یکی از بزرگترین مجموعه های آبدرمانی در سطح کشور و منطقه می باشدکه دارای امکانات متعدد از قبیل: استخر آبگرم معدنی ، استخر جوانان و استخر کودکان ، سونای خشک، بخار، جکوزی های چندنفره و بخش های ورزشی و درمانی می باشد . آب آن ترش مزه و کمی بودار است و برای درمان دردهای رماتیسم ، مفاصل و آرامبخش اعصاب است .

مجتمع آبدرمانی سرعین ایرانیان

خاصیت درمانی ، آبدرمانی بش باجیلار (پنج خواهران)

دومین آبگرم شهر سرعین می باشد که از پنج چشمه تشکیل شده و آب آن دارای ظاهری کدر، کمی ترش مزه و کمی بودار است و تشکیل شده از استخر سرپوشیده بزرگ، سونای خشک و بخار، آبگرم تحت فشار(جکوزی) دوشهای انفرادی، خدمات پزشکی و درمانی و پارکینگ و برای درمان بیماریهای عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی از این آبگرم  استفاده می شود.

آبدرمانی بش باجیلار (پنج خواهران)

خاصیت درمانی ، آبگرم قهوه خانه ممتاز

این آبگرم در داخل حیاط قهوه خانه ی ممتاز قرار دارد و دارای آب کمی تیره با مزه کمی ترش است و برای درمان بیماری های سیستم حرکتی (درد دست و پا) و اعصاب استفاده می شود.

خاصیت درمانی ، آبگرم ژنرال (جنرال)

این آبگرم در کف دره در شمال شهر سرعین قرار دارد و  مزه آب کمی ترش و بیرنگ است. برای تسکین دردهای عضلانی و رفع روماتیسم استفاده می شود.

آبگرم ژنرال (جنرال)

خاصیت درمانی ، چشمه گوز سویی (آب چشم)

این چشمه در کنار قهوه خانه ممتاز قرار دارد و تقریبا اسیدی است. مزه آب گس و بی بو است. از آب آن برای درمان بیماریهای چشم استفاده می کنند.

چشمه گوز سویی (آب چشم)

خاصیت درمانی ، آبگرم گاومیش گلی

 بزرگنرین و پرآب ترین چشمه آب معدنی ایران است که در مرکز شهر قرار دارد و آب آن دائما جوشان، ترش مزه، بیرنگ و کمی بودار است و برای درمان بیماریهای عمومی ، سیستم حرکتی ( دردهای مزمن روماتیسمی ) ، بیماریهای زنان، خنازیر و بیماریهای قلبی و نیز تقویت عمومی بدن استفاده می شود.

 آبگرم گاومیش گلی

خاصیت درمانی ، آبگرم پهنلو

در شمالی ترین نقطه شهر سرعین قرار دارد.رنگ آن مایل به سبز بوده و به صورت دایمی و جوشان در جریان است و حالت نیمه اسیدی دارد. از آب این چشمه برای درمان بیماریهای عمومی و تسکین اعصاب و دردهای مفصلی استفاده می شود.

آبگرم پهنلو

خاصیت درمانی ، آبگرم قره سو (اعصاب سویی)

در جنب آبگرم ساری سو قرار دارد و دارای جریانی دایمی و متغیر با فصول و به صورت جوشان در سطح زمین است که رنگ آن بیرنگ و مزه ای شبیه گس دارد.یکی از آبهای مورد استفاده برای تسکین دردهای روماتیسمی و نیز آرامش دهنده اعصاب و روان می باشد.

آبگرم قره سو (اعصاب سویی)

خاصیت درمانی ، آبمعدنی ارجستان

در غرب اردبیل در روستای ارجستان قرار دارد و دارای آب سرد بی بو با مزه گس گازدار است که به صورت نوشیدنی طبیعی و مفید از آن استفاده می کنند.

خاصیت درمانی ، آبگرم ساری سو

در مرکز شهر سرعین قرار دارد بودار و رنگ آن کمی مایل به سبز پسته ای است و مزه آب هم کمی ترش می باشد. برای دردهای روماتیسمی ، مفصلی و به طور کلی برای تسکین دردهای عضلانی اثرات سودمندی دارد.

خاصیت درمانی ، آبگرم حمام شفا

حمام شفا در شهر سرعین قرار دارد و ظاهر آن کمی کدر، ترش مزه و بیرنگ و بی بواست و برای درمان دردهای مفاصل ، تسکین بیماریهای عصبی و امراض جلدی استفاده می شود.

می توانید با رزرو هتل های سرعین از سایت مسافر سلام  اثرات شفا بخش این چشمه های معدنی را احساس کنید .

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: مناطق درمانی
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی

امتیاز کاربران

  • با سلام من در ابتدای شهریور امسال از دو آبگرم در سرعین استفاده کردم یکی آبگرم پهن لو که علی رغم کوچکی بسیار تمیز و مهم اینکه این آبگرم دارای چشمه اختصاصی می باشد یعنی از جای دیگر با لوله کشی آبگرم را منتقل نمی کنند
    دیگری آبگرم ایرانیان در ابتدای ورودی سرعین علی رغم بزرگی مکان بسیار کثیف بود کنار استخر اصلی آبگرم تعدادی جکوزی ایجاد شده که با آب معمولی بوده و مردم با تصور آبگرم معدنی از آن استفاده می کنند و این یعنی فریب مسافرین مردم این همه هزینه نمی کنند که برند از جکوزی استفاده کنند که بهترین آن در تهران و شهرستانها فراهم است واما آبگرم استخر اصلی که با لوله کشی از چشمه گامیش گلی به اینجا منتقل شده به طول سه کیلومتر و متاسفانه دیر به دیر آب استخر تعویض میشود و افت دما نیز دارد من به محض ورود به استخر اصلی آبگرم با مشاهده چند آشغال و همچنین بوی نامتعارف آن مواجه شده به همین دلیل زمان استفاده من به ۱۵دقیقه نرسید و بلافاصله از استخر خارج شدم و کلا قید ماندن درآن مجموعه را زدم به مدیریت مجموعه هم اعتراض کردم علی رغم برخورد محترمانه ای که داشتند جواب قانع کننده ندادند من و خانواده برای اینکه مغبون نشویم عصر همان روز به آبگرم پهن لو رفتیم و اما توصیه بنده از آبگرم هایی که در نقطه مرکزی شهر سرعین هست استفاده کنید از لحاظ تمیزی و بهداشتی نیز چون من از پهن لو استفاده کردم پیشنهاد میکنم اما آبگرم های تمیز دیگری نیز هست که با پرس و جو از افراد مطلع بومی میتوانید انتخاب کنید البته افراد موثق به امید بهبود شرایط

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل پارسیس مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: