تولد امام سجاد(ع) چه روزی است؟

تولد امام سجاد(ع) چه روزی است؟

ماه شعبان ماه دعا و مناجات با خداست. ماه تهذیب و آمادگی برای ورود به رمضان است. اعمال و دعاهای فراوانی در این ماه وارد شده است. تولد امام حسین، امام سجاد، حضرت ابوالفضل و حضرت مهدی علیهم السلام در این ماه واقع شده است. مناجات شعبانیه از مهمترین دعاهای این ماه است.

ماه شعبان، ماهی است که: در هر پنجشنبه آن، آسمان‌ها زینت بسته می‌شود و فرشتگان به دعا می‌پردازند که پروردگارا! آن‌کس را که در این ایام روزه بدارد، ببخشای، و دعایش را اجابت فرمای. پس هر کس که در روز اول شعبان دو رکعت نماز گزارد و در هر رکعت آن یک‌مرتبه سوره حمد و یکصد مرتبه سوره توحید را بخواند و بعد از نماز نیز یکصد مرتبه صلوات بفرستد، خداوند تمامی حاجت‌های دینی و دنیایی او را اجابت می‌فرماید.

چهارمین اخترفروزان آسمان امامت و ولایت، حضرت علی بن الحسین علیه السلام معروف به سجاد، نمادی از کمالات و ارزش‌های انسانی، زینت بندگان پاک سیرت و پیام‌آور کربلا بود. ابرمردی که شاهد تلخ‌ترین حوادث روزگار بود، ولی چون کوهی استوار در برابر همه طوفان‌های بلا و دشواری‌ها ایستادگی و در جبهه‌های گوناگون با آن‌ها مبارزه کرد.

روز مولود

تولد امام سجاد(ع) چه روزی است؟ امام زین العابدین(ع) در تاریخ پنجم شعبان سال ۳۸ هجری قمری در شهر مدینه چشم به جهان گشود.

پدر بزرگوار امام زین العابدین، حسین(ع) امام سوم شیعیان جهان و مادر گرامی آن حضرت ـ چنان که مشهور است ـ شهربانو دختر یزدگرد آخرین پادشاه سلسله ساسانیان و از نوادگان انوشیروان است. او از بهترین زنان عصر خویش محسوب می‌شده است.

امام سجاد(ع) در دو سال پایانی دوران حکومت جدشان، حضرت علی(ع) به دنیا آمدند و همچنین در حدود ده سال از امامت عمویش حضرت مجتبی(ع) و ده سال هم از دوران امامت پدر بزرگوارشان، را درک کردند که این امر سبب شد سه امام راستین به پرورش و تربیت او همت گمارند و دنیایی از فضایل اخلاقی و قداست‌ها بپرورانند و این موقعیتی بود که برای کمتر پیشوایی واقع می‌شد.

ولادت امام سجاد(ع)

القاب حضرت

براى امام زین العابدین(ع)، این کنیه‌ها یاد شده است:

 • ابوالحسن،
 • ابومحمد،
 • ابوبکر،
 • ابوالحسین،
 • ابوعبدالله
 • ابوالقاسم.

در این میان، مشهورترین کنیه آن حضرت نخست ابوالحسن و سپس ابومحمد است.
اما القاب آن گرامى چنین است: زین العابدین، سید العابدین، سجاد، ذوالثفنات، قدوه الزاهدین، سید المتقین، امام المومنین، زین الصالحین، منارالقانتین، الزکى، الامین و سیدالمجتهدین.

مشهورترین القاب آن حضرت، “سجاد” و “زین العابدین” مى‌باشد.

همسر و فرزندان

امام زین العابدین(ع) با توجه به فرزندان زیادى که براى ایشان یاد کرده‌اند، همسران متعددى داشته است، اما در میان این همسران، تنها یکى از ایشان از طریق عقد دائم به همسرى آن حضرت در آمده بود.تنها همسرى که از طریق عقد دائم به ازدواج امام سجاد(ع) در آمده است، ام عبدالله، دختر بزرگوار -امام حسن مجتبى(ع)- مى‌باشد.

ام عبدالله از زنان با فضیلتى است که در بسیارى از افتخارهاى معنوى، در عصر خویش یگانه بوده است. از آن جمله اینکه وى هم دختر امام و هم همسر امام و هم مادر امام مى‌باشد.

همسرى ام عبدالله با امام سجاد(ع)، دونسل امامت را به هم پیوند داد و نتیجه این پیوند، یگانه فرزندى بود که “باقرالعلوم” نام گرفت و خط امامت را تداوم بخشید.

اما تعداد فرزندان امام سجاد در کتابهاى تاریخى و حدیثى ۱۵، ۱۶، ۱۷ و حتى۲۰ فرزند پسر و دختر یاد شده است.

در میان فرزندان امام سجاد، با فضیلت ترین ، عالم ترین و شریف ترین فرزند را نخست امام باقر علیه السلام و سپس زید بن على دانسته اند.

برگی از زندگی حضرت و احیای نهضت عاشورا

از سیاست‌های ثابت و همیشگی اهل بیت(ع) بعد از شهادت سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) احیای نهضت عاشورا بود، زیرا نهضت عاشورا تابلوی زیبا و پرافتخار غیرت دینی و شجاعت و ظلم ستیزی و عدالت خواهی است و امامان معصوم با احیای آن می‌خواستند این ارزش‌ها را در جوامع مسلمان زنده نگه دارند. در این‌ باره امام سجاد(ع) نقش به سزایی داشتند، چرا که در مدت ۳۵ سال حیات پر برکتشان بعد از واقعه عاشورا، به روش‌های مختلف نهضت عاشورای حسینی را در جامعه زنده می‌کردند که خود مبارزه شدیدی علیه دستگاه حاکم به شمار می‌رفت. برخی اقدامات امام سجاد(ع) در این‌باره عبارت است از:

 1. گریه مداوم بر سیدالشهداء علیه السلام
 2. یادآوری وقایع عاشورا
 3. توصیه حضرت به زیارت امام حسین علیه السلام
 4. سجده بر تربت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و سفارش بدان.

تولد امام سجاد(ع)

شهادت

حضرت سید الساجدین پس از گذراندن یک عمر پر برکت که در یکی از حساس‌ترین دوره‌های تاریخ اسلام واقع شد از ویژگی‌های مهمی در بین مردم برخوردار شده بود، چرا که فضایل و مکارم اخلاقی آن حضرت در هر مجلس و محفلی بیان می‌شد و در یک کلام امام در دل‌ها و عواطف مردم جا گرفته بود. این وضع بر امویان دشوار بود و آن‌ها را می‌رنجاند و از همه کس بیشتر ولید بن عبدالملک کینه امام را در دل داشت. او بارها می‌گفت: «من تا وقتی که علی بن الحسین در دنیا باشد راحت نیستم». این بود که وقتی زمام سلطنت را به دست گرفت تصمیم گرفت امام را مسموم کند. لذا زهر کشنده‌ای برای کارگزارش در مدینه فرستاد و به او دستور داد تا این زهر را به امام بخوراند و آن نانجیب نیز دستور ولید را عملی کرد. زهر در بدن نازنین امام کارگر شد و بدین وسیله حضرت در سن ۵۷ سالگی در مدینه طیبه به شهادت رسید.
بدن مطهر حضرت سجاد(ع) را به قبرستان بقیع بردند و در قبری که در کنار قبر عمویش امام حسن مجتبی(ع) آماده ساخته بودند به خاک سپردند.

رساله حقوق

از امام زین العابدین(ع) احادیث بسیاری در بیان احکام الهی و شیوه‌های زندگی به یادگار مانده است. ایشان دو اثر ارزنده نیز به نام‌های «صحیفه سجادیه» و «رساله حقوق» دارند که دریایی است از حقایق الهی، مکارم اخلاقی و معارف انسانی و عمدتاً در قالب دعا بیان شده است. رساله حقوق مشتمل بر حقوق متقابل افراد با یکدیگر و نیز حق خداوند بر آنان و حقوق اعضا مختلف بدن است. رساله حقوق، سخنان والای امام سجاد(ع) به ابوحمزه ثمالی است.

سخن پایانی مسافر سلام

علی بن الحسین(ع) در کلیه صفات بارز انسانی و اخلاق و فضیلت در حد کمال بوده است. آن حضرت در زمان خویش عالی‌ترین، پارساترین، بردبارترین و محترم‌ترین افراد به شمار می‌رفته و دارای زبانی گویا و فصیح و برخوردار از اخلاق کریمه بوده‌اند.

بازدید کننده عزیز، مسافرسلام یک سایت ویژه مشاوره سفر می باشد.
برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران
در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.

تیم مجرب رزرواسیون مسافرسلام میلاد با سعادت امام سجاد(ع) را تبریک عرض می‌نماید.

اشتراک گذاری:

بیشترین تخفیف ها

بیشتر ...

مقالات مرتبط

آخرین دیدگاه‌ها

ثبت نظر شما
میزان رضایتمندی شما:
فلش/پیکان
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: