نوروز

آداب و رسوم قبل از عید نوروز

زمان خواندن: دقیقه 8
امتیاز کاربران:
امتیاز 0 از 4
دسته بندی: نوروز
آداب و رسوم قبل از عید نوروز
رزرو هتل در ایران با یک کلیک

مسافر سلام به نوبه ی خود سال ۱۳۹۷ را به همراهان همیشگی خود تبریک و تهنیت عرض میکند. امیدوارم در سال جاری بتوانیم مطالبی را برای همراهان خود آماده کنیم که بیشترین کارایی و استفاده را برای آنها داشته باشد. در اولین روز از سال ۱۳۹۷ برآنیم تا درمورد آداب و رسوم ایرانیان قبل از عید نوروز صحبت کنیم. امید که مورد پسند قرار بگیرد.

آداب و رسوم قبل از عید نوروز در ایران

خانه تکانی

یکی از آداب و رسوم قبل از عید نوروز خانه تکانی است. خانه تکانی در اصطلاح یعنی تمیز کردن، شستن، لباس نو به تن کردن، تعمیر کردن ابزارها و فرش ها، به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز. خانم های خانه دار، در خانه تکانی که حدود سه یا چهار هفته طول می کشد، تمام وسایل خانه را تمیز و تعمیر می کنند. در بعضی از شهرهای ایران، نخستین چهارشنبه ی اسفند ماه، به شستن و تمیز کردن فرش اختصاص داده می شود.

خانه تکانی

کاشتن سبزه

سبزه کهن ترین نمادی است که بر سر سفره هفت سین قرار می دهند. در ایران، ۲۵ روز قبل از عید نوروز، در میدان شهر، ۱۲ ستون از خشت خام می ساختند و به نشانه ۱۲ ماه سال روی هرکدام از آنها دانه یا غله ای می کارند. به ترتیب بر روی هر ستون جو، برنج و باقلا، کاجیله، ارزن، ذرت، لوبیا، نخود، کنجد، عدس و ماش می کاشتند. اگرچه امروزه خبری از آن ستون ها نیست اما هنوز هم بسیاری از مردم در خانه های خود رسم سبزه سبز کردن را انجام می دهند.

سبزه عید

پنج شنبه ی آخر سال

یکی از آداب و رسوم قبل از عید نوروز، یاد کردن از مردگان می باشد. خانواده هایی که در طول سال گذشته عزیزی را از دست داده اند این مراسم برایشان از اهمیت خاصی برخوردار است. مردم در این روز و پیش از نوروز و همچنین بامداد نخستین روز سال، به زیارتگاه ها می روند. همچنین ایرانیان رسم دیگری دارند و آن این است که در موقع سال تحویل به زیارت حرم امامان و امامزادگان می روند.

خرید نوروزی

با فرا رسیدن ماه اسفند، بازار ها و مراکز خرید رنگ دیگری به خود می گیرند. هرکس بسته به توان مالی خود تکه ای لباس نو می خرد و وسایل پذیرایی از مهمانان نوروز، از جمله میوه، شیرینی و آجیل را آماده می کنند.

بازار

آماده کردن وسایل هفت سین

از گذشته بر سر سفره هفت سین، ۷ روییدنی و خوراکی که با حرف “سین” آغاز می شوند، از جمله: سیب، سیر، سرکه، سبزه، سمنو، سماق و سنجد قرار می دهند. به جر هفت سین وسایل دیگری مانند، قرآن، آیینه و شمع دان، تخم مرغ رنگ شده، ماهی قرمز و… نیز بر سره سفره قرار می دهند. مردم هر دیار، این سفره را به گونه ای می آرایند.

سفره هفت سین

مراسم چهارشنبه سوری

یکی دیگر از آداب و رسوم قبل از عید نوروز، برپایی مراسم چهارشنبه سوری است. چهارشنبه سوری به غروب آخرین سه شنبه سال مشهور است. مردم در این شب آتش برپا می کنند و در تمام شهر ها و روستاها جشن و سرور برپا می شود و شادمانی می کنند.

شما می توانید برای مطالعه بیشتر در مورد مراسم چهارشنبه سوری، مقاله ی چهارشنبه سوری در ایران باستان را مطالعه فرمایید.

چهارشنبه سوری

خوردن سبزی پلو با ماهی

مردم در شب قبل از سال تحویل که به شب عرفه معروف است، سبزی پلو با کوکو سبزی، به همراه سیر تازه و ماهی تهیه می کنند. در گذشته کسانی که توانمند تر بودند برنج، ماهی، سبزی و تخم مرغ برای نیازمندان تهیه می کردند تا آنها هم بتوانند از این شب بهره ببرند. مردم بر این باورند که خوردن این غذا در این شب، دل را زنده می کند و نشاط و سرزندگی به همراه می آورد.

سبزی پلو با ماهی

در پایان به طور مختصر می توان آداب و رسوم ایرانیان برای عید نوروز را به ۷ دسته اصلی تقسیم بندی کرد که مسافر سلام به طور مفصل هر یک از این آداب و رسوم را به شما معرفی کرد که شامل خانه تکانی، مراسم چهارشنبه سوری، خرید عید، چیدن سفره هفت سین، پختن سبزی پلو با ماهی و کاشتن سبزه می شود.

آیین های نوروز در ایران یکی دیگر از مقالات پربازدید مسافر سلام است که مطالعه مطالب آن خالی از لطف نخواهد بود 🙂

آیا از این مقاله راضی بودید؟
فریبا غلامی نژاد

امتیاز کاربران

  • سلام عرض خسته نباشید خدمت اعضای سایت دانلود ها.ببخشید منم مشکل حسام جان را دارم میشه بیشتر درباره ی این مشکل راهنمایی کنید لطفا چون من یکی از طرفدار های بازی های سری لگو هستم.

    فلش/پیکان
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

👇🏻 مسافرسلام را اینجا بشناسید 👇🏻

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: