تاریخ مشگین شهر از زبان سنگ افراشته های بی دهان شهریری

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
نویسنده: فهمیه پورحسینی
تاریخ مشگین شهر از زبان سنگ افراشته های بی دهان شهریری

با یکی دیگر از مقاله‌های تاریخی مسافرسلام با ما همراه باشید. تاریخ مشگین شهر از زبان سنگ افراشته های بی دهان شهریری، عنوان این مقاله می‌باشد. گروه گردشگری و مشاوره سفر مسافرسلام مفتخر است با ارائه تورهای مختلف در داخل کشور و رزرو هتل در تمام شهرهای ایران، همچنین معرفی جاذبه‌های گردشگری هر شهر، سفری خوش و لذت‌بخش را برای شما رقم بزند. چنانچه تمایل به رزرو هتل در استان اردبیل را دارید می‌توانید به سایت رزرواسیون مسافرسلام مراجعه نموده و یا با شماره تلفن بالای صفحه تماس حاصل نموده، تا کارشناسان مجرب و متعهد مسافرسلام شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی فرمایند.
همچنین شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به لینکه ضمیمه شده، جاذبه‌های گردشگری استان اردبیل را مشاهده نمایید.

سنگ افراشته های شهریری مشگین شهر، شهریری مشگین شهر، گروه گردشگری مسافرسلام، مشگین شهر

حال به معرفی شهریری می‌پردازیم. شهریری یک محوطه باستانی از شهرهای استان اردبیل ایران در شهرستان مشگین شهر و از توابع روستا ارجق می‌باشد. این منطقه تاریخی در ۶۵ کیلومتری استان اردبیل، در کنار رود قره‌سو قرار دارد. وجود ۵۳۷ سنگ افراشته (استل) در محوطه تاریخی شهریری، که در اندازه و ظاهری متفاوت، با شیوه منحصر به فرد ساخته شده، در دنیا بی‌نظیر است.

سنگ افراشته های شهریری مشگین شهر، شهریری مشگین شهر، گروه گردشگری مسافرسلام

راز خاموشی ۵۳۷ سنگ افراشته در محوطه تاریخی شهریری

سنگ‌های افراشته بی‌دهان که قدمتشان بیش از ۶ هزار سال پیش از میلاد برآورد شده‌است با زبان بی‌زبانی ناگفته‌های زیادی را در دل خود پنهان کرده‌اند. این قبرستان عجیب که جزیی از منطقه باستانی شهریری محسوب می‌شود، در شمال غربی روستا پیرازمیان در ۳۱ کیلومتری شرق مشگین شهر در کنار رود قره‌سو قرار دارد و ۲۸۰ سنگ افراشته باستانی را با ارتفاعات متفاوت ۷۰ تا ۳۶۰ سانتی‌متری در دل خود جای داده‌است. با مشاهده این سنگ‌ها و طرح‌های حک شده بروی آن‌ها، می‌توانید به تجسم انسان‌هایی دست به سینه و بدون دهان بپردازید و یا چهره کودکانی را تصور کنید که بر پیکر خود نقشی از شمشیر و کمر دارند و در آن منطقه به مکتب اوشاقلاری (بچه‌های مکتب) معروفند. این سنگ افراشته‌ها گویی قرن‌هاست با چشمان مبهوت و دهانی بسته به نظاره نشسته‌اند. با اشاره به وجود ۵۳۷ استل در این محوطه، نکته قابل توجه در این استل‌ها این است که تمامی آن‌ها دارای چشم و بینی هستند و به‌جز یکی بقیه دهان ندارند.

سنگ افراشته های شهریری مشگین شهر، شهریری مشگین شهر، گروه گردشگری مسافرسلام، سنگ افراشته

محوطه شهریری که از سه قسمت معبد، قوشاتپه و قله تشکیل شده‌است، اولین بار توسط هیئت چارلز برنی در سال ۱۹۷۸ شناسایی و بررسی شد. او معتقد بود که عمر بعضی آثار تا هزاره سوم قبل از میلاد، عصر آهن، سفال خاکستری و نخودی و نارنجی هم می‌رسد.

سنگ افراشته های شهریری مشگین شهر، شهریری مشگین شهر، گروه گردشگری مسافرسلام

وسعت این منطقه به ۴۰۰ هکتار می‌رسد و در سال ۱۳۸۱ از سوی میراث فرهنگی استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت گردید. اما متاسفانه عوامل طبیعی زیادی مانند وزش باد شدید و طوفان، قسمت عظیمی از این منطقه باستانی را ویران ساخته‌است و همچنان در معرض خطر فرسایش و تخریب می‌باشد.

سنگ افراشته های شهریری مشگین شهر، شهریری مشگین شهر، گروه گردشگری مسافرسلام

با نمایش چند نمونه از سنگ افراشته‌های موجود در ترکیه، آذربایجان و مغولستان، مشخص می‌شود که این تعداد استل یا سنگ افراشته در یک محوطه، در هیچ جای دنیا مشابه ندارد. همچنین اندازه متفاوت استل‌ها بیانگر طبقه اجتماعی آن‌ها می‌باشد. همچنین تمامی این استل‌ها در دو نوع مسلح و بی‌سلاح شناسایی شده‌اند که شمشیر را به صورتی متفاوت در دست دارند. تاریخ مشگین شهر از زبان سنگ افراشته های بی دهان شهریری یکی از زیباترین مجموعه‌های تاریخی استان اردبیل می‌باشد.

سنگ افراشته های شهریری مشگین شهر، شهریری مشگین شهر، گروه گردشگری مسافرسلام

فرو رفتگی سنگ افراشته‌ها در خاک، نشان از قدیمی‌تر بودنشان است و سفال‌های کشف شده در این منطقه نیز از نوع منقوش می‌باشد که بیش ترِ آن‌ها با نقش‌های هندسی و مثلثی، از نوع دهانه باز هستند.
سنجاق‌های زینتی، طوق، انگشتر، النگو و اشیایی از جنس مفرغ در این محوطه کشف شده است. جنگ افزارها، زیورآلات و کارافزارها را از دیگر کشف شده‌های این محوطه تاریخی می‌باشد.

سنگ افراشته های شهریری مشگین شهر، شهریری مشگین شهر، گروه گردشگری مسافرسلام

تاریخ مشگین شهر از زبان سنگ افراشته های بی دهان شهریری، یکی از پرمخاطب‌ترین نوشته‌های تاریخی استان اردبیل می‌باشد. از اینکه تا انتها مقاله با مسافرسلام همراه بودید سپاسگذاریم. منتظر پیشنهادات شما برای ارائه مقاله‌های تاریخی بعدی مسافرسلام هستیم.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
فهمیه پورحسینی
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: