تولد حضرت ابوالفضل

تولد حضرت ابوالفضل(ع) چه روزی است؟

زمان خواندن: دقیقه 15
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
دسته بندی: ایام مناسبتی
نویسنده: هانیه هوشیار
تولد حضرت ابوالفضل(ع) چه روزی است؟
رزرو هتل در ایران با یک کلیک

سلام بر شعبان و اعیادش،
سلام بر حسین و عباسش،
سلام بر سجاد و سجودش،
سلام بر نیمه شعبان و ظهور مولودش،
سلامی به گرمی گروه رزرواسیون مسافر سلام.

شعبان ماه شریفی است و آن ماه خاتم انبیا محمد مصطفی(ص) است، حاملان عرش آن را بزرگ می‌شمارند و حق آن را می‌شناسند، ماهی است که در آن همچون ماه رمضان، روزی بندگان زیاد می‌شود و در آن بهشت آذین بسته می‌شود و این ماه را شعبان نامیده‌اند، زیرا در آن ارزاق مومنان تقسیم می‌شود و آن ماهی است که عمل در آن چند برابر می‌شود و کار نیکو هفتاد برابر ثمره می‌دهد.

روز ولادت

جمعه، چهارمین روز شعبان سال ۲۶ قمری در مدینه منوره است که هلهله شیفته‌گان امیرمؤمنان علی(ع) کوچه‌های بنی هاشم را لبریز از شور و صفا کرد.
خانه محقّر مولا و همسرش فاطمه کَلابیه(ام البنین)، آغوش خود را به روی دیدارکنندگان سیمای طفل نورسیده باز کرد و یکایک آنان را در خود جای داد.
امام فرزند دلبند خود را به سینه چسبانید و او را بوسه محبت زد. ابتدا در گوش راستش اذان و سپس در دیگر گوش کودک اقامه گفت و با این کار، در نخستین لحظه‌های حیات او، بذرهای پاک بندگی افشانده شد و در گلستان وجود او، شاخسار ایمان و عشق به “توحید” و “نبوت” نمایان گردید تا در تاریخ، همگان از سایه سار «ولایت» وی بهترین بهره‌ها را از آن خویش سازند.

حضرت عباس(ع)

معنای عباس

نوزادی زیبا، فضای خانه علی(ع) را عطرآگین ساخته و همه از زیبایی و روشنایی چهره او سخن می‌گویند. پدر، نگاهی مهربان و عمیق به چهره نوزاد دارد.
ام البنین منتظر است تا سرور و مولایش علی علیه السلام، نام کودک را برگزیند. سرانجام علی(ع) لب به سخن می‌گشاید و نام فرزندش را این گونه می‌گوید: “عباس“.
«عباس»، یعنی “شیر بیشه شجاعت و قهرمان میدان نبرد، دلاوری از شجاعان اسلام، قهرمانی عبوس و خشمگین در برابر باطل و شادان و متبسم در مقابل نیکی‌ها و خوبی‌ها”.

هفتمین روز میلاد عباس کوچک فرا رسیده بود که علی(ع) فرزند خود را طلبید، لبان خویش را به یاد خدا مترنم ساخت و طبق سنت اسلام، موهای زیبای آن ماه رو را تراشید و هم وزن آن طلا یا نقره به مستمندان صدقه داد، همانند این سنت را در تولد امام حسین(ع) چه روزی است؟ هم می‌بینید.

باب الحوائج عباس

حضرت عباس(ع) همان جايگاه را نسبت به امام حسين(ع) داشت كه حضرت على(ع) نسبت به پيامبر(ص) داشت ايشان پشتوانه و تكيه‌گاهى براى امام حسين(ع) بودند چنانچه امير المؤمنين(ع) چنين جايگاهى را نسبت به پيامبر داشت.

عباس همان طور كه على(ع) هميان نان و خرما به دوش مى‌گرفت و براى مستمندان مى‌برد او نيز به اتفاق برادرش حسين(ع) بسيارى از گرسنگان مدينه را سير مى‌كرد عباس همچنان على كه باب حوائج دربار پيامبر(ص) بود و هر كس رو به ساحت ايشان مى‌كرد اول على(ع) را مى‌خواند، وى نيز آستان امام حسين(ع) بود و هر كس براى رفع حوائج به دربار حسين مى شتافت عباس را مى‌خواند.

لقب‌های حضرت عباس(ع)

لقب، عنوانی است که در اثر ظهور ویژگی‌هایی از انسان‌ها به ایشان نسبت داده می‌شود. با توجه به ابعاد مختلف زندگی حضرت عباس(ع)، به تدریج لقب‌های متعددی برای ایشان گذاشته شد و مردم با ذکر آن القاب، عظمت اخلاقی آن حضرت را بازگو می‌کردند.
القابی مانند: موثر(ایثارگر)، فادی(فداکار)، سقّا(ساقی تشنگان)، الشّهید، پرچم دار، السّاعی(تلاش گر)، الصّدیق(راستین)، سپهسالار، ظهرالولایه(پشتیبان ولایت و امامت)، باب الحوائج(دروازه حاجات)، عبدصالح(بنده نیک)، حامی(حمایت گر)، ضیغم و ضرغام(شیر ژیان و چابک) و نیز لقب‌هایی دیگر که عدد آن‌ها به ۲۱ لقب می‌رسد.

فرزندان حضرت عباس(ع)

برعکس اینکه تولد حضرت ابوالفضل(ع) چه روزی است؟ تاریخ دقیقی است، تاریخ ازدواج حضرت عباس(ع) روشن نیست، ولی با توجه به اینکه آن حضرت هنگام شهادت پدر، حدود چهارده سال داشته‌اند، می‌توان حدس زد که ازدواج ایشان در عصر امامت امام حسن مجتبی(ع) بوده است. ایشان با «لُبابه» دختر عبیداللّه بن عباس که پسرعموی پیامبر(ص) بود، ازدواج کرد.
لُبابه از بانوان ارجمند بود و از حضرت عباس(ع) دارای دو فرزندبه نام‌های فضل اللّه و عبیداللّه شد. عبیداللّه از عالمان بزرگ به شمار می‌رفت و در جمال و کمال، گوی سبقت از امثال خود ربوده بود. او در سال ۱۵۵ قمری درگذشت. عالمان علم نسب شناسی اتفاق نظر دارند که نسل حضرت ابوالفضل(ع) منحصر در عبیداللّه است. فرزند دیگر ایشان نیز به نام فضل اللّه، سخن‌وری فصیح، دین دار و باتقوا، و نیز دلاوری قهرمان و مورد بزرگداشت بزرگان جامعه اسلامی آن زمان بود.

حضرت عباس(ع) از دیگر همسرانش، سه فرزند به نام‌های حسن، قاسم و یک دختر داشت و نسل ایشان از جانب عبیداللّه ادامه یافت. در این نسل، رادمردان بزرگ و عالمان و فقیهان برجسته‌ای به وجود آمدند که یکی از آن‌ها به نام علی بن ابراهیم که نوه آن حضرت است و در قم مدفون می‌باشد. گنبد و بارگاه این عزیز، با عنوان شاهزاده سیدعلی یا شاه سیدعلی معروف و هر روزه، پذیرای مشتاقان و ارادتمندان خاندان پیامبر(ص) است.

ماه منیر, قمر بنی هاشم

ماه منیر

در میان عرب رسم بود که اگر کودکی زیبایی فوق العاده‌ای داشت و دارای قامتی بلند و چهره‌ای زیبا بود، او را با عنوان «قمر» یا همان «ماه» می‌خواندند.
به حضرت عباس(ع) نیز که از زیبایی ویژه‌ای برخوردار بود و قامتی رشید همچون سرو داشت، قمر بنی هاشم(ماه دودمان هاشم) می‌گفتند. نکته قابل توجه آن است که همه بنی هاشم مردمانی زیبارو و خوش‌سیما بودند، ولی عباس چنان سیمای زیبایی داشت که چنین لقب و عنوانی را یافت.

مثلث شخصیت حضرت ابوالفضل(ع)

به گفته بسیاری از دانشمندان علم روان‌شناسی، سه موضوع وراثت، تربیت و محیط در پیدایش شخصیت انسان نقش به سزایی دارد این سه عامل درباره شخصیت حضرت عباس(ع) در بالاترین و بهترین حد خود وجود داشت، زیرا ایشان عالی‌ترین ارزش‌ها را از پدر ارجمند و مادر پرفضیلتش به ارث برد و در محضر این دو بزرگوار تربیت یافت و در خانه علی(ع) درکنار فرزندان حضرت زهرا(س)، از عالی‌ترین برنامه‌های تربیتی برخوردار بود. در مورد عامل محیط نیز، عباس در محیطی رشد یافت که فرزندان حضرت زهرا(س) به وجود آورنده آن بودند؛ محیطی که سراسر نور و صفا و اسلام ناب بود و در آن محیط، جز اخلاق نیک اسلامی و شیوه‌های ارجمند و ارزش‌های والای انسانی، چیز دیگری مطرح نبود.
درباره علت نامیدن عباس(ع) به ابوالفضل، دو نقل قول آمده است: عده‌ای گفته‌اند ایشان را بدان سبب که پسری به نام فضل داشته، ابوالفضل نامیده‌اند؛ ولی نظر صحیح‌تر آن است که چون سراسر زندگی درخشان آن حضرت، پر از فضل و فضیلت بود، او را بدین نام خواندند؛ زیرا ابوالفضل یعنی پدر فضیلت‌ها و ارزش‌ها.

سخن آخر: عباس می‌آید تا…

عباس آمد تا حسین(ع) تنها نباشد.
آمد تا درس جوانمردی به جهانیان بیاموزد.
آمد تا برادری را معنا کند، وفا را شرح دهد، ایثار را الگو باشد، شجاعت را تفسیر کند و دلاوری را مصداقی والا گردد.
عباس آمد تا یاد و خاطره پدر را برای همیشه در اذهان مردم زنده نگه دارد، دلاوری علی(ع) و حمایت او را از دین، سال‌ها بعد از پدر احیا کند.
عباس آمد تا یار و همراه حسین(ع) گردد و در کنار او بماند.
عباس یعنی عشق، فداکاری، برادری و برادر یعنی عبّاس.

در نهایت ولادت با سعادت حضرت عباس(ع) و روز جانباز را تبریک می‌گوییم.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
هانیه هوشیار
سلام این برگی از زندگی نامه من است. خیلی اهل نوشتن نبودم تا اینکه با این کار آشنا شدم و نوشتن و تولید محتوا به یکی از آرامش‌بخش ترین کارها برام تبدیل شد. اگه میخواین راجع به خودم بدونین باید بگم که یکم شلوغ و پر جنب و جوشم و علاقه زیادی به یادگیری هم دارم. برای اهدافم میجنگم و به راحتی تسلیم نمیشم حتی اگه پام بره روی مین :) در حال حاضر زندگیم خلاصه میشه به کارم که با رشد فردیم بدجوری گره خورده ...
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️کُدُبدو ؛ کد تخفیف مسافرسلام❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: