بهشت گمشده یا تنگ بستانک

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
نویسنده: پریسان
بهشت گمشده

بهشت گمشده شیراز، بهشت گمشده مرودشت یا تنگ بستانک در منطقه کامفیروز فارس قرار گرفته است. این منطقه با جاذبه ای باطروات و زیبا همچون قطعه ای از بهشت بر روی زمین می درخشد.

بهشت گمشده جاذبه ی طبیعی فارس است که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شیراز در منطقه ای بنام کامفیروز قرار گرفته است.

 

بهشت گمشده

 

در مرز انتهای دهستان های کامفیروز و بیضاء، دره سرسبز از کوه های مرتفع اطراف دشت کامفیروز تشکیل شده است.

وسعت آن ۲۰ هزار هکتار است و ارتفاع آن از سطح دریا یک هزار و ۷۴۰ متر است و جزو مناطق حفاظت شده استان فارس می باشد.

بهشت گمشده در حوزه آبخیز سد درودزن واقع شده است و سالیانه ۳۳ میلیون متر مکعب آب از آن می گذرد.

تنگ بستانگ منطقه‌ای است کوهستانی با پوششی جنگلی اقلیم منطقه ایرانی تورانی بوده است. این منطقه دارای زمستان‌هایی سرد همراه با ریزش برف و یخبندان می‌باشد و تابستان هایی معتدل می باشد. میانگین درجه حرارت بین ۱۴-۱۶ درجه و متوسط بارندگی ۴۲/۴۷۹ میلی‌متر است.

 

بهشت گمشده

 

انبوه درختان، آبشارهای کم ارتفاع طبیعی و پرآبی رودخانه‌هایش چشم هر بیننده را شیفته ی خود می کند و همگان را به تحسین و تکریم آفریننده ی آن وا می دارد.

انبوه درختان در منطقه بهشت گمشده چنان پنجه در پنجه هم انداخته‌ و در فضای کم نور تنگ بستانک برای دسترسی به نور، در رقابت هستند.

پوشش گیاهی این منطقه شامل دو جامعه بلوط، جامعه پسته و بادام است و درختان و درختچه‌هایی از قبیل درمنه، زرشک، شیرین بیان، کیکم، شیرخشت، بنه، چنار و گیاهان مرتعی از قبیل گون، خارشتر و گرامینه نیز دیده می شود.

از ویژگی‌های منحصر به فرد این پدیده طبیعی، وجود بستر سنگی کف دره است که محل رویش درختان گردو، گیاهان سایه پسند و چنار است.

 

بهشت گمشده

 

مهمترين زيستگاه آبي بخش كامفيروز، درياچه پشت سد درودزن، است كه به عنوان زيستگاه جانبي منطقه حفاظت شده تنگ بستانك مي‌باشد. اين درياچه آب شيرين، زيستگاه دو گونه از ماهيان بومي و سه‌گونه از كپور پرورشي است و از مكان‌هاي مهم براي کوچ زمستانی پرندگان مهاجر مي باشد.

گونه های جانوری این منطقه شامل سمور، بز وحشی، قوچ، میش، خرس، کلاغ و گونه هایی از پرندگان شکاری است.

این منطقه در فصول بهار و تابستان مورد توجه بازدیدکنندگان قرار می‎گیرد و بهترین زمان بازدید آن در چهار ماه اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد می باشد .

 

بهشت گمشده

 

تیم مسافر سلام شما را دعوت می کند از این منطقه ی بکر و شگفت انگیز دیدن نمایید و ما را با خاطرات فراموش نشدنی خود شریک کنید.

 

بهشت گمشده

 

بهشت گمشده

 

بهشت گمشده

 

بهشت گمشده

 

بهشت گمشده

 

بهشت گمشده

 

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
پریسان
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️کُدُبدو ؛ کد تخفیف مسافرسلام❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: