آشنایی با روستای وردیج ، معروف به روستای آدمهای سنگی

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
نویسنده: فهمیه پورحسینی
آشنایی با روستای وردیج ، معروف به روستای آدمهای سنگی

با مسافرسلام همراه باشید برای آشنایی با روستای وردیج ، معروف به روستای آدمهای سنگی.

باز هم می‌خواهیم یکی دیگر از شاه‌کارهای زیبا خلقت، که زاییده دست طبیعت است را به شما معرفی کنیم. شاید باور نکنید که تنها چند کیلومتر دورتر از مرکز پایتخت، روستای شگفت انگیزی قرار دارد که دیدنی ترین تابلوی سنگتراشی طبیعت به شمار می رود. در شمال غرب تهران، با فاصله کمی از شهر روستایی زیبا وجود دارد که با قرار گرفتن در آن و استشمام هوا پاک، آلودگی شهر تهران کاملاً فراموش می‌شود. روستای وردیج معروف به روستای ارواح سنگی، یکی از زیباترین جاذبه‌های اطراف تهران است که جزو بخش کن و سولقان شهرستان تهران و به تازگی جزو منطقه ۲۲ شهری تهران می‌باشد.

کمی بالاتر از محله وردآورد شهر تهران، جاده آسفالته زیبا و کوهستانی پر پیچ‌وخمی می‌باشد که ساختار آن به زیبایی و همانند جاده امامزاده داوود است. این جاده بینظیر و زیبا در امتداد رودخانه‌ای که در دره‌ای تنگ و عمیق در سمت غرب دره کن جریان دارد، به روستای وردیج منتهی می‌شود.

 Wardidge-Village، روستای وردیج، روستای ارواح سنگی، روستای آدمک های سنگی

اگر از آن دسته ساکنین تهران هستید که همیشه برای سفر و تفریح وقت کمی دارند، امروز کمی وقت بگذارید تا شما را با روستای وردیج ، معروف به روستای آدمهای سنگی آشنا کنیم. روستای وردیج که نزدیک به تهران است و همه امکانات را برای خلق یک آخر هفته خوب و خنک در اختیار شما می‌گذارد.
در ارتفاع ۱۸۵۰ متر از سطح دریا خیابان شهید وردیجی نشانه ورودی اولین روستای این مسیر یعنی روستای وردیج است. این روستا ۵۵۰ نفر سکنه دارد اما همیشه همه با هم در روستا نیستند. روستای وردیج (روستای ارواح سنگی) بزرگ‌ترین روستا حریم شمال غرب تهران به شمار می‌رود و آب آن از چشمه‌سارهای متعددی خصوصا چشمه شاه و چشمه پااورزا و غیره تامين می‌شود.

 Wardidge-Village، روستای وردیج، روستای ارواح سنگی، روستای آدمک های سنگی

حوضچه‌هایی که در شمال این روستا وجود دارد، جهت جمع‌آوری آب رودها، چشمه‌ها، و آبهای سطحی و جهت آبياری باغ‌ها و تهيه آب شرب روستا استفاده می‌شوند. در وسط روستا، باغ‌های وسیع گردو، سيب، خرمالو، توت و شاه‌توت منظره زیبایی را به وجود آورده است. خانه‌های روستاییان در جنوب روستا قرار دارد، كه پنجره‌های شکسته تعداد زيادی از آن‌ها، خالی از سكنه بودنشان را نشان می‌دهد. در میان خانه‌های اهالی و بومیان، ویلاهای بزرگ و کوچک و رنگارنگی وجود دارند که محل تعطیلات آخر هفته صاحبان آن‌ها می‌باشند و شاید برای این روستا وصله ناجوری به حساب بیایند.

 Wardidge-Village، روستای وردیج، روستای ارواح سنگی، روستای آدمک های سنگی

 Wardidge-Village، روستای وردیج، روستای ارواح سنگی، روستای آدمک های سنگی

آشنایی با روستای وردیج ، معروف به روستای آدمهای سنگی.

آیا در گذشته اتفاقی خاص در روستای وردیج، روستای ارواح سنگی افتاده است که آدم‌های آن تبدیل به سنگ شده‌اند و نام روستای وردیج به روستای آدمهای سنگی یا روستای ارواح سنگی تبدیل شده‌است؟

با مسافرسلام تا انتها مقاله آشنایی با روستای وردیج ، معروف به روستای آدمهای سنگی همراه باشید تا پاسخ سوال خود را بگیرید.

 Wardidge-Village، روستای وردیج، روستای ارواح سنگی، روستای آدمک های سنگی

جاذبه‌های روستای وردیج

دامنه ارواح سنگی

اگر تمایل به ورود به روستای وردیج را ندارید، از آن عبور کنید تا به منطقه‌ای برسید که به دامنه ارواح سنگی یا آدم های سنگی شهرت دارد. سنگ‌هایی که با اشکال خاص خود منظره شگرفی را به نمایش گذاشته‌اند. این شکل‌ها بیش از هر چیز، شکل جمجمه انسان و بدن جانوران وحشی را به خود گرفته‌اند و شاید برای بسیاری این سوال پیش بیاید که جاندارها سنگ شده‌اند یا سنگ‌ها جاندار؟
برخی هم می‌گویند واقعا جاندارانی در این منطقه تبدیل به سنگ شده‌اند.

 Wardidge-Village، روستای وردیج، روستای ارواح سنگی، روستای آدمک های سنگی

علم زمین‌شناسی به وجود آمدن این اشکال را ناشی از نوع خاصی از فرسایش بادی، به نام هوازگی، می‌دانند که یک نمونه کم‌نظیر و دیدنی از تغییرات بافت زمین را به تصویر کشیده است و نام روستای وردیج را به روستای ارواح سنگی تبدیل کرده است.
اما این سوال درباره این سنگ‌ها در ذهن مطرح می‌شود که چرا فقط قسمت خاصی از این منطقه این شکل را به خود گرفته است؟
به هر حال از چگونگی پیدایش این سنگ‌ها که بگذریم، به راستی که منظره شگرف و مرموزی را به نمایش گذاشته‌اند، منظره‌ای که دیدنش خالی از لطف نیست.

 Wardidge-Village، روستای وردیج، روستای ارواح سنگی، روستای آدمک های سنگی

آبشار لت مال

لت یعنی سنگ و مال یعنی مالیده شدن و مالش، و این نام آبشار تمثیلی از مالیده شدن آب بر روی سنگ‌ها است.
رودخانه‌های فصلی این منطقه تنها از اواسط زمستان تا اواخر بهار جریان دارند. برای اینکه به آبشار لت مال برسید حدود یک ساعت پیاده‌روی از جاده اصلی لازم است. این آبشار از سه آبشار کوچک و فرعی تشکیل شده‌است که زیبایی خاصی را به وجود آورده‌اند. آبشار اول ۵ متر ارتفاع دارد و آبشار دوم کمی بلندتر است. آبشار سوم که در حقیقت آبشار اصلی لت مال است حدود ۳۵ متر ارتفاع دارد و به صورت پله مانند به پایین می‌ریزد. دیدن این صحنه می‌توانید خاطراتی به یاد ماندنی از روستای وردیج برای شما به جای بگذارد.
شنیدن موسیقی آبشار و تماشای سنگ‌هایی که با نرمش آب صیقل خورده‌اند، آرامش خاصی را به وجود می‌آورد. طبیعت یکی از شاهکارهای خود را به نمایش گذاشته است و هر چشمی را خیره می کند.

 Wardidge-Village، روستای وردیج، روستای ارواح سنگی، روستای آدمک های سنگی، آبشار لت مال

بهترین وقت برای سفر به روستای وردیج

روستای وردیج چهار فصلش دیدنی است. در فصل بهار شکوفه‌ها لباس تازه‌ای بر تن طبیعت روستای وردیج می‌کنند و مناظر زیبایی را به وجود می‌آورند.
در تابستان همه جا سرسبز است و خنکای نسیم جریان دارد، پاییز هزار رنگ، به همه جا رنگ می‌پاشد و زمستان همه روستا را سفیدپوش می‌کند.
روستای وردیج مقصد مناسبی برای فرار از گرما تابستان و هوا آلوده تهران می‌باشد. برای سفر به این منطقه در زمستان احتیاط لازم است، اما تجربه قدم زدن روی برف پانخورده جذابیت خاص خود را دارد.

 Wardidge-Village، روستای وردیج، روستای ارواح سنگی، روستای آدمک های سنگی

راه دسترسی

انتها اتوبان همت غرب، با ورود به بلوار پژوهش و رسیدن به شهرک دانشگاه شریف به خیابان شهید اردستانی وارد می‌شوید. به هنگام گذر از کنار دریاچه تابلو روستای وردیج به چشم می‌خورد. با ورود به جاده کوهستانی و طی کرردن حدود ۱۰ کیلومتر از مسیر، در حالیکه ۵۰۰ متر ارتفاع گرفته‌اید به روستای وردیج در سمت راست خواهید رسید.
در مسیر دیگر از اتوبان تهران کرج از پشت پمپ بنزین وردآورد (ورودی از پمپ بنزین) به سمت خیابان شهید اردستانی بروید و وارد جاده کوهستانی روستای وردیج که یک منطقه ییلاقی می‌باشد، شوید.

 Wardidge-Village، روستای وردیج، روستای ارواح سنگی، روستای آدمک های سنگی

امیدواریم مقاله آشنایی با روستای وردیج ، معروف به روستای آدمهای سنگی، یا روستای ارواح سنگی برای شما خوانندگان عزیز جذاب بوده باشد.

اگر تصمیم سفر به این روستای زیبا را داشتید جهت رزرو هتل های تهران می‌توانید به سایت گردشگری و مشاوره سفر مسافر سلام مراجعه نموده، تا گروه مجرب و متعهد مسافر سلام شما را به بهترین انتخاب ممکن در انتخاب تور و هتل برسانند.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
فهمیه پورحسینی

امتیاز کاربران

  • الهه مطهر

    روستای جالبیه اما در معرفی این روستا و یا هر منطقه دیگری آشنایی با عجایب بیشتر نحوه علمی آن درنظر گرفته شود تا خرافی آن .

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: