تولد امام رضا (ع) چه روزی است؟

زمان خواندن: دقیقه 16
امتیاز کاربران:
امتیاز 0 از 4
شهر: مشهد
دسته بندی: ایام مناسبتی
نویسنده: administrator
تولد امام رضا (ع) چه روزی است؟
رزرو هتل های مشهد با یک کلیک

گروه گردشگری، رزرواسیون و مشاوره سفر مسافر سلام، میلاد با سعادت هشتمین خورشید امامت حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا علیه‌السلام  را به تمام هم‌میهنان عزیز و گرامی که همواره پشتیبان ما در ارائه خدماتی بهتر هستند، تبریک می‌گوید. امید است همه ما به خصوص مشهدی‌های عزیز از فضایل بی‌شمار این امام رئوف بهره‌مند شویم.
انشاا…

امام رضا علیه‌السلام هشتمین اختر تابناک آسمان امامت ما شیعیان از نسل پاک رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و هشتمین جانشین پیامبر مکرم اسلام می‌باشند. ایشان در سن ۳۵ سالگی به امامت شیعیان منصوب شدند و زندگی ایشان همزمان بود با خلافت خلفای عباسی که سختی‌ها و رنج بسیاری را بر امام روا داشتند و سرانجام مأمون عباسی ملعون ایشان را در سن ۵۵ سالگی به شهادت رساند.
در این مقاله مسافرسلام قصد دارد به طور خلاصه، بعضی از ابعاد زندگانی این امام بزرگوار و همچنین اینکه «تولد امام رضا (ع) چه روزی است؟» را برای شما مسافرسلامی‌های عزیز بیان کند.

حرم امام رضا, ولادت امام رضا

تولد امام رضا (ع) چه روزی است؟

در پاسخ به این سوال که تاریخ تولد ایشان چه روزی است؟ باید گفت که امام رضا علیه‌السلام، در یازدهم ذیقعده سال ۱۴۸ هجری در مدینه منوره چشم به جهان گشودند.
تاریخ تولد امام رضا علیه‌السلام در سال ۹۷، سوم مرداد ماه می‌باشد. در این روز مشهدالرضا غرق شادی و گل می‌شود.

از مادر بزرگوار ایشان نقل شده‌ است که: “هنگامی‌که آن بزرگوار را حامله شدم به هیچ‌وجه ثقل حمل را در خود حس نمی‌کردم و وقتی به خواب می‌رفتم، صدای تسبیح و تمجید حق تعالی و ذکر “لااله‌الاالله” را از شکم خود می‌شنیدم، اما چون بیدار می‌شدم دیگر صدایی به گوش نمی‌رسید. هنگامی‌که وضع حمل انجام شد، نوزاد دو دستش را به زمین نهاد و سرش را به سوی آسمان بلند کرد و لبانش را تکان می‌داد، گویی چیزی می‌گفت.”نظیر این واقعه، هنگام تولد دیگر ائمه و بعضی از پیامبران الهی نیز نقل شده است، از جمله حضرت عیسی که به اراده الهی در هنگام تولد، در گهواره لب به سخن گشوده و با مردم سخن گفتند که شرح این ماجرا در قرآن کریم آمده است.”

تولد امام رضا علیه‌السلام برای شیعیان به ویژه اهالی خراسان بهترین و زیباترین روز می‌باشد.

القاب و کنبه

نام مبارک آن بزرگوار «علی» و کنیه ایشان «ابوالحسن» و مشهورترین لقب ایشان «رضا» به معنای “خشنودی” می‌باشد.

خانواده حضرت

پدر بزرگوار ایشان، امام موسی کاظم علیه‌السلام پیشوای هفتم شیعیان بودند که در سال ۱۸۳ هجری قمری به دست هارون عباسی به شهادت رسیدند، و مادر گرامی‌شان، نجمه نام داشت.

همسر امام رضا علیه‌السلام ام ولد و نامش سبیکه نوبیه بود و روایت شده‌ است که او از خاندان ام‌المومنین ماریه قبطیه مادر حضرت ابراهیم علیه‌السلام بوده‌ است. ایشان مادر امام جواد علیه‌السلام می‌باشد.
همسر دیگر آن حضرت ام حبیبه دختر مأمون عباسی بود که در روز ولایت عهدی آن حضرت به عقد ایشان درآمد.
در تعداد فرزندان امام رضا علیه‌السلام اختلاف نظر وجود دارد.

 1. سبط ابن جوزی آنان را پنج تن می‌داند به نام‌های محمد، حسن، جعفر، ابراهیم و عایشه.
 2. در کتاب قرب الاسناد از قول بزنطی فرزندان آن حضرت را دو تن نوشته‌ است به نام‌های محمد و موسی یا محمد و جعفر.
 3. محدث قمی غیر از امام جواد علیه‌السلام از دختری به نام فاطمه نام برده‌ است.
 4. اما شیخ مفید بر این است که تنها فرزند امام رضا علیه‌السلام، امام جواد علیه‌السلام می‌باشند علامه‌ مجلسی و طبرسی نیز برهمین اعتقادند.

درباره تعداد فرزندان موسی­‌بن‌جعفر علیه‌السلام که برادران و خواهران امام رضا علیه‌السلام هستند اختلافات زیادی وجود دارد. عده‌­ای تعداد آن‌ها را ۶۰ نفر و گروهی ۳۰ نفر و جمعی ۳۸ نفر دانسته­‌اند. شیخ مفید و شیخ طبرسی تعداد آن‌ها را ۳۷ نفر ذکر کرده­‌اند، که عبارتنداز: ۱۸ پسر و ۱۹ دختر به نام‌­های: علی­‌الرضا (ع)، ابراهیم، عباس، قاسم، اسماعیل، جعفر، هارون، حسن، احمد، محمد، حمزه، عبدالله، اسحاق، عبیدالله، زید، حسن، فضل و سلیمان و دختران عبارتنداز: فاطمه‌کبری، فاطمه‌صغری، رقیه، حلیمه، ام­‌ابیها، رقیه‌صغری، کلثوم، ام‌جعفر، لبابه، زینب، خدیجه، علیه، آمنه، حسنه، بریهه، عایشه، ام‌­سلمه، میمونه، ام‌­کلثوم.
بسیاری از خواهران و برادران حضرت رضا علیه‌السلام دارای مزار و بارگاه هستند مانند: حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیه که در قم مدفون است و قبر مطهرش ملجأ و پناهگاه شیعیان و دوستداران اهل بیت می‌­باشد و احمدبن‌موسی مشهور به شاه‌چراغ که در شیراز دارای حرم و بارگاه مجللی می‌­باشد.

برگی از زندگی ایشان

بعد از شهادت امام کاظم علیه‌السلام  آن حضرت در ۳۵ سالگی عهده‌دار مسئولیت امامت و حفظ مبانی اسلامی و رهبری شیعیان گردید.

مدت امامت امام رضا در حدود ۲۰سال بود که می‌توان آن را به سه بخش جداگانه تقسیم کرد:

 • ده سال اول امامت آن حضرت که همزمان با دوره زمامداری هارون بود.
 • پنج سال بعد از آن که مقارن با خلافت امین فرزند هارون بود.
 • پنج سال آخر امامت آن بزرگوار که مصادف با خلافت مأمون بود.

امام رضا علیه‌السلام تا قبل از اینکه به مرو هجرت کنند در زادگاهشان مدینه منوره، ساکن بودند و در آنجا در کنار مدفن پاک و مطهر رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم و اجداد بزرگوارشان به هدایت مردم و تبیین معارف دینی و سیره نبوی می‌پرداختند. مردم مدینه نیز بسیار امام را دوست می‌داشتند و به ایشان همچون پدری مهربان می‌نگریستند.
مأمون پس از رسیدن به حکومت، حضرت را به خراسان فرا خواند و آن حضرت سال های پایان عمر خویش را در خراسان سپری کردند.

صحن حرم امام رضا, جاذبه مذهبی مشهد, گروه گردشگری مسافر سلام

به ایران که رسیدید شور و شوق مردم را به یُمن آمدنت دیدید. مردم همه کوچه‌های دلشان را به نور مهر و محبتت چراغانی کرده بودند.
آری، بااشک شوق مسیر ورودت را آب زده بودند و بیرق‌های «دسته گل محمدی به شهر ما خوش آمدید» را به در‌ودیوار نصب کرده بودند تا آنکه نگار خود را که بوی گل محمدی می‌داد در آغوش بگیرند.
با رسیدنت به محل انتظار رایحه و بوی دل‌انگیز صلوات بود که به مشام ملک و ملکوت می‌رسید و شما عزیز و دوست داشتنی قدم بر چشمان میزبانان ایرانیان گذاشتی قدمی که تا ابد کوفیان بی‌وفا را شرمنده مهمانان دعوت شده خود کرد.

ما ایرانیان بسیار خرسندیم که نگین وطنمان حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا علیه‌السلام است.

«حکایت ضامن آهو»

یکی از القاب مشهور امام رضا علیه‌السلام ضامن آهو است. علت انتساب این لقب و ریشه تاریخی آن را چنین می‌پندارند:

صیادی در بیابانی قصد شکار آهویی می‌کند و آهو شکارچی را مسافت قابل توجهی به دنبال خود می‌دواند و عاقبت خود را به دامن حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا علیه‌السلام که اتفاقاً در آن حوالی حضور داشت می‌اندازد. صیاد تا می‌خواهد آهو را بگیرد، با ممانعت امام مهربانی‌ها مواجه می‌شود، ولی صیاد چون آهو را صید و حق شرعی خود می‌دانست، در مطالبه و استرداد آهو پافشاری می‌کند. امام حاضر می‌شود، مبلغی بیشتر از بهای آهو، به شکارچی بپردازد تا او آهو را آزاد کند. شکارچی نمی‌پذیرد و می‌گوید: فقط و فقط، من همین آهو را که حق خودم است می‌خواهم و نه غیر آن را. در این زمان آهو به زبان می‌آید و شروع به سخن می‌کند و به عرض امام می‌رساند که من دو بچه شیری دارم که گرسنه‌اند و چشم به‌ راهند که بروم شیرشان بدهم و سیرشان کنم. علت فرارم هم همین است و حالا شما ضمانت مرا نزد این شکارچی بفرمایید که اجازه دهد بروم و بچه‌هایم را شیر دهم و برگردم و تسلیم صیاد شوم، امام رضا علیه‌السلام هم ضمانت آهو را نزد شکارچی کرد و خود را به صورت گروگان در اختیار وی قرار داد. آهو رفت و به‌ سرعت بازگشت و خود را تسلیم شکارچی کرد. شکارچی که این وفای به عهد را می‌بیند، منقلب می‌گردد و آنگاه متوجه می‌شود که گروگان او، سلطان خوبان، امام رضا علیه‌السلام است. بدیهی است فوراً آهو را آزاد می‌کند و خود را به دست و پای حضرت می‌اندازد و عذر می‌خواهد و پوزش می‌طلبد. حضرت نیز مبلغ قابل توجهی به او می دهد و تعهد شفاعت او را در قیامت نزد جدش می‌کند و صیاد را خوشدل روانه می‌سازد. آهو هم که خود را آزاد شده حضرت می‌داند، اجازه مرخصی می‌طلبد و به سراغ لانه و بچه‌های خود می‌‌رود.

ضامن آهو, تولد امام رضا (ع)

خبر خوش مسافر سلام

ضمن تبریک میلاد شمس‌الشموس، خسرو اقلیم طوس، شاه انیس‌النفوس گروه رزرواسیون مسافر سلام برای میلاد باسعادت امام رضا علیه‌اسلام برای عزیزانی که دلشان شکسته و قصد سفر به حرم و حضور در صحن‌وسرای باصفا حضرت را دارند، پیشنهادهای ویژه‌ای دارد.

 • اقامت در یکی از هتل‌های نزدیک حرم بدون تغییر قیمت آن هتل نسبت به سال گذشته و حتی به نرخ پایین‌تر!
  برای اطلاع از هتل و نرخ آن با شماره ۰۹۱۵۴۷۷۰۱۰۶ تماس حاصل فرمایید.
 • ارائه تورهای مناسب برای ولادت امام رضا (ع)
  در زیر دو نمونه از تورهای با قیمت مناسب را برایتان آورده‌ایم.

قیمت تور مشهد با زیارت امام مهربانی ها

هتل پنج ستاره مدینه الرضا سه شب و چهار روز اقامت فولبرد (صبحانه، نهار و شام) ۱,۵۲۷,۰۰۰ تومان (تور هوایی)
هتل سه ستاره کارن سه شب و چهار روز اقامت فولبرد (صبحانه، نهار و شام) ۵۹۰,۰۰۰ تومان (تور ریلی)

در آخر شما مسافران و زائران محترم بارگاه مطهر رضوی اگر می‌خواهید یک اقامت به یاد‌ماندنی را در کنار بارگاه علی‌ابن‌موسی‌الرضا علیه‌السلام داشته باشید، فرصت را از دست ندهید و به صفحه رزرو هتل‌های مشهد مراجعه کنید و هتل مورد‌‌ نظر خود را با تخفیف‌های استثنایی رزرو کنید یا با مشاورین و متخصصین ما در شهر مشهد تماس بگیرید.

شماره رزرو هتل های مشهد: ۳۳۶۹۲۴۳۱-۰۵۱

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
administrator

امتیاز کاربران

 • ممنون از مسافر سلام که در این مقاله علاوه بر تولد این امام بزرگ، بخشی از زندگی نامه این امام رئوف را بیان کرده است.

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

هتل های مرتبط

 • هتل مدینه الرضا مشهد
  %۲۱
  تخفیف

  هتل مدینه الرضا مشهد

  ۵
  مشهد - ابتدای خیابان شیرازی - نبش شارستان رضوی.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل تابران مشهد
  %۳۵
  تخفیف

  هتل تابران مشهد

  ۴
  مشهد- چهارراه زرینه - روبروی کاشانی 14.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل حیات شرق مشهد
  %۶۸
  تخفیف

  هتل حیات شرق مشهد

  ۳
  مشهد - خیابان نواب صفوی - بین نواب 10 و 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل پارسیس مشهد
  %۴۵
  تخفیف

  هتل پارسیس مشهد

  ۵
  مشهد - بلوار وحدت - بعد از وحدت ۷ - بلوار امیرالمومنین - ساختمان دوم سمت راست.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل رفاه مشهد
  %۱۰
  تخفیف

  هتل رفاه مشهد

  ۴
  خیابان امام رضا - خیابان دانش شرقی - شهید حنایی 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید

❤️ نوروز سال 1398 مبارک ❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: